fbpx
Close

Järgmine megatrend on käes! Kas oled investorina valmis?

Avatar

Küberturvalisuse valdkond kogub hoogu. Kuhu investeerida, et sellest trendist kasu lõigata? Suuna näitavad kätte Freedom Finance’i analüütikud, kes on välja valinud mõned sihtmärgid, mida valdkonnast huvitatud investorid võiksid lähemalt uurida.

Küberkuritegevusest on saanud globaalne probleem: ainuüksi sel aastal on toime pandud kümme tõsist küberkuritegu strateegiliste ettevõtete ja suurfirmade vastu.

Toome siinkohal välja kõige tuntumad juhtumid:

  1. märts. Taiwani riistvara- ja elektroonikaettevõtet Acer rünnati lunavaraviirusega Revil. Häkkerid nõudsid lunarahaks 50 miljonit USA dollarit.
  2. märts. Kanada traadita sideseadmete disainer ja tootja Sierra Wireless sattus küberrünnaku ohvriks, mis halvas ettevõtte tegevuse ja võttis maha nende veebilehe.
  3. märts. USA üks suurimaid kindlustusfirmasid CNA Financial maksis häkkeritele 40 miljonit dollarit, et saada tagasi kontroll oma sisevõrgu üle.
  4. aprill. Juba varasemalt mainitud viirust nimega Revil kasutati väidetavalt Taiwani tootmisettevõtte Quanta Computer vastu, et varastada väärtuslikku informatsiooni. Pahalaste saagiks langesid ka mitmete Apple’i toodete joonised.
  5. mai. Arvutiviirusega rünnati ettevõtet Colonial Pipeline Co, mille põhitegevuseks on ca 8850 km pikkuse torujuhtmete süsteemi haldamine, et kütus jõuaks Mehhiko lahe rannikul asuvatest rafineerimistehastest laiali üle kogu USA idaranniku. Firma maksis kurjategijatele 4,4 miljonit dollarit.
  6. mai. Häkkerite rünnak võttis maha Iirimaa tervishoiu infosüsteemi ning läbi lunavara pääsesid pahalased ligi patsientide andmetele.
  7. juuni. Brasiilias tegutsev maailma suurim lihatootja JBS langes küberrünnaku ohvriks ning pidi selle tulemusena peatama töö enamikus oma tehastes. Rünnak oli sihitud tootmisüksuste vastu, mis tegutsesid Põhja-Ameerika ja Austraalia suunal. JBS pidi häkkeritele tasumiseks loovutama 11 miljonit dollarit.
  8. juuli. Väidetavalt ründasid Revili häkkerid Floridas asuvat IT-ettevõtet Kaseya, nakatades lisaks Kaseya enda süsteemidele ka ettevõtte sadade klientide süsteemid 17 erinevas riigis. Ründajad nõudsid lunarahaks 70 miljonit dollarit.

Küberrünnakud on muutunud üha populaarsemaks, kuna paljud ettevõtted on järjest oma tööprotsesse automatiseerinud ning kõiki andmeid hoitakse pilves. Need protsessid said jõuliselt hoogu juurde tänu koroonapandeemiale. Selle tulemusena on ettevõtted ja isegi riigid sõltuvad digitaalse keskkonna turvalisusest, mistõttu küberturvalisusest on saanud esmatarbeteenus, kuhu ollakse valmis kulutama suuri summasid.

Tänavu aasta aprillis avaldatud Suurbritannia turvatarkvara ja riistvara ettevõtte Sophose uuringust selgus, et keskmine summa, mis tuli ettevõtetel lunavara viirustega nakatumisest taastumiseks välja käia, kasvas veidi rohkem kui aastaga üle saja protsendi. Kui 2020. aasta alguses oli see summa 0,7 miljonit USA dollarit, siis 12 kuu pärast juba 1,85 miljonit. Uuringu kohaselt suudavad kõigest 8% firmadest pärast lunavaraga nakatumist kõik andmed täielikult taastada. 29% ettevõtete jaoks jäi see number alla 50 protsendi.

Rahvusvaheline kindlustusmaakler Howden viis läbi oma uuringu, kus selgus, et küberturvalisuse valdkonnas on kindlustusmaksed 2020. aasta juuniga võrreldes kallinenud 32%. Reeglina kuulub kindlustuse sisse ka lunaraha maksmine. Samas lunavararünnakud on alates 2019. aastast kasvanud 170%.

Võttes arvesse eelpool mainitud fakte, võib küberturvalisuse sektorisse investeerimine pakkuda väga head potentsiaali. Ühena võimalikest variantidest võib kaaluda allpool välja toodud aktsiafonde ehk ETF-e, mis sisaldavad küberturvalisusega tegelevate ettevõtete aktsiaid. Hajutamine on ETF-ide põhiline eelis ning investori jaoks tähendab see madalamat riski.

