fbpx
Close

Miks pole jalgpalliklubidel läinud aktsiabörsil edukalt?

Avatar

See kirjatükk on portaali Jalgpall24.ee tegijate külalispostitus.

Mõni aasta tagasi oli väga populaarne teema viia jalgpalliklubid börsile. Meeletu populaarsus ja jälgijaskond, viisakad finantsilised näitajad ning börsile minekus nähti väärt võimalust pumbata klubisse uut raha ning areneda. Nii pole aga läinud. Milles asi?

Aktsiahind kõigub meeletult ja on kõige rohkem seotud just esitustega palliplatsil. Kui tiim teeb mõne halva mängu, muutub ka aktsia hind. Kui Manchester Unitedi kauaaegne peatreener Sir Alex Ferguson lõpetas 2013. aasta kevadel treenerikarjääri, hakkas aktsia langema, sest puudus usk uude peatreenerisse David Moyesisse ning edasine on olnud klubi aktsia jaoks olnud korralikud ameerika mäed.

Klubi maksab oma aktsionäridele dividende, kui jäädakse kasumisse. Jalgpallisektoris on kasumisse jäämine pigem erand, kui reegel. Kuigi Manchester United teeb igal aastal uue tulurekordi, siis just see fakt pole aktsiahinda üles rallima pannud. Praegu on klubi aktsia tõusnud aastaga 15,86 dollari pealt 22,15 dollari peale ning sinna sisse jääb Euroopa liiga tiitel ning paranenud esitused palliplatsil. Samas, pole mingit garantiid, et tõus jätkub, kuna jalgpall on võrreldes teiste valdkondadega palju emotsionaalsem ning mõni nädal halba esitust võib nullida eelneva kasu.

Selleks, et äri oleks kasumlik ning tulus, tuleb vastavatele ametikohtadele määrata spetsialistid. Jalgpallimaailmas keskendutakse pigem spordipoolele kui äripoolele ning pole harv juhus, kui klubi pole võimeline palkama professionaalseid inimesi finantsküsimusi puudutavatele kohtadele. Selline muster aga aktsionärides-investorites erilist kindlust ei tekita. Kas te kujutaksite ette, et Apple lihtsalt toodaks tehnikat, kuid neil pole kedagi, kes äri kasumlikkuse eest eraldi hoolitseks ja nõu annaks?

Hästi, nagu aru saame, siis jalgpall ja aktsiaturg ei saa omavahel peaaegu, et üldse läbi. Aga ma tahan väga kuhugi investeerida. Ja just jalgpalli. Aga kuhu?

Suuna pilk Saksamaale. See on vägagi kasvav haru ning kuna klubidel on keelatud jääda kahjumisse ja riik on vägagi tõsiselt omamas kontrolli jalgpalli puudutavate finantside üle, siis Saksamaa on võrreldes Inglismaaga väga heas seisus. Seal riigis hoolitakse finantsidest rohkem ning ei keskenduta ainult headele tulemustele. Saksamaal nähakse klubides nii ärilist kui sportlikku väljundit.

Saksamaa klubidest on börsil noteeritud hetkel vaid Dortmundi Borussia. Teiste börsil olevate klubidega saab tutvuda SIIN.

scroll to top