fbpx
Close

Korea ühisrahastusmaailm on Metsik Lääs, kus nahk tõmmatakse üle kõrvade

Avatar

Lõuna-Korea on saamas kogu maailma ühisrahastuse “mustaks plekiks”, kui sealne ühisrahastusturg tundub olevat kui Metsik Lääs, täis äritsejaid ja pettuseid. Valitsuse poolt paika pandud regulatsioone ei paista aga kusagilt ning lokkab täielik omavoli.

P2P platvormid peaksid võimaldama investoritel pakkuda laene inimestele, kes neid vajavad, samal ajal kui platvormi arendajad võtavad nende kahe ühendamise eest väikese tasu. Laenuteenuste populaarsus kasvab, sest need pakuvad palju suuremat tulu kui pankade pakutavad investeerimisteenused, kirjutab Korea Joongang Daily ingliskeelne versioon.

Seda valdkonda uuriva instituudi andmetel on P2P finantsturgudele spetsialiseerunud uurimiskeskusel Koreas umbes 3,2 triljoni woni suurune tulu P2P laenudelt, mis on praegu umbes kaks korda suurem kui paar aastat tagasi. Kuid selgub, et kiiresti kasvav ühisrahastusturg on seadusteta koht, kuna pettused ja maksejõuetuse määr aina kasvavad.

Praegu uurib politsei seitset Korea laenufirmat. Fundu, kes varem oli Korea suuruselt kolmas P2P laenuandja, suleti selle aasta alguses, pärast seda, kui laenude hapuksminemise määr ületas 90%. Ettevõtte juhataja Nam Sang-Woo põgenes välismaale. Politsei arvates on Nam praegu Aafrikas ning tema pass tühistati mais. Kahjumi suurus on 21,6 miljardit woni, mis peaks kuuluma umbes 2800 investorile.

Samuti põgenes ettevõtte 2pm Funding juht Chun välismaale 70 miljardi suuruse rahasummaga. Firma tegevjuhiks registreeritud Hong Young-pyo osutus hoopis Chuni autojuhiks.

Pankroti kuulutas välja ka Hera Funding, peale seda, kui ei suutnud investoritele tagastada 13 miljoni väärtuses laene.

Kinnisvarapõhise P2P laenuandjafirma Ana Reitsi kolm peamist juhti arreteeriti kolmapäeval rohkem kui 100 miljardi suuruse rahasumma väljapetmise eest. Suwoni prokuratuuri andmetel kogusid firma kolm juhti ajavahemikus september 2016 kuni juuni 2018 10 000 investorilt 113,8 miljardit. Selle asemel, et paigutada kapital edasi lubatud laenudesse, kasutasid nad raha aktsiate ostmiseks ja “juhtimiskulude” maksmiseks. Investoritele maksti nende oma raha eest tagasi vaid intresse.

Kõige hilisem petuskandaali sattunud ettevõte on Polaris Funding. Kolmapäeval esitasid ettevõtte investorid firma ja selle tegevdirektori vastu Yeongdeungpo piirkonna politseile süüdistuse. Oktoobris asutatud ettevõte on kogunud 12,4 miljardi woni eest laene.

Ettevõte PayGate, mis pakub P2P-laenude platvormi, teatas samuti FSS-ile kahtlastest juhtumitest, kus Polaris Fundingu laenuvõtjatele mõeldud raha jõudis hoopis teiste inimeste pangakontodele. PayGate teavitas juhtumitest finantsjärelevalveteenistust (FSS) pärast seda, kui Polaris ei vastanud nende poolt soovitud selgitustaotlustele. Siis sulges äriühing oma kontori Lääne-Seoulis, Yeouido’s ja vaikib siiani.

Kuna sarnaste pettusjuhtumite arv suureneb, kritiseeritakse finantsjärelvalveasutusi selle eest, et nad pole suutnud olukorda kontrolli alla saada.

FSS, mis teeb järelvalvet Korea finantsturgude üle ütles, et erinevalt tavalistest finantsettevõtjatest, nagu pangad, maaklerfirmad ja kindlustusseltsid, ei ole ühisrahastuses osalevate investorite kaitseks midagi teha, sest puudub seadus, mis võimaldaks neid ettevõtteid uurida.

scroll to top