fbpx
Close

Kaks Rahajutud.ee lugejat kolmest investeerib Crowdestate’i platvormil

Avatar

Eelmisel nädalal lasime Rahajutud.ee lugejatel vastata küsimusele “Kas investeerid Crowdestate’i ühisrahastusportaalis?”. Vastustest tuli välja, et suur hulk nendest, kes oma meelt avaldasid, on juba Crowdestate’is tegutsemas ja teatav osa peab plaani alustada.

Kõige levinum vastusevariant oli “Jah, kuid osalen projektides ebaregulaarselt”, mis sai 39% kõikidest häältest. Kõige kindlama jah-sõna andsid 29% vastanutest, kes ütlesid, et nemad proovivad enamuses projektides osalust saada. Kokku vastanutest seega 68% ehk veidi enam kui 2/3 on Crowdestate’is aktiivselt esindatud.

14-protsendiga oli populaarsuselt kolmas valik “Veel mitte, kuid plaanin alustada” ning ühe protsendi vähem said kokku inimesed, kes Crowdestate’is ei investeeri ega kavatse ka alustada.
Üksikud hääled jäid üle ka kahele viimasele variandile, kui kuuel vastanul on Crowdestate’is investeeringud, kuid uusi projekte ta ei jälgi ning kolm inimest on portaalis investeerimise lõpetanud ning on portfelli likvideerimas.

Kas investeerid Crowdestate'i ühisrahastusportaalis?
 • Jah, kuid osalen projektides ebaregulaarselt. 39%, 67 häält
  67 häält 39%
  67 häält - 39% kõikidest häältest
 • Jah, proovin enamustes projektides osaleda. 29%, 51 hääl
  51 hääl 29%
  51 hääl - 29% kõikidest häältest
 • Veel mitte, kuid plaanin alustada. 14%, 25 häält
  25 häält 14%
  25 häält - 14% kõikidest häältest
 • Ei investeeri ja ei kavatse ka alustada. 13%, 22 häält
  22 häält 13%
  22 häält - 13% kõikidest häältest
 • Mul on seal investeeringud, kuid uusi projekte ei jälgi. 3%, 6 häält
  6 häält 3%
  6 häält - 3% kõikidest häältest
 • Enam mitte ja plaanin portfelli järelturul likvideerida. 2%, 3 häält
  3 häält 2%
  3 häält - 2% kõikidest häältest
Hääli kokku: 174
31/05/2018 - 09/06/2018
Hääletus on suletud

Registreeri endale Crowdestate konto siin!


Küsisime arvamust ka meie blogijatelt ning vastuseid tuli seinast-seina. On neid, kelle investeerimisportfellis on Crowdestate’i projektid esindatud, neid, kes on ühisrahastuse kui varaklassi enda jaoks välistanud, kui ka neid, kes mingil põhjusel pole seni veel löögile pääsenud.

Rahakratt

“Suhtun ühisrahastusse jumala hästi, mul on kogu varakambrist umbes 50% erineva kaliibriga ühisvõlgade portaalides (Mintos, Twino, See-Teine-Eesti-Kinnisvara-Ühisrahastus-Mille-Nime-Ilmselt-Ei-Tohi-Selles-Loos-Mainida, Viainvest jms). Aga tuleb ka ettevaatlikkusele manitseda inimesi, asi on veel suhteliselt uus. Kogu see rahvarahastuse värk on nagu liibuva pluusiga Amigosse minek – kunagi ei tea, millal mingi 4-promilli all ringi õõtsuv yksinhuoltajaäiti sulle nurgatagant selga hüppab ja numbrituppa lohistab ning pidu kärme lõpu leiab. Olge ettevaatlikud ja ärge huupi rapsige.

Crowdestate on mul ka esindatud. Eriti usinalt olen sel aastal portaali uuesti üles korjanud ja näppima hakanud. Kraudesteit on minu kontolt enda kontole umbes tonni saanud ja ega mul see mata ja alg-lebra väga tugevad ained koolis polnud, aga see tonn on mu koguinvesteeringutest umbes 2 prossa. Olen seda osa kasvatamas praegu. Noh, selleks on muidugi projekte ka vaja portaali poolt, aga minupoolt on küll roheline tuli.

Mulle tunduvad Eesti projektid kuidagi kodusemad. Nendest saan õhtuti jalgrattaga mööda sõita ja veits nagu omaniku nägu teha ja midagi möliseda, kui mõni töömees tellingutel tobi teeb või niisama ringi vahib. Siis vahel käratan, et mida-mida, hakkab tööle nüüd. Madal LTV on mulle ka oluline tegelt. Ma olen siuke ärev vend, liigseid riske ei taha võtta, kuna kogu see sotsiaalrahastus on uus ja korraliku riski mekiga asi. Kui Crowdestate’i poisid ja tüdrukud ise ka siin loevad praegu, siis kõik on hetkel hästi – pigem laske tihedama sõelaga ja vähem projekti sisse, kui et iga villuparvetlikku põlluonnide arendust.”

