fbpx
Close

Euroopa Liit kavandab ühisrahastuse “passe”, et fintech-sektorit edendada

Avatar

Euroopa Komisjon käis Euroopa Liidule välja ühisrahastuse “passide” seaduseelnõu, mis peaks aitama soodustada kasvu finantstehnoloogia sektoris.

Kuigi pangalaen on Euroopas endiselt väikeste ja keskmiste ettevõtete jaoks peamiseks kapitali hankimise mooduseks, siis on ühisrahastus, ehk kapitali kogumine suuremalt hulgalt investoritelt väikeste osade kaupa, üheks heaks alternatiiviks.

Euroopa Liidu finantsteenuste juht Valdis Dombrovskis sõnas pressiteates: “Euroopa Liidu ühisrahastuse litsents aitaks platvormidel Euroopas oma tegevust laiendada. See aitab viia kokku investorid ja ettevõtted üle kogu Euroopa Liidu, pakkudes firmadele võimalust oma ideedega jõuda laiema investorbaasini.”

Euroopa Komisjon on välja öelnud, et nende eesmärk on julgustada kasvu ning töökohtade loomist finantstehnoloogia sektoris, mis peaks murdma regiooni majanduse suurt sõltuvust pangafinantseeringutest. Ainsa ideena jõudis seaduseelnõuni aga ühisrahastuse “pass”.

Euroopa Liidu suurim finantstehnoloogia keskus on hetkel Suurbritannia, kellel on oma regulatsioonid olemas. Suurbritannia on aga Euroopa Liidust lahkumas ning Brüssel soovib ka mandri-Euroopast tekitada atraktiivse keskuse fintech firmadele.

Hetkel puuduvad Euroopa Liidus ühisrahastuses üldised regulatsioonid ning ettevõtjad peavad tegelema suure hulga kohalike regulatsioonidega, mis on piiriüleselt tegutsedes väga kulukas ja ajamahukas.

Komisjoni seaduseelnõu näeb ette üle-Euroopalist režiimi, kus erinevates riikides tegutseda sooviv ühisrahastusplatvorm peab taotlema vastavalt kontrollasutuselt “passi”.

“Selle asemel, et laveerida erinevate regulatsioonide vahel, peavad platvormid vastama ühtedele konkreetsetele nõudmistele. Investorite jaoks tähendab see suuremat seaduslikku kindlust,” teatas Euroopa Komisjon oma ametlikus teates.

Litsentsi taotlemine tahetakse seaduseelnõu väljatöötajate poolt kohustuslikuks, et mitte inimesi segadusse ajada. Vabatahtlik litsents ei paneks ühisrahastusplatvormidele piisavat minimaalset standardit, et investoreid kaitsta.

Konkreetne seaduseelnõu kataks ühisrahastuskampaaniaid, kus kogutakse kuni miljon eurot 12 kuu jooksul. Suuremate summade puhul peaks täitma Euroopa Liidus juba praegu kehtivaid reegleid. Kui see eelnõu tehakse seaduseks, siis kehtima ei hakka ta tõenäoliselt enne 2022. aastat.

scroll to top