fbpx
Close

Jalka MM-eri: mis suurusjärkudes on maailma enimteenivate jalgpallurite palgad?

Avatar

Jalgpall on maailmas tõenäoliselt kõige populaarsem spordiala ning tänu meeletule inimeste huvile ringleb seal ka tohutu raha. Suurima osa sellest rahast teenivad loomulikult jalgpallimaailma suurimad staarid.

USA ajakiri Forbes paneb igal aastal kokku oma 100 enimteeniva sportlase edetabelit ning äsja lõppenud jalgpalli MM-i valguses on õige hetk vaadata tagasi aastasse 2017 ning uurida, kes pani tasku kõige suurema rahapataka.

Tegemist ei pruugi olla kõige täpsema tabeliga, sest reeglina ametlikult jalgpallurite palkadest väga rääkida ei taheta, veel vähem siis sponsorlepingutest. Aga suurusjärkudest annab see pingerida hästi aimu.

1. Lionel Messi

Luis Lionel Andres “Leo” Messi on Argentina ja FC Barcelona ründaja, kes on üks kõrgemalt tasustatud jalgpallureid, teenides eelmisel aastas 111 miljonit dollarit. Sellest 84 miljonit viis ta koju palga ja boonustena ning 27 miljonit reklaamitehingute eest. Kui ta oli 13-aastane, läks Messi Hispaaniasse, sest FC Barcelona nõustus tasuma tema ravikulud. 2016. aastal sai ta viiendat korda Euroopas välja antava Ballon d’Or-i auhinna. 2017. aasta novembris pikendas ta Barcelonaga lepingut ning nõustus püsima klubis 2020/21 hooajani. Lepingus seisab, et talle makstakse iga-aastast palka ja boonuseid 80 miljonit. Mis puudutab reklaamidiile, siis on Messil eluaaegne sponsorleping Adidasega. Samuti reklaamib ta Gatorade’i, Pepsit ja Huawei’d. 2020. aastal avatakse Hiinas, Nanjingis ka Messi teemapark “Messi Experience Park”.

2. Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo oli Forbes’i andmetel jalgpalliteenistuse edetabelis teisel kohal, teenides 61 miljonit dollarit palga ja boonustena ning 47 miljonit reklaamide eest. Kogu teenistus oli Ronaldol aastas 108 miljonit dollarit. 33-aastane Portugali ründaja mängib Madridi Realis ning esindab Portugali koondist. Eelmisel hooajal lõi Ronaldo 43 mängus kokku 44 väravat ning võitis viienda Euroopa parima jalgpalluri tiitli ning Kuldpalli auhinna. Samuti võitis ta viienda Meistrite Liiga tiitli. Tema palk Realis on lepingu järgi järgmise kolme aasta jooksul vähemalt 50 miljonit dollarit aastas.
Lisaks auhinnarahadele tiksub Ronaldole päris korralikku teenistust ka sponsorlepingutest, näiteks Nike’ga, mille koguväärtus ulatub üle 1 miljardi dollari. Veel on tal leping Herbalife’i ja EA Sportsiga. Tal on isiklik CR7 kaubamärgiga toodete sari, kuhu kuuluvad lisaks riietele ka kingad, parfüümid ja lastetooted. Ronaldo on üks populaarsemaid sportlasi maailmas, kellel on sotsiaalmeedias üle 322 miljoni jälgija.

3. Neymar

Neymar da Silva Santos Junior, keda kutsutakse palliväljakutel vaid eesnime pidi, on rahaedetabelis kolmandal kohal paiknev Brasiilia jalgpallur, kes teenis Forbes’i andmetel 90 miljonit dollarit aastas. Sellest 73 miljonit sai ta klubilt palgana ning 17 miljonit moodustasid reklaamirahad. 2017. aasta augustis sõlmis Neymar viieaastase lepingu Prantsuse kõrgliigaklubi Paris Saint-Germainiga. Brasiilia koondises 85 mänguga löödud 55 väravaga on Neymar koondise kõigi aegade paremuselt kolmas väravakütt. Neymar teeb koostööd ülemaailmsete sponsoritega, sealhulgas Nike’i, Red Bulli ja McDonaldsiga. Samuti on ta esimene jalgpallur, kellel on Swooshi poolt toodetud personaalsed Air Jordani jalatsid.

4. Gareth Bale

Teenides 34,6 miljonit dollarit aastas, oli Bale Forbes’i andmetel pingereas neljandal kohal. Ta teenis 28,6 miljonit palgaraha ning sai 6 miljoni eest tasustatud reklaaminäona. Bale on Walesi jalgpallur, kes mängib ääreründajana Madridi Realis. Hispaania tippklubisse siirdus ta 100 miljoni euro eest 1. septembril 2013. 2018. aasta mais lõi Bale kaks väravat, sealhulgas sensatsioonilise käärlöögi, mis tõi tema meeskonnale viienda Meistrite liiga tiitli. 2016. aasta oktoobris pikendas ta klubiga lepingut juunini 2022. Adidas sponsoreerib Bale’i 2020. aaastani.

5. Paul Pogba

Paul Pogba teenis aastas 29,5 miljonit dollarit ning see asetas ta tabelis viiendale kohale. Palgana viis ta koju 25 miljonit dollarit ning 4,5 miljonit lisandus reklaamiraha. Pogba on pärit Prantsusmaalt ning nii koondises kui ka Manchester Unitedi klubis mehitab ta keskvälja. 2016. aasta augustis siirdus Pogba Inglismaale ning tema üleminekusumma oli 105 miljoni eurot, mis tegi temast tol hetkel kõigi aegade kallima jalgpalluri. Viieaastane leping tagab talle vähemalt 20 miljoni suuruse palga. Samuti on Prantsuse koondislasel 10-aastane sponsorleping Adidasega.

* Viimastel aegadel on jõuliselt kaardile kerkinud Hiina kõrgliiga, kus pakutakse juba veidi vananevatele staaridele mõnusat võimalust karjääri lõpus veel mõned hooajad ulmelist palka teenida.  Mõne allika kohaselt oleks pidanud juba 2017. aasta edetabelis kajastuma Shanghai Shenhua klubis pallinud Carlos Tevezi palganumber, mis oli väidetavalt 37,5 miljonit eurot. Veel on üles visatud ka teise Argentina ründaja Ezequiel Lavezzi nime, kes samuti Hiinas on erinevate allikate kohaselt teenimas veel müstilisemaid summasid.

scroll to top