Raha teenimine ei pea juba ammu piirduma üksnes palgatööl käimisega ning seega on järjest rohkem inimesi avastamas võimalusi, kuidas olemasolev raha enda kasuks passiivset tulu teenima panna. Investeerimiseks on palju erinevaid võimalusi alustades aktsiate ostmisest ning lõpetades kinnisvaraga. Just viimane, kinnisvara, on see milles järjest rohkem eestlasi enese jaoks võimalust näevad. Krediidiandja Raha24 avab selles maailmas peituvaid külgi.
Milline on klassikaline viis liikuda kinnisvaraomaniku staatusest samm edasi ning hakata üürileandjaks?
Praegusel ajal pole midagi eriskummalist olukorras, kus ühele inimesele kuulub samaaegselt mitu kinnisvaraobjekti. Näiteks on saadud päranduseks korter, kus uue omanikuna ise sees elada ei soovita. Sageli otsustatakse mitut kinnisvara omades, et müük ei ole pärimise järgselt kasulik ning seetõttu kaalutakse see püsiva tulu teenimise eesmärgil hoopis üürile anda.
Otsus kinnisvara üürile anda tekib sageli hetkeemotsiooni ajel ning ilma eelneva plaanita. See ei ole tegelikult üldse halb, kuid soovitame üürileandja staatusesse ootamatult sattudes enda jaoks üürimisega seotud kitsaskohad läbi mõelda. Üürimisega kaasnevad teatud kohustused, mis tähendab, et sellise sammu astumisega peab olema valmis ootamatuteks olukordadeks ning mis seal salata, ka võimalikeks lisakuludeks.
Millele tuleks tähelepanu pöörata üürikinnisvara soetamisel?
Vaba rahalise ressursi tekkimisel on inimesed sageli küsimuse ees, mida sellega peale hakata. Loogiline oleks raha enda kasuks teenima panna ning üsna tihti langeb investeeringuna sobilikuks valik osta kinnisvara eesmärgiga see välja rentida. Sobiva objekti kasuks otsustamine ei tohiks olla midagi ülemäära keerulist, seejuures võib abi olla järgnevast juhindumisel:
- veendu, et ostetava kinnisvara asukohas oleks üüripindade järele nõudlus;
- selgita välja, millist tüüpi ning mis suurusega kinnisvarast ollakse kõige rohkem üürikoduna huvitatud, et hajutada riske seisva kinnisvara tekkeks;
- tee endale selgeks, millised kõrvalkulud kaasnevad objekti soetamisega (kulu veele, elektrile ning maja haldusteenustele), et need ei “sööks” ära üüri teenimisega planeeritud kasumit.
Kui välja üürimiseks mõeldud kinnisvara ost on finantseeritud mõne laenuteenusega, siis tuleb lisaks veenduda, et intressi – ning muude kõrvalkulude tasumise kõrvalt säiliks siiski kasumiosa. Tasub tähele panna, et investeeringuks mõeldud kinnisvara soetamisel ei ole väljastatud laenu näol tegemist enam kodulaenuga. Tavaliselt annab pank sellise laenu välja hüpoteeklaenu nime all, mille tingimused ei pruugi alati olla kõige soodsamad.
Ostes kinnisvara eesmärgiga seda välja üürida, tasub mõelda läbi ka praktiline pool – seisukord (võimalik vajadus remonti teha) ning sisustuse tase. Üürikodude osas ollakse järjest nõudlikumad ning eeldatakse, et kõik eluks vajalik on sisse kolimisel sees olemas. Kui kõik elementaarsed esemed ostuga kaasa ei tule, tuleb nende hankimiseks teha väljaminekuid, mis tuleks kohe tehtavasse investeeringusse sisse arvestada, et ebameeldivaid üllatusi vältida.
Millised kohustused kaasnevad üürileandjaks olemisega?
Esimene asi üüriturule sisenemisel peaks olema enda jaoks seadusandliku poole selgeks tegemine. Nimelt on eluaset välja üürides väga oluline sõlmida üürnikuga korralik leping, mis kaitseb mõlemaid osapooli vaidluste tekkimisel. Kuna leping on sisuliselt ainus garantii, siis tuleb veenduda, et selle sisu igati mõistetav oleks. Kuigi vajadusel saab esialgse dokumendi koostamisel olla abiks ka maakler, siis vaidluste tekkimise korral jääb omanikuna üle loota vaid enda tarkusele.
Üürilepingus kirjeldatud õiguste kõrval on olulised ka üürimisega kaasnevad kohustused. Kõige tähtsam rahaline kohustus on tasuda riigile teenitud tulu pealt makse. Vastasel korral võib sattuda Maksuameti huviorbiiti ning see pole tõenäoliselt meeldiv kogemus. Seetõttu on hea selgeks teha kõik maksudega seonduv, et mitte eksida ning endale lisakulusid juurde tekitada. Jah, ka maksude tasumata jätmisel tuleb kanda intresside ning viivistega seotud kulu nagu iga võla puhul!
Lisaks tuleb üürileandjana valmis olla selleks, et kinnisvara hooldamisega kaasnevad jooksvad kulud kogu lepinguperioodi vältel. Kui peaks juhtuma, et üürniku kodus lõhkeb veetoru või läheb katki mõni kodumasin, tuleb need üürileandjal oma kuludega välja vahetada. Rahalised väljaminekud tekivad tavaliselt ka olukorras, kus üürniku vahetumisel vajab rendipind värskendusremonti või mõni mööbliese kasutuskõlbmatuks muutumise tõttu väljavahetamist.
Miks on üürniku valimisel oluline olla eriti tähelepanelik?
Kinnisvarasse investeerimine tähendab seda, et arvestama peaks ka võimalike riskidega. Teadupärast kardetakse üüriturul kõige rohkem puuküürniku otsa sattumist. See on tegelikult üks kõige hullemaid versioone, mis juhtuda saab, sest loodetud investeeringuna saabuvast tulust jäävad reeglina alles vaid võlad või rikutud kinnisvara, mille korrastamisele samuti suur rahasumma kuluda võib.
Põhiline reegel ütleb, et enese kaitsmiseks pole mõistlik esimese soovijaga tormata lepingut sõlmima. Isegi juhul kui tegemist on tuttavaga, tasub olla ettevaatlik ning teostada korrektne taustakontroll selle asemel, et hiljem tegeleda soovimatute tagajärgedega.
Õnneks on tänapäevased infokanalid ning avalikud registrid kõigile soovijatele kättesaadavad, mis tähendab, et potentsiaalse ohu kohta on võimalik signaale juba eos saada. Üllatavalt palju võib abi olla ka sotsiaalmeediast, mille kaudu võimalike üürnike kohta üht-teist hoiatavat liigub. Seega tasub üürikorterile soovi avaldanu nimi või isikukood kõikidest mainitud otsingutest valehäbi tundmata läbi lasta.
Et kõik vajalikud sammud oleksid silme ees, toome veelkord välja olulisemad punktid, mida üürnikuga lepingulistes suhetes olles silmas võiks pidada:
- uuri potentsiaalse üürniku tausta (kasuta selleks avalike registreid);
- sõlmi alati korralik üürileping, mis hõlmaks kõiki olulisi riske;
- selleks, et vältida võimalikke vaidlusi renditava objekti seisukorra üle, pildista üles üldine üürikorteri olukord ning selles olev vallasvara;
- ole oma üürniku suhtes lugupidav, kui soovid, et Sulle samaga vastataks;
- probleemide tekkimisel (näiteks kui üürnikul tekivad makseraskused) püüa enne drastiliste meetmete rakendamist jõuda mõistlikule kokkuleppele. Kuid ära venita võimaluste andmisega lõputult – nii võid olukorra kokkuvõttes hullemaks muuta!
Loe teistel põnevatel ja kasulikel finantsteemadel edasi Raha24 Rahablogist.