Kui teie sooviks on reisida, veeta rohkem aega oma perega, tegeleda aiandusega või mängida rohkem golfi, siis sarnanete tõenäoliselt enamikule inimestele selle poolest, et soovite pensionile jääda varem või vähemalt teada, et teil on selleks võimalus. Kuid paljudele inimestele ei tundu varajane pensionile jäämine nende praeguse majandusliku olukorra tõttu võimalik. Nad leiavad end küsimast “Kuidas ma saan oma unistused teoks teha?” või “Mida ma saaksin teha täna, et parandada oma võimalusi varem pensionile jääda?”.
Kuigi vastused võivad erineda sõltuvalt vanusest, tervisest, majanduslikust olukorrast ja eluolu iseärasustest, siis pakume mõned üldised nõuanded muretu pensionipõlve varasemale ajale nihutamiseks.
Alusta säästmist ja investeerimist varakult
Paljud võivad olla tuttavad vananenud rusikareegliga, et peaksime säästma vähemalt 10% oma sissetulekust. Kuna aga sissetulekuallikad hilisemas eas vanaduspensioni näol ei paku enam sellist tuge nagu varem, siis tasuks töökarjääri jooksul säästa vähemalt 20-25% oma sissetulekust. Samuti, mida varem te säästmise ja investeerimisega alustate, seda paremad on teie võimalused enneaegselt pensionile jääda. Parafraseerides Albert Einsteni: Kõige tugevam jõud universumis on liitintress.”
Ära kuluta üle oma võimete
Loodetavasti oli ülemaailmne majandussurutis aeg, mis näitas meile kõigile, kui tähtis on elada oma võimaluste piires. Kui te ei tea, kui palju teie praegune elustiil maksma läheb, siis te ei tea ka seda, kui palju raha te pensionile jäämiseks vajate. Kui te ei tea, kui palju raha te pensionile jäämiseks vajate, siis ei saa te ka vastavalt säästa. Kui te ei saa endale mõnda väljaminekut ilma laenu võtmata lubada, siis te ei peaks seda ostma ja enamikul juhtudel te tõenäoliselt ei vajagi seda. Ühe vähese erandina võib välja tuua eluaseme soetamise, mille jaoks laenu võtmine on reeglina vajalik ja teinekord isegi mõistlik.
Vabane võlgadest ja koosta oma eelarve
Laenamine on loomulik osa elust ja see pole midagi, millest me peaksime täielikult hoiduma. Samal ajal tuleb meeles pidada, et võlgu võtta saavad peaaegu kõik, tagasi maksta aga mitte. Varajase pensionipõlve alustamine võlgadeta on märkimisväärseks eeliseks muretu pensionipõlve tagamisel ning annab suurema vabaduse rahavoogude ja jaotusstrateegiate kujundamisel. Seda eriti aastatel, kus aktsiainvesteeringud on negatiivse tootlusega.
Mitmekesista oma portfelli
Ära pane kõiki mune ühte korvi. Millegi väärtus ei kasva igavesti. Väärtpaberiturud liiguvad tsükliliselt. Mitmekesise portfelli strateegia, mis keskendub kindlate eesmärkide täitmisele ning arvestab riskitasemega, on parim strateegia. Suure osaga oma kapitalist ühele kaardile mängides võib küll suuremalt võita, kuid on oht ka rängalt hävida. Mida suuremaks läheb portfell ja mida lähemale jõuab hetk, kus vaja portfelli poolt genereeritavast rahavoost elama hakata, seda olulisem on korralik hajutatus.
Jätka muudatuste tegemist
Elu võib teha kõige ootamatumaid keerdkäike. See, milleks me plaanime 25-aastaselt, ei ole alati see, mida me soovime 45-selt. Finantsplaanid peavad olema paindlikud, et kohaneda meie muutuvate oludega. Lõpuks vastutame me kõik ise oma finantstuleviku planeerimise eest, kuid seda planeerimist ei pea tegema üksi. Üheks võimaluseks on vajadusel professionaalse abi kasutamine, et luua plaan, mis oleks paindlik ja kohandatav.
Kui teil suur soov minna varakult pensionile, siis võtke oma rahaasjade üle kontroll ning alustage säästmise ja investeerimisega võimalikult vara. Jälgige oma rahavoogu ja kindlasti seda, kuidas elada võimaluste piires. Detailse investeerimisplaani loomisel kasutage vajadusel professionaalide abi ning hajutage oma investeeringuid.