fbpx
Close

Millised on eduka investori 3 võtmeharjumust?

Avatar

Foto: Pixabay

Teinekord vahest leiad end unetusest padjal pead pööramast ja investeeringute käekäigu üle muretsemast, mõtiskledes, kas ikka oli mõistlik see viimane investeering teha. Sellist situatsiooni kogevad sageli algajad investorid, kellel on riski maandamise kodutöö tegemata. Kui unetus ja ärevus on miski mida oma elus vältida soovid, siis soovitame tutvuda järgmise kolme punktiga, mis aitavad vältida võimalikku investeerimisega seotud stressi:

1. Kas tasakaalustada oma portfell?

Investeerimisportfelli mitmekesistamine on investeerimisstrateegia, mida kasutatakse riski jaotamiseks mitmete erinevate varaklasside vahel. Võimalusteks on näiteks välisvaluuta (Forex), aktsiad, toorained jne. Investeerimise puhul kuuled sageli ütlust: „ära pane kõiki mune ühte korvi”. Lühidalt tähendades, et kui kogu su investeering on ühe vara all, siis otsustab see üksi kogu sinu vara saatuse üle – kõlab riskantselt?

Oskuslikult tasakaalustatud investeerimisportfell võimaldab suures pildis teenida kasumit, isegi juhul, kui osad varaklassid on kahjumis. Selline seis tagab oluliselt suurema stabiilsuse ning igal juhul vähendab investori stressi, võimaldades tal päriselt ka investeerimist nautida.

Valdav osa investeerimisalaseid materjale räägivad investeerimisportfelli tasakaalustamise olulisusest. Samas hinnatud suurinvestor Warren Buffet on väitnud, et portfoolio tasakaalustamine on nendele investoritele, kes ei ole oma otsustes 100% kindlad, sest ei tundu loogiline jaotada oma vara mitmesse kohta, selle asemel, et paigutada kõik parimasse. Antud juhul on see tõene väide, kui investor on kogenud ja teab väga täpselt mida ta teeb –Warren Buffet on selline, enamus investoreid ei ole.

2. Püstita endale eesmärk ning jää sellele truuks

Tuleb seada omale eesmärgid, et oleks kindel siht ja mõõdetav progress. Ilma eesmärgita on lihtne ennast ahvatlusi püüdes kaotada ning hakata väikeste tõusude-mõõnade tõttu üleliia muretsema, sest eesmärk aitab hoida fookust kõige olulisemal – kapitali kasvatamisel.

Korrektselt püstitatud eesmärgid võimaldavad määratleda igasuguse riski võtmise taset, ehk kui palju ja mil määral saab investor riskida, püsides võimaliku kahjumi korral siiski kasumis. Korraliku eesmärgi püstitamiseks on tarvis pisut loomingulisust, mõnevõrra uurimistööd ning omajagu soovi protsesse juhtida.

Samas, üks asi on eesmärki püstitada, kuid hulka keerulisem on leida piisavalt distsipliini, et eesmärgile truuks jääda. Läikivaid ahvatlusi tuleb tee peal hulgaliselt, millest suur osa on pelgalt massiga kaasa minemine ning tõenäoliselt ei ole seetõttu ka suuremal määral kasumlik. Inimestel on loomult kordades lihtsam järgida lühieesmärke, kui pikki eesmärke. Sestab tuleks ka enda eesmärgi püstitamisel jagada suured soovid väiksemateks sammudeks, saavutades seeläbi suuremat edu.

3. Hoia oma investeeringutel aeg-ajalt silm peal

Tuleb jälgida oma investeeringute käekäiku. See võimaldab soovi korral varade õigeaegset juurde ostmist, suurendades kasumit, samuti võimaldab see kaotuste ära hoidmiseks vara likvideerimist. Sageli põhjustab kõige enam pahameelt just maha magatud võimalus või õigeaegselt ära hoitav kahjum.

Oma kõige esimeste investeeringute puhul tehakse sageli kõige põhjalikum taustatöö. Selleks, et tehtud töö raisku ei läheks, peab aeg-ajalt investeeringul silma peal hoidma. Kõige optimaalsem kontrollimise intervall on kord kvartalis või minimaalselt kaks korda aastas, et olla investeeringu käekäiguga kursis. Investori jaoks on tema silm kuningas ning teadmatus põhjustab mõttetut stressi.

Ära ole nagu see mees pildil: Paratamatult kaasneb teinekord investeeringutega mingi stressi tase. Seda peamiselt just teadmatuse tõttu. Kui investeerija on teinud asjaliku eeltöö ning koostanud vettpidava plaani (mida talle reaalselt meeldiks järgida), siis kaaluvad põnevus ja saadud rahaline vabadus selle vähese võimaliku stressi igal ajal üle. Ka õhtul magama jäädes.

scroll to top