Läti ühisrahastusplatvormil Mintos on võimalik investeerida mitmekümne erineva laenukontori laenudesse, millede riske omavahel üsna keeruline võrrelda.
Tauri Alas kirjutas oma Rahapuu blogis sel teemal väärt postituse “Sama intress, kuid erinev risk”, mille sisu lühidalt kokku võttes on see, et kui Mintose portaalis on erinevatel laenudel intressiks 13%, siis ei tähenda see kaugeltki seda, et riskid nendel laenudel oleks võrreldavad.
Kuna enamik laenupakkujaid annab Mintoses ka endapoolse tagasiostugarantii, siis tähendab see investori jaoks seda, et väga oluline on uurida konkreetse laenupakkuja tausta ning tutvuda finantsaruannetega.
Mintoses on esindatud palju väga väikeseid laenupakkujaid erinevatest eksootilistest riikidest, kuid kõige lihtsam on jälgida meie enda Baltikumi regiooni tegijad nagu Mogo ja ExpressCredit ja Capitalia.
Mogo on laenupakkujama Mintose platvormil vahendanud praeguseks üle 120 miljoni euro väärtuses laene ning Mogo Läti äride kohta käiva 2017. aasta finantsaruande leiab SIIT.
Kuna Läti Mogo on rahastust kaasanud võlakirjade näol, mis on kaubeldavad Riia börsil, siis on nad kohustatud igas kvartalis oma numbrid avalikuks tegema. See on investorile väga väärtuslik informatsioon ettevõtte tervise kohta.
Näiteks oli Mogo Läti kontori käive eelmisel aastal 13,7 miljonit eurot, mis oli 30% suurem võrreldes 2016. aastaga). Puhastulu kirjutati joone alla 3,5 miljonit eurot (+35% võrreldes aastaga 2016).
ExpressCredit on samuti läbi võlakirjade Balti börsisüsteemi osa ning nende 2017. aasta majandusaruande leiab SIIT.
Mintose platvormil Banknote ja MoneyMetro kaubamärkide all laene vahendav ettevõte tegi käivet 18 miljonit eurot (+17% võrdlusperioodiga) ning kasumit suurendati aastataguse ajaga koguni 308% (3 miljonit eurot).
Väiksema tegijana Mintose platvormil seni ärilaenude ja faktooringuga umbes 15 miljonit eurot vahendanud Capitalia finantsaruande saab SIIT.
Tänavuse aasta alguses eriti Eestis laenuportfelli kasvatada sooviv ettevõte suutis teha 2017. aastal käivet 1,2 miljonit eurot (+30% võrreldes aastaga 2016) ning kasumit toodi koju 36 000 eurot, millega ettevõtte enda sõnul kaeti ära varasema finantsaasta kahjum.
Mintoses väga väikses mahus põllumajanduslaene pakkuv AgroCredit on samuti Balti börsi vahendusel oma aruande esitanud ja sellega saab tutvuda SIIN.
Mintose keskkonnas on üleval ka kõikide teiste laenupakkujate finantstulemused, kuid börs võiks siinkohal olla mingiks kvaliteedimärgiks, et aruannetes avaldatud numbrid pole laest võetud.
Kindlasti ei tohiks usaldada mõnda laenukontorit ka üksnes seetõttu, et ta on börsilt võlakirjadena raha kaasanud ning avaldab sealses keskkonnas oma finantsaruanded. Mäletatavasti oli Poola laenupakkuja Eurocent kaasanud raha Varssavi alternatiivbörsi kaudu ning see ei päästnud teda probleemidest.
Soovitame siinkohal lugeda ka: “Mintose statistika must-valgel: milliseid laenupakkujaid tasub vältida” ja “Mintose statistikat: Eesti laenud andsid veebruariga võrreldes tagasi”
* See artikkel on kirjutatud informatiivsel eesmärgil ning pole mõeldud investeerimisalase nõuandena. Iga investor peab oma investeerimisotsused ise läbi mõtlema ning vajadusel küsima nõu ekspertidelt.
Kui soovid Mintoses investeerimisega alustada, siis tee konto läbi Rahajutud.ee lingi. Sellega toetad meie portaali tegevust. Täpsemalt loe SIIT.