fbpx
Close

Mida soovitavad eksperdid: kas praegusel äreval ajal tasub investeerida Moldova kinnisvarasse?

Avatar

-Uus 17-korruseline kortermaja Green Park Home elamukompleksis Chişinăus | Foto: Reinvest24

Venemaa sissetung Ukrainasse kruvib pingeid ka lähinaabrite juures, aprilli lõpus kärgatas mitu plahvatust Transnistrias. Moldova võimud jälgivad Vene-Ukraina konflikti arenguid pingsalt. Eesti ettevõte Reinvest24, mis pakub kinnisvarainvesteeringuid ka Moldovas, on kindel, et praegu ei pea investorid oma vara pärast muretsema. 

Ukraina piirinaaber Moldova on väikese riigina pidanud alates veebruarist saama hakkama suure põgeniketulvaga. Teiseks tõsiseks murekohaks on venelaste agressioon, mille käigus on korduvalt üritatud Moldovat konflikti kaasata ja muuta piirkond haavatavaks. Moldova presidendi Maia Sandu sõnul mõistab valitsus hukka kõik katsed tõmmata Moldovat mis tahes tegevustesse, mis võivad ohustada rahu kogu riigis.

Ka mitmed Eesti ettevõtted on oma haaret laiendanud Moldovasse. Üks neist on kinnisvarainvesteeringute platvorm Reinvest24, millel on Moldovas olnud juba mitu edukat projekti.

Magus kinnisvara Chișinăus

Kinnisvarainvesteeringute platvormil on praegu Moldovas rahastamisel üks projekt pealinnas Chișinăus. Tegemist on esimese arendusprojektiga Moldovas, mida Reinvest24 juhib algusest lõpuni. Ehituse eest vastutab kohalik ettevõte Kirsan, kellega on sõlmitud alltöövõtuleping.

“Olukord Moldovas on rahulik ja toimiv. Rahvusvaluuta on stabiilne ja isegi veidi tugevnev. Kvalifitseeritud tööjõu sissevool on olemas. Selleni viivad mitmed tegurid, näiteks töökohtade vähenemine Euroopas ja vabade töökohtade olemasolu siseturul,” rääkis Kirsani omanik ja tegevjuht Sergiu Coman.

Reinvest24 tegevjuhi Tanel Orro sõnul hindasid nad Moldovasse sisenedes projektide turvalisust ja on selles kindlad. Siiski ollakse valmis ka halvimaks stsenaariumiks. “Tegelikult usun, et igasugune praeguse olukorra areng on suurepärane reaalajas proovilepanek meie protsessidele, meeskonnatööle ja projektide kvaliteedile. Nagu ka platvorm ise. Oleme tugevad, ühtsed ja valmis vastu võtma kõik muutused,” sõnas Orro.

Projektist on praeguseks rahastatud juba 72 protsenti ja aastane tootlus on 13 protsenti.

Kortermaja projekt asub Chișinău Metropolis nn uue Euroopa piirkonna territooriumil. Tegemist on esmaklassilise elamusektoriga, millel on muljetavaldav infrastruktuur ja kõige kaasaegsem arhitektuur pealinnas. Metropolis asub viie minuti kaugusel lennujaamast ja kümne minuti kaugusel kesklinnast.

-Uus 17-korruseline kortermaja Green Park Home elamukompleksis Chişinăus | Foto: Reinvest24

Kindel investeering

Orro lisas, et ükski investor pole avaldanud soovi tehingust väljuda ja ka ostjatest pole keegi öelnud, et tahab loobuda korteri broneeringust ja ettemaksust ilma jääda. Samas ta rõhutas, et müügiprotsessi aeglustumise tõttu tuleb olla kannatlikum kui tavaliselt. Investorid teenivad siiski jätkuvalt lubatud intressi, millele lisandub ühe protsendiline intress 2-3 kuu pikenduse perioodil.

“Hiljem jätkame edukalt oma Moldova projektidest väljumist, makstes investoritele tagasi põhisummad koos kasumiga. Hiljuti lõpetatud projekt oli Traiani elamu 3-4 etapid, kus maksti investoritele tagasi 150 000 eurot.”

Kuidas on investeeringud kaitstud?

Kinnisvara on peetud läbi aegade üheks turvalisemaks või madala riskitasemega investeerimisklassiks, aga paraku pole olemas sellist asja nagu täiesti “turvaline” või “kindel” investeering. Siiski tehakse Orro sõnul Reinvest24-s kõik selleks, et riskid oleksid maandatud ja investorid saaksid oma raha tagasi.

“Poliitilise olukorra edasise eskaleerumise korral võivad mõned projektid viibida. Kaks kuud viivitust on tegelikult ka täiesti normaalne. Pärast seda perioodi rakendatakse täiendavaid meetmeid vastavalt laenusaajaga kokkulepitule.”

Kui selle aja jooksul projekti tagasi ei maksta, loetakse see tõenäoliselt maksejõuetuks. Sel juhul müüakse tagatisvara ja investori kapital siiski tagastatakse.

“Stsenaariumi korral, kui hoone ise saab kahjustada, müüakse maa, mis katab investorite kapitali, kuna maal on alati väärtus,” selgitas Orro.

Üldiselt näevad nemad, et ehitusobjektide pommitamisel ei ole strateegilist mõtet, see oleks lihtsalt kalli sõjavarustuse raiskamine. Siiski soovitab Orro kõigil investoritel, kellel tekib küsimusi, võtta nendega otse ühendust, kirjutades aadressil support@reinvest24.com

Positiivse poole pealt lisas Orro, et kindlasti muudab asjaolu, et Euroopa Liit võttis Moldova taotluse liitumiseks vastu, sinna suunatavad investeeringud veelgi kindlamaks. “Kinnisvara hinnad on seal sarnased Tallinnas 2000. aastate alguses olnud hindadele. Seal on väga palju potentsiaali ja Reinvest24 abil on võimalik kõigil sellest osa saada vaid sajaeurose investeeringuga.”


* Tegemist on Rahajutud.ee veebiportaali koostööpartneri poolt toetatud postitusega.

scroll to top