fbpx
Close

Posido aktsiatega veel börsil ei kaubelda – millised on investori võimalused?

Avatar

Foto: Nicholas Cappello/Unsplash

Agaramatele turuvaatlejatele ei ole kindasti tähelepanuta jäänud, millistes suurusjärkudes on erinevate veebikasiinode nagu Posido käive ja kasum. Ülemaailmse veebi vahendusel mängitavate hasartmängude turu mahuks hinnati 2022. aastal ligikaudu 64 miljardit eurot ja selle meelelahutussektori kasvu aastatel 2023–2030 hinnatakse 11,7% aastase liitkasvuga (CAGR).

Investoritel tekib kahtlemata huvi ja uudishimu, kuidas ühest parima kasvuga tööstusharu tõusust ise osa saada. Kuigi peale 2021. aasta pandeemiat prognoositi netikasiinode käivete jahenemist, siis statistika turgude pidurdumist hetkel pigem ei toeta.

Kuidas investorina hasartmängutööstuse edust osa saada?

Veebikasiinodes osaluse omandamine või nendesse investeerimine ei olegi kahjuks väga levinud ja lihtne. Enamik nendest avalikel börsidel noteeritud ei ole ja aktsiate ostmise võimalused on piiratud. Ilmselt saadakse vajalikud summad kokku professionaalsetelt investoritel ja avalikkuselt raha kaasamiseks ei ole otsest vajadust tekkinud. Enamik maailmas tegutsevatest kasiinooperaatoritest on eraettevõtted, kuid leidub ka riigi omandisse kuuluvaid hasartmängukorraldajaid. Näiteks Soomes on kogu hasartmänguturg riigiettevõtte kontrolli ja monopoli all.

Teine lugu on tavakasiinodega, mille aktsiaid vähemalt USA börsinimekirjadest siiski mõningaid leiab. Nimekamatest kasiinoettevõtetest võib börsilt leida MGM Resorts International, Las Vegas Sands Corp., Wynn Resorts Ltd ja Red Rock Resorts Inc. aktsiaid. Suured korporatsioonid ei ole ammu enam keskendunud ainult kasiinotööstusele, vaid investeerivad aktiivselt ka hotellimajandusse, erinevate kuurortite, võidusõiduradade ja meelelahutuskeskuste rajamisse. Sageli on nende porfellis ka veebikasiinod ja mängutööstused. 

Tuleb silmas pidada, et nö maapealsed ehk tavaettevõtted saavad oluliselt rohkem kannatada, kui riiklikul tasandil seatakse mängijatele reisi – ja liikumispiirangud. Seetõttu kannatas kasiinosektor USAs pandeemia ajal oluliselt, kuid aktsiate hinnad on viimase aastat jooksul ootuspäraselt taastunud. Veebikasiinod nagu Posido saavad sellisel hetkel tuule tiibadesse, kuid on tundlikumad muude tehnoloogiliste rünnete ja riskide suhtes.

Börsilt leiab hulganisti tehnoloogiaettevõtteid

Väga vähesed kasiinooperaatorid kulutavad oma aega ja raha ise hasartmängude väljamõtlemisele. Sellele on pühendunud edukad tehnoloogiaettevõtted nagu näiteks Playtech ja Evolution Gaming.

1999. aastal Eestis asutatud Playtech ASist on saanud kahekümne aasta jooksul üks juhtivaid kasiinomängude tarkvarapakkujaid maailmas. Playtechi aktsiad on noteeritud Londoni börsil. Playtech on aastate jooksul laienenud erinevate mängude tootmisse nagu pokker, bingo, spordiennustused ja live-kasiinomängud. Ettevõte teeb koostööd paljude tuntud brändidega nagu MGM, Marvel, HBO.

Evolution Gaming on samuti üks vanimaid ja juhtivaid kasiinotarkvara arendajaid, kes on tänaseks peamiselt spetsialiseerunud reaalajas kasiinomängude tarkvara arendamisele ja müümisele. Nende poolt loodud tarkvara ja mänge kasutab enamik juhtivaid veebikasiinosid. Evolutioni aktsiad on noteeritud Stockholmi börsil.

Kokkuvõttes võib öelda, et asjast huvitatud investor võib leida endale mitmeid võimalusi Posido omanikettevõte Estolio Ltd ei ole oma aktsiatega veel avalikku pakkumist teinud, aga võib loota, et aina enam hasartmängutööstuse lipulaevu leiab tee börsidele. Hetkel on võimalik soetada erinevate suurkorporatsioonide aktsiad, kelle portfellis on lisaks muudele investeeringutele ka tavalised ja veebikasiinod. Samuti on võimalik investeerida kasiinotehnoloogia ja mängude arendamise seotud ettevõtetesse, mis pakuvad tarkvaralahendusi ja platvorme erinevatele nimekatele ja vähemtuntud veebikasiinodele.

One Comment

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

One Comment
scroll to top