fbpx
Close

“Kinnisvarajutud” #174 | Millal? Miks Kuidas? Kuulajad küsisid ja meie vastame!

Avatar

Foto: Kinnisvarajutud

Podcast “Kinnisvarajutud” võtab luubi alla Eesti kinnisvaraturu ning üritab erinevad teemad sügavuti lahti võtta. Eesmärk on rääkida kinnisvarast kui varaklassist (väike)investori vaatenurgast ning olla valdkonnast huvitatutele abimeheks ja meelelahutuseks.

Saatejuhid on mikroinvestor ja kinnisvarahuviline Siim Semiskar ja kinnisvaramaakler ning 1Estate Kinnisvara juhatuse liige Algis Liblik.

Kuulajad saavad kaasa rääkida, küsimusi küsida või saate kohta tagasisidet anda Facebooki grupis Kinnisvarajutud. Jälgi meid ka Instagramis: www.instagram.com/kinnisvarajutud/

Toeta meie tegemisi Patreonis ja saa ligipääs boonusepisoodidele ja muule lisamaterjalile: https://www.patreon.com/kinnisvarajutud

OSA #174

“Kinnisvarajutud” podcasti 174. osas võtame ette kuulajatelt laekunud küsimused, mis meile saadeti nii Facebookis, Instagramis kui ka meili teel. Suur tänu ja kiitus meie kuulajatele, kes tõepoolest huvitavaid küsimusi esitasid ning kuigi me üritasime tempokalt vastata, siis venis episood sellele vaatamata 1,5 tunni pikkuseks.

Jagame kuulajate küsimused kolmeks suuremaks plokiks, kui esmalt võtame ette üldisemad kinnisvaraturuga või suurema vaatega seotud küsimused, seejärel proovime vastata küsimused erinevate väiksemate teemade ja konkreetsemate probleemide kohta ning magustoiduks jätame küsimused meie enda kohta ning ka mõned n-ö naljaga pooleks esitatud järelpärimised.

Vastatud said sellised küsimused:

1-1 Kas praegu on hea aeg osta kinnisvara või peaks veel ootama?
1-2 Kas praegu on õige aeg kahepeale kodu osta (korter 2-3 toaline Tallinna piires) või maksta üüri 650 € partneriga kahe peale? Partneril on töö pikas vaates garanteeritud, töötab IT sektoris ja tema positsioon on viimane, kui koondamine tuleks. Mis on need väited, miks tasuks osta mitte üürida, mis on see väide miks tasuks osta kõige halvema stsenaariumi juures kui peaks lahku minema? Partner teie podcasti ei kuula, kuid tahan talle faktipõhiselt selgeks teha, et kasulikum on osta, kui maksta võõrale. Miks on halvem hiljem osta ja mida me sellega kaotame? Sissemaksu raha on olemas ja tagatis kv ka vajadusel.
1-3 Kuulasin vajaduspõhiselt teie podcasti kolm aastat vana osa, osa #9 ja siit küsimus, kas tänases turuolukorras tasuks rakendada punkti mille Algis saates välja tõi võlaõigusseadusest?
Tagatisraha peab hoiustama üürileandja krediidiasutuses oma varast eraldi vähemalt kohaliku keskmise intressiga. Intress kuulub üürnikule ja suurendab tagatisraha.
Kui vastus on jah, siis kas siis sellest punkti olemasolust teades näib see uus üürnik üürileandjale “tüütu putukas”, kes teab oma õigusi oodates, et üürileandja seda võlaõigusseaduse lepingupunkti täidaks? Mis on Teie arvamus, kas üürileandja positsioonist lähtudes võib hakata üürileandja üürnikusse kehvemini suhtuma või kaikaid kodaratesse loopima (mitte vastu tulles, kui üürnikul on mingi problem korteriga või pöördub küsimusega korteris muudatuse tegemiseks)?
1-4 Kui eestlased on nii kinnisvarausku, kas üks hetk on kõik kinnisvara rikaste käes?
1-5 Mis arvate energiamärgise eelnõudest – kui pole, ei saa tulevikus müüa ega üürida?
2-1 Mis võimalus oleks korteri keldriboks raha teenima panna? Variant kõik korteriomanikud notarisse saada ja muuta kasutuskorda ei tundu teostatav hetkel.
2-2 Millal ettevõte müüb korteri koos käibemaksuga ja millal ilma?
2-3 Küsimus abikaasade nimel oleva korteri tulumaksuvabaks müügiks. Kui kaua peaksin elama korteris, mis varem oli üürile antud, kuid mille nüüd plaanin ära müüa? Kas piisab, kui abikaasade ühisomandis olevat vara müües on sinna sisse kirjutatud üks abikaasadest? Kas ühe abikaasa seal viibimine tähendaks seda, et tulumaksu tasumise skeem on järgnev: (müügihind-(ostuhind+tšekid remonttöödest)) : 2 ja tulemuse pealt tuleb tasuda tulumaks?
2-4 Korteri ostmine otse omanikult järelmaksuga. Plussid, miinused, kas tehakse selliseid tehinguid?
2-5 Korteri müümine järelmaksuga. Ostja maksab sissemakse. Edasi maksab üüri pluss põhiosa. Klientideks välismaalt tulnud kodu ostjad, kes veel laenuvõimelised pole panga silmis. Võimalus ostjal laen pangalt refinantseerida? Kas tasuks riski võtta, plussid, miinused?
2-6 Kas müüa investeerimise eesmärgil soetatud korter, kui remondifond tõuseb ja sööb kasumi ära? Alternatiiv on oodata, kuni remont tehtud ja siis müüa? Mis väärtusekasvu oodata võib? Plaanitavaks töödeks väline soojustamine ja maja torustik. Ehk mitte täielik renoveerimine.
2-7 Olen sirvinud arendustesse kortereid. Osad müüakse eluruumina, teised on äripinna või külaliskorteri nime all. Viimastele ei saaks eluasemelaenu. Kuid millised riskid veel on?
2-8 Kas ja mis võimalused oleks kinnisvara alt n-ö osa raha kätte saada ilma korterit müümata. Sai rumala peaga ostetud korter ca 70% sissemaksega ehk praeguseks on laenujääk reaalselt ca 15% korteri väärtusest. Tegemist on Tallinnas heas piirkonnas ja heas korras korteriga. Kuna hetkel tööd ei ole, siis hüpoteeklaen on tõenäoliselt võimatu? Võib-olla on mingi lahendus, mille peale ise pole tulnud?
3-1 Kui odav on kõige odavam Algise vahendatud korter?
3-2 Milline oleks teie investeerimisstrateegia uute korterite puhul?
3-3 Kas teie endi puhul tuleks kunagi ja millistel tingimustel kaalumisele investeeringud välismaisesse kinnisvarasse?
3-4 Kas kinnisvara enampakkumisel olete kunagi osalenud?
3-5 Mis sai teie mentorlusprogrammist? Tulemused/saavutused? Kas on oodata ka follow-up episoodi?
3-6 Kui korterit hetkel müüma hakata, mida mainida, et just sel hetkel on hea aeg osta😀?
3-7 Mis vahe on rekkimisel, renol ja remondil? Kas need eristuvad vaid eelarve poolest? Või on tegemist täiesti erimahuliste töödega? Ei pea silmas ÕS-i selgitust. Pigem huvitab, kuidas üldiselt neid sõnu eristavad investorid. Eriti huvitab, millest lähtuvalt Siim nimetab köögi ja liistude vahetust renoveerimiseks? 🙂

scroll to top