fbpx
Close

Ärirahanduse tudeng: ebarealistlike ootustega investeerimine on pigem hasartmäng

Avatar

Teisipäeval avaldas erinevates investeerimisteemalistes keskkondades üleskutse vastata ühele küsimustikule TTÜ ärirahanduse eriala magistrikraadi jahtiv Jegor Mitrofanski, kes on võtnud oma lõputöö eesmärgiks uurida eestlastest investorite varasemate finantskogemuste seost tootlusootustega.

“Investoritele esitatavad küsimused on laiapõhjalised ning soovin muu hulgas teada, kas inimestel on olnud negatiivseid finantskogemusi, kui optimistlikud on nad oma investeerimistuleviku suhtes, kui suur on nende tootlusootused ja kuidas nad suhtuvad erinevatesse finantsinstrumentidesse,” rääkis Mitrofanski portaalile Rahajutud.ee.

Küsimustiku täitmiseks kulub 5-7 minutit ning vastata saab SIIN.

“Teen seda tööd Eesti investorite näitel ja seega ei saa soovitud valim väga suur olla – meid lihtsalt pole nii palju. Teisalt, finantsvabaduse poole pürgijaid on Facebooki samanimelises grupis üle 17 000, lisaks üle 5000 inimese Eesti krüptoraha grupis, üle 2000 inimese, kellele meeldib Facebookis Investeerimisklubi leht, üle 10 000 naisinvestorite klubi liikme, siis võiks valikut olla,” sõnas Mitrofanski.

Tema hinnangul võiks Eestis uuritav sihtgrupp olla kuni 75 000 inimest ning sellise kogukonna ja 5-protsendilise standardhälbe juures võiks olla vastanud umbes 400: “Kõigini ma tõenäoliselt ei jõua, aga juba 200-300 oleks minu jaoks rahuldav tulemus.”

“Töö saab valmis järgmise kuu aja jooksul ja kaitsmine toimub juuni esimeses pooles. Seega, vahetult enne jaanipäeva saan oma tulemusi ka Rahajutud.ee lugejatega jagada,” lubas Mitrofanski, et küsimustikule vastamine saab tasutud huvitava informatsiooniga.

Ennast tutvustades sõnas mees, et oma “kooliraha” on ta kätte saanud nii ettevõtluses kui ka aktsiaturul: “Õnneks ma tegin seda oma 20-ndates eluaastates ja rahasummadega, mille kohta võin rahuliku südamega öelda kooliraha. Investeerimine on töö nagu iga teine – kui näed vaeva, tuleb ka tulemus. Oluline on distsipliin, eesmärgi seadmine, riskide hajutamine ja arusaamine, mis hetkel muutub investeerimine ahnuseks.”

Mitrofanski võttis kogu jutu hästi ühte lausesse kokku: “Kui loodad investeerimisega teenida kiirelt suure kasumi või jõuda finantsvabaduseni ebarealistliku aja jooksul, on tegemist pigem hasartmänguga ja seal kehtivad hoopis teised mängureeglid.”

scroll to top