polar.com

Mintos hakkas laenupakkujaid riskiprofiili järgi hindama

Mintos
Foto: Mintos

Läti ühisrahastusportaal Mintos avaldas hiljuti esmakordselt laenupakkujate reitingud, kus kõikidele laenukontoritele on antud Mintose poolne riskihinnang skaalal A+ kuni D. A+ tähistab kõige madalama riskiga investeeringuid ja D vastavalt siis Mintose hinnangul kõige riskantsemaid.

Mintose reitingud peaksid hindama iga laenukontori finantsilist võimekust ja tegutsemisstabiilsust. Kokkuvõtvalt peaks reitingusüsteem Mintose arvates hindama laenukontorite riski sattuda olukorda, kus ei suudeta enam investorite või portaali ees võetud lepingulisi kohustusi täita. Sinna hulka kuulub ka laenu tagasiostmisgarantii (buyback) austamine, mis Mintose hinnangul on koos laenu õigeaegse teenindamisega üheks põhiriskiks, mis investoritel platvormil seoses erinevate laenupakkujatega on.

Mintose reitingusüsteem on välja töötatud portaali enda poolt ning hinnangut viivad läbi samuti Mintose töötajad. Reiting pannakse iga laenupakkuja puhul kokku viiest põhikarakteristikust: tegevuskeskkond (10% reitingu osakaalust), ettevõtte profiilist (15%), juhtimisest ja strateegiast (15%), riskisoovist (20%), finantsseisust (40%). Lisafaktoritena võetakse arvesse olukordi, kus laenupakkujad saavad seotud ettevõtetelt või emafirmalt lisagarantiisid.

Kõik need põhikarakteristikud on inglise keeles täpsemalt lahti seletatud SIIN.

Mintos jälgib enda sõnul pidevalt laenukontorite tegevust läbi finantsseisude ning laenuportfelli kvaliteedi. Lisaks kogutakse teavet kliendikohtumistelt, uudistest, sektori sees tehtavast uurimistööst ning teistest infoallikatest, et saaks Mintose reitingut vajadusel korrigeerida.

Kui portaalile saab teatavaks oluline info, siis võib see koheselt mõjutada ka reitingu tõstmist või langetamist. Kindlasti vaadatakse Mintose poolt reitingud regulaarselt üle kord aastas, kui hinnatakse kõik viis põhikarakteristikut uuesti läbi ning vajadusel muudetakse reitingut.

Erinevate laenukontorite Mintose reitingut saab mugavalt vaadata SIIT.

Uudise kirjutamise hetkel oli Mintose hinnangul platvormil kaks laenupakkujat, kellele võis kirjutada reitinguks A. Need olid 1pm ja Mogo, kellel tõsi oli kirja A…B (Läti laenudele anti hinnang A, Eesti ja Leedu laenudele A- ning ülejäänud riikide laenudele B või B+).

A- reitingu saanud laenukontoreid on Mintoses hetkel seitse, suurim hulk laenupakkujaid on saanud hinnanguks B-, B või B+. C ja C+ reitingut on kokku kaheksa ning eelmisel aastal pankrotti läinud Eurocent on ainsana hetkel D märgisega.


Kui soovid Mintoses investeerimisega alustada, siis tee konto läbi Rahajutud.ee lingi. Sellega toetad meie portaali tegevust. Täpsemalt loe SIIT.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga