polar.com

Briti ühisrahastus on liikumas institutsionaalsete investorite poole

Anthony/Pexels

Ühisrahastusele keskenduv veebiportaal Explore P2P kirjutas oma viimases blogipostituses Euroopa ja Briti ühisrahastusportaalides toimunust.

Esmalt kiideti lätlaste Mintose platvormi nende suure kasvu tõttu. Mintose platvorm kasvas 2017. aastal 340% ning Explore P2P usub kasvu jätkumisse veel mitmeks aastaks. Turul on suur hulk eurosid, mis ootab häid teenimisvõimalusi. Kiitusega poldud kitsi ka eestlaste portaali Estateguru suunal, kui tunnustati Estateguru senist tegevust ja vähest probleemsete laenude hulka.

Kuna Mintose ja Estateguru portaalidel oleme Rahajutud.ee portaalis pikemalt juba peataunud, siis keskendume rohkem kahele ülejäänud portaalile, mida antud blogipostituses kajastati.

Veidra asjade arenguna saatis Briti ühisrahastusportaal Rebuilding Society välja e-kirja oma investoritele/laenajatele, kas nood vajavad raha ühe suurima Briti ehitusfirma Carillioni kokkukukkumise tõttu. See tundub väga sihtimata lähenemine, et üritada kasu lõigata segmendist, kus hetkel suured raskused.

Rebuilding Society platvormil 2016. aastal välja antud laenudest on nüüdseks hapuks läinud juba 17,9% ning pärast seda on laenumahtu lisatud kõigest 1,2 miljonit briti naela. Selliste näitajatega ühisrahastusplatvorme on veel, kuid madalate mahtude ja olematu kasvu tõttu on nende väljavaated väga kehvad.

Viimastel kuudel on selgelt näha olnud trendi, kus ühisrahastusportaalid on lisaks väikeinvestoritele üha enam pöördumas ka institutsionaalse raha poole. Seda trendi nähakse veelgi võimendumas, kuna institutsionaalsed investorid suudavad pakkuda korraga suuri summasid ning nõuavad väikeinvestoritega võrreldes vastu väiksemat intressi.

Üheks selliseks portaaliks on laenumahtudelt Euroopa üks suurimaid Funding Circle, kes hiljuti teatas oma koostööst Citibankiga. Veel on suure raha järgi läinud prantslaste Lendix (koostöö Euroopa Investeerimispangaga) ja brittide Thincats (koostöö Waterfall Asset Managementiga). Briti portaal Landbay saab juba 75% oma rahastusest institutsionaalsetelt investoritelt.

Explore P2P portaali arvates on ühisrahastusplatvormide jaoks selline ärisuund kasulik, kuid tekib oht, et väikeinvestorid jäävad sellega tahaplaanile ning intressid hakkavad langema.

*Artikkel ilmus originaalis 21. jaanuaril 2018 portaalis Explore P2P.

* Antud artiklis välja toodud jutt on üldine ning ei puuduta ühtegi konkreetset ühisrahastusportaali. Iga investor peab talle portaalis pakutava informatsiooni põhjal oma otsused ise tegema.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga