fbpx
Close

Reinvest24 tegevjuht Tanel Orro kinnisvaraäri ülikõvast aastast: paljud projektid said raha vaid tundidega

Avatar

-Tanel Orro | (c) Foto: Reinvest24

Kui nii mitmeski eluvaldkonnas oli möödunud aasta raske ja katsumusterohke, siis kinnisvarasektor õitses rohkem, kui keegi oleks osanud arvata. Ostu-müügitehingud püstitasid rekordeid ja ka kodumaine ühisrahastusplatvorm nautis edu. Tuhanded Eesti inimesed investeerisid eelmisel aastal Reinvest24 kaudu kinnisvarasse üle kümne miljoni euro. 

Reinvest24 ühisrahastusplatvorm asutati nelja aasta eest ja vaadates tagasi 2021. aastale, võib tegevjuht Tanel Orro kinnitusel öelda, et see oli platvormi jaoks läbimurdeaasta.

“Ühisrahastusplatvormi käima saamine on võrdlemisi keeruline ülesanne. Alustades on keeruline tuua platvormile projekte, kuna sul ei ole piisavalt investoreid, et neid projekte rahastada. Kui aga platvormil ei ole projekte, siis on keeruline uusi investoreid kaasata. Algusperiood meenutas mulle pidevalt “kana ja muna” olukorda, kus üks eeldab teise olemasolu ning vastupidi,” meenutas Orro.

Tänaseks on need ajad möödas ning platvorm kasvab kiirel tempol, seda nii investorite kaasamisel kui ka uute projektide näol. 2021. aastal avaldati platvormil 83 uut projekti, mille keskmine tootlus oli muljetavaldav 14,72 protsenti.

Kui 2020. aastal rahastati kokku 3,2 miljoni euro eest projekte, siis 2021. aastal ületati juba maagiline kümne miljoni euro piir ehk kasv oli kolmekordne.

Tuhanded uued investorid

Platvormile lisandus 2021. aastal ligi 6000 uut investorit. Võrdlusena võib tuua välja, et 2020. aastal lisandus 2000 uut investorit. Seega oli kasv möödunud aastal võrreldes üle-eelmisega samuti kolmekordne.

Orro sõnul oli kasvutempo eelmisel aastal vägagi tuntav. Kui varem võis minna nädalaid, et mõni uus projekt saaks rahastatud, siis eelmisel aastal rahastati paljud projektid vaid tundidega. “Rahastuse kogumise kiirus on investorite jaoks väga oluline, kuna üldjuhul projekt enne tulu teenima ei hakka, kui on täielikult rahastatud.”

Kui platvorm alustas neli aastat tagasi Eesti üürikinnisvara projektidega, siis tänaseks on võimalik investeerida juba väga erinevat tüüpi kinnisvaraprojektidesse üle Euroopa. Seda nii arenenud piirkondades nagu Hispaania ja Saksamaa kui ka alles arenevates piirkondades nagu Moldova.

Üürikinnisvara projektide kõrvale on tekkinud kinnisvara arendusprojektid ja kinnisvaraga tagatud laenud.

“Tahame pakkuda oma investoritele võimalust luua endale mitmekesine investeerimisportfell. Ma arvan, et ühisrahastuse teeb huvitavaks see, et iga inimene saab ise oma portfelli kokku panna,” sõnas Orro.

Ta lisas, et platvormi ülesanne on pakkuda erinevaid investeerimisvõimalusi ning jätta igaühele enda otsustada, millest ta tahab oma portfelli kokku panna. “On muidugi ka neid investoreid, kes tahavad väga laialt oma investeeringuid hajutada ning investeerivad kõikidesse projektidesse. Samas on ka neid, kes investeerivad suurema summa ainult ühte kindlasse projekti. Võimalusi on palju.”

Veel mõned huvitavad arvud 2021. aastast

Kõige suurem investeering ühte projekti oli 70 000 eurot ning kõige suurem investor paigutas Reinvest24 projektidesse aastaga kokku 700 000 eurot.

Järelturg hakkas toimima 2020 aasta lõpus ning tänaseks on seal toimunud ligi ühe miljoni euro väärtuses tehinguid. “Järelturu tehinguid oleks veelgi rohkem, kui investorid müüksid oma nõude osakuid turuhinnaga, kuid see on pigem haruldane nähtus.”

Kõige kõrgema intressimääraga projekt 2021. aastal oli 18 protsenti.

Kõigi nende arvude juures on Orro hinnangul kõige muljetavaldavam see, et mitte ükski platvormil rahastatud projekt ei ole “hapuks” läinud.

“Oleme algusest peale hoidnud väga konservatiivset joont projektide valiku osas. Ma pigem valin selle, et platvormil ei ole ühtegi projekti avatud investeerimiseks, kui et avaldame projekti, milles me ise kindlad ei ole. Minevikus oleme sellepärast saanud omajagu kriitikat, aga täna investorid hindavad seda.”

Kinnisvaraturu edust on võimalik osa saada kõigil

Reinvest24 platvormil on üürikinnisvarasse ja arendusprojektidesse võimalik investeerida alates sajast eurost.

Üürikinnisvara pealt, mis ostetakse ühiselt koos teiste investoritega, teenitakse igakuist passiivset üüritulu. Sellele lisandub kinnisvara väärtuse kasv. Üüritootlust on oodata 6–8 protsenti aastas ning väärtuse kasv on väljutud objektide põhjal veel sama palju lisaks. Kogu haldustöö teeb ära Reinvest24 kinnisvarameeskond.

Samuti on võimalik investeerida kinnisvaraga tagatud laenudesse viiel Euroopa turul. Kõik Reinvest24 projektid on investoritele tagatud hüpoteegiga, kusjuures LTV on enamiku projektide puhul 50 protsenti ning intressimäär 13–15 protsenti.


* Tegemist on Rahajutud.ee veebiportaali koostööpartneri poolt toetatud postitusega.

scroll to top