Tasane Investor

“Kuigi ma suhtun ühisrahastusse mitte just kõige suurema optimismiga, siis moodustab see meie pere koguportfellist väga suure osa – umbes 45%. Crowdestate’is investeerime aktiivselt, kuid kogu investeerimisportfellist on selle portaali osakaal väike. Isegi üksnes ühisrahastusportfelli arvesse võttes on see umbes 10% juures. Valin Crowdestate’is projekte käsitsi ning viimasel ajal on pidanud kasutama sellist taktikat, et sobiva projekti eeltutvumise ajal olen seadistanud automaatpakkuja. Kuna Crowdestate’is on kõigi projektide info nii detailselt lahti kirjutatud ja eeltutvumise ajal tekib sinna ka mingi diskussioon, siis sellele tuginedes tekib mul projektist mingi hinnang. Selle järgi ma siis otsustan, kas investeerin või mitte, mingeid konkreetseid aspekte paika pannud ei olegi.”

Get Rich or Die Trying

“Minu investeerimisteekond algas just ühisrahastusest. Tegemist on lihtsa varaklassiga alustavale
algajale investorile, kuna alustada saab juba 10 euroga. Minu portfellist on 1/3 ühisrahastuses,
hetkel neljas erinevas portaalis. Crowdestate pole mu portfellis veel esindatud. Miks? Paar korda olen sobivad projektid valmis vaadanud, kuid sel hetkel, kui on vaja raha hakata liigutama, olid projektid juba täis. Ei oska kommenteerida, kuidas praegu lood on, kuid need projektid, mis minule huvi pakkusid täitusid ikka ülikiiresti. Jätkuvalt on mul Crowdestate’i vastu huvi olemas ja ilmselt ma seal ka lähikuudel figureerima hakkan.”

Minu Sampo

“Suhtun ühisrahastusse üldiselt hästi. Riskid on olemas ja hajutamine seepärast vajalik. Minu portfellist on momendil ühisrahastuses umbes 25%. Crowdestate’i portaalis mul projekte ja kontot ei ole, sest olen juba teistes portaalides sees ning ei näe momendil vajadust rohkemates portaalides
investeerida.”

RahaBot

“Ma arvan, et ühisrahastus on väga hea vorm investeerimiseks. Eriti algajatele, kelle portfell ei ole veel nii suur, sest see annab võimaluse väikeste summadega alustamiseks. Minu portfellis on umbes pool ühisrahastuses. Olen võtnud teadlikult suurema riski, kuna hetke turu olukorras on ühisrahastuses võimalik teenida suuremaid tootlusi. Kindlasti tuleks jälgida, millistel platvormidel ja millistele laenuandjatele oma raha anda. Hetkel Crowdestate minu portfellis esindatud ei ole, kuna nad ei ole minus tekitanud piisavalt suurt usaldust.”

Rahalood

“Crowdestate’is ei investeeri, kui välja arvata üks hüpoteegiga tagatud ärilaen. Ei jõua mitmel saidil korraga silma peal hoida ja laene analüüsida.”

Rahats

“Ühisrahastus on huvitav ja uudne ärimudel. Seal on rohkem võimalusi innovatsiooniks, kuid ettevõtete kvaliteet võib olla väga erinev. Ise olen ühisrahastuse osas väga positiivselt meelestatud, kuid üritan mitte joosta võimalikult suure intressinumbri järgi nagu seda paljud
tänapäeval teevad. Ühisrahastuse ettevõtted pole valdavalt ühtegi kriisi üle elanud ja puudub ühtne regulatsioon. Investoril on tegelikult väga raske mõista kõiki riske, mis ilusa pildi ja suure
intressinumbri taga peituvad. Hetkel moodustab ühisrahastus 19% minu investeerimisportfellist. Ise olen endale seadnud maksimumpiiriks 25%. Crowdestate’i projekte minu portfellis esindatud pole. Esiteks, erinevalt enamikest eestlastest, olen ma küllaltki skeptiline kinnisvara suhtes. Ma
arvasin, et hinnad on liiga kõrgel juba 2 aastat tagasi ja arvan samuti ka täna. Teiseks, mul on väga hirmus vaadata, kuidas Crowdestate’i projektid minutitega miljonid kokku korjavad. Minu meelest peaks investeerimine olema rahulik ja tasakaalukas tegevus, mitte reaktsioonikiiruse test.”

Varatasku

“2016. aasta alguses, kui olin investeerimise kohta mõnda aega lugenud ja uurinud, siis 1200-eurone paigutus Bondorasse oligi minu esimene investeering. Ei näinud ise liigselt vaeva ja lasin portfellihalduril selle summa automaatselt konservatiivse strateegiaga laiali laotada. Vaadates praegust punaste laenude osakaalu ehk siiski nii konservatiivne see polnudki. Ühisrahastusse investeerimise lõpetasin praeguseks eelkõige selle tõttu, et eraisikuna ei saa tulumaksukohustust edasi lükata ja punaseid laene maha kanda. Ei välista aga seda, et tulevikus proovin läbi
ettevõtte ühisrahastuses uuesti kätt. Praegu koosneb minu portfell 60% aktsiatest. Tulevikus lisandub aktsiainvesteeringutele kõrvale tõenäoliselt paar üürikorterit, et väärtpaberite ostmise kõrvalt laenurahaga oma progressi kiirendada.”

scroll to top