First Trust NASDAQ Cybersecurity ETF

Põhifaktid*:

Indeks: The Nasdaq CTA Cybersecurity Index

Hetke hind: $49,52

Varade maht: $4,06 miljardit

Dividenditootlus: 0,20%

Tegevuskulud: 0,60%

Aktsiate arv ETF-is: 40

Suurimad investeeringud (protsent fondi mahust):

  • Zscaler: 6,78%
  • CrowdStrike Holdings: 6,67%
  • Okta: 6,39%
  • Accenture, Plc.: 6,22%
  • Cisco Systems: 5,75%

Põhiline regioon (protsent fondi mahust): Ameerika, 93,80%

Põhilised sektorid (protsent fondi mahust): tarkvara 57,35%, IT-teenused 18,43%, kommunikatsioonivahendid 12,21%

Keskmine P/E suhe: 28,05х

Käesoleva aasta senine kogutootlus: 8,95%

Loe selle ETF-i kohta rohkem siit.

ETF-i põhidokument ehk Key Information Document (KID) siit.

Global X Cybersecurity ETF

Põhifaktid*:

Indeks: Indxx Cybersecurity Index

Hetke hind: $30,36*

Varade maht: $0,58 miljardit

Dividenditootlus: 0,44%

Tegevuskulud: 0,50%

Aktsiate arv ETF-is: 32

Suurimad investeeringud (protsent fondi mahust):

  • Zscaler: 7,12%
  • CrowdStrike Holdings: 7,11%
  • Fortinet: 6,63%
  • Palo Alto Networks: 5,98%
  • Okta: 5,38%

Põhiline regioon (protsent fondi mahust): USA, 75,10%

Põhilised sektorid (protsent fondi mahust): tarkvara 54,04%, IT-teenused 19,45%, kommunikatsioonivahendid 13,6%

Keskmine P/E suhe: 53,90х

Käesoleva aasta senine tootlus: 5,73%

Loe selle ETF-i kohta rohkem siit.

ETF-i põhidokument ehk Key Information Document (KID) siit.

iShares Cybersecurity & Tech ETF

Põhifaktid*:

Indeks: NYSE FactSet Global Cyber Security Index

Hetkehind: $44,79

Varade maht: $0,62 miljardit

Dividenditootlus: 0,14%

Tegevuskulud: 0,47%

Aktsiate arv ETF-is: 42

Suurimad investeeringud (protsent fondi mahust):

  • Docusign: 4,95%
  • CrowdStrike Holdings: 4,78%
  • Zscaler: 4,76%
  • Fortinet: 4,50%
  • Okta: 4,32%

Põhiline regioon (protsent fondi mahust): USA, 80,31%

Põhiline sektor (protsent fondi mahust): IT-tehnoloogia 89,07%

Keskmine P/E suhe: 29,99х

Käesoleva aasta senine tootlus: 9,97%

Loe selle ETF-i kohta rohkem siit.

ETF-i põhidokument ehk Key Information Document (KID) siit.

* Kus võimalik, on numbrid võetud 25.07.2021 seisuga

Freedom Finance Europe on 2008. aastal Timur Turlovi poolt asutatud Freedom Holding Corp tütarfirma. Rahvusvahelise investeerimisettevõtte turuväärtus on üle kolme miljardi USA dollari, see on listitud NASDAQ-i börsil ning reguleeritud SEC-i ehk USA vastava järelvalveorgani poolt.

Freedom24.com veebiplatvorm on mõeldud kauplemaks juhtivate Ameerika, Euroopa ja Aasia börsifirmade aktsiatega. Läbi portaali on klientidel otsene ligipääs tähtsamatele aktsiabörsidele ning võimalus osaleda ka aktsiate esmapakkumistel. Klientidel on ligipääs rohkem kui miljonile finantsinstrumendile, sealhulgas S&P 500 indeksfondile, optsioonidele, futuuridele, korporatiiv- ja riigivõlakirjadele ning ETF-idele.

Platvormil on hetkel käimas kampaania, mille raames jagatakse üks tasuta aktsia uutele üle 25-aastastele klientidele, kes registreerivad konto soovitaja lingiga. Kingitud aktsia valitakse juhuslikult. Sinu soovituslingiga toodud kliendid võivad saada pakkumise, mille väärtus on kuni 600 dollarit selliste ettevõtete seast nagu Tesla, Netflix, Microsoft, Walt Disney, General Electric jne. Lisainfo siit.


NB! Esitatud teave on informatiivne, tegemist ei ole investeerimissoovitusega ega kutsega osta või müüa väärtpabereid või teha muid tehinguid.

scroll to top