Close

Mis toimub hetkel Eesti kinnisvaraturul?

Kui asjad on liiga hästi hakkavad inimesed paanitsema ja küsima igasugu küsimusi. Täpselt see on hetkel toimumas Eesti kinnisvaraturul. Kõikjal kuhu lähