fbpx
Close

Üks suurtest küsimustest investeerimises: kas hajutada või mitte?

Avatar

Kindlasti on kõik kuulnud vanasõna, et ära pane kõiki oma mune ühte korvi. Samas on paljud investeerimishuvilised lugenud ka legendaarse Warren Buffetti tsitaati, et hajutab see investor, kes ei tea, mida ta teeb. Mis on siis õige – kas hajutada või ei?

Kui me räägime väikeinvestoritest, siis enamuses blogides, foorumites ning gruppides on üldlevinud arusaam, et oma portfelli hajutamine on hädavajalik. Kui need inimesed soovitavad algajatel investoritel kohe algusest peale oma portfelli hajutada, kas nad annavad ikka head nõu?

Kui hakata analüüsima, siis on nii hajutamise pooldajatel kui hajutamise vastastel oma argumendid olemas. On üsnagi mõistetav, et korralik hajutamine aitab maandada riske ning seob investori lahti ühe konkreetse investeerimisotsuse õnnestumisest/ebaõnnestumisest. Hajutamise vastased, kellest tuntuim on just Warren Buffett, on küsinud, miks ta peaks panema raha oma kümnendaks parimasse investeerimisideesse, kui ta saaks kogu kapitali panna vaid kõige paremasse.

Buffett on kindlalt seda meelt, et investor peaks tegema ära väga põhjaliku kodutöö ning investeerima suurelt vaid oma parimatesse ideedesse, mitte hakkama kriteeriume lõdvendama ainult selleks, et portfelli hajutada. Hajutamise miinuseks peetaksegi seda, et kuigi oma kapitali jagamine paljude erinevate varaklasside ja investeerimisideede vahel aitab ära hoida suuri kaotusi, ei paku see teiselt poolt ka suurt võitu.

Miks on hajutamise pooldajaid tunduvalt rohkem kui selle vastaseid? Siin tuleb mängu psühholoogia. Inimloomuses on see, et mingi summa kaotamine teeb rohkem haiget, kui sama suure summa võitmine teeb rõõmu. Vaid vähesed inimesed on valmis kõige täiega riskima ning ei karda suure tootluse ootuses kogu varast ilma jääda.

Mida rohkem inimeses võimutsevad kartused oma raha investeerides kaotada, seda mõistlikum oleks oma portfelli hajutada. Just hajutamine ongi väga võimas tööriist oma riskide maandamiseks.

Muidugi on üheks oluliseks komponendiks teadmised. Mida rohkem on investoril teadmisi ja infot konkreetse varaklassi või instrumendi kohta, seda julgemini võib ta kaaluda ühele kaardile suurema panuse asetamist.

Kokkuvõtteks võib öelda, et nagu paljude asjadega investeerimismaailmas, siis ühest vastust pole ka pealkirjas esitatud küsimusele. Parim soovitus on võtta korraks aeg maha ja mõelda enda sees läbi, kui suur on sinu riskitaluvus ning vastavalt sellele panna paika ka oma investeerimisstrateegia hajutamise koha pealt.

Hajutamisest räägiti ka viimases Investeerimisraadio osas, mida saab kuulata SIIT.

scroll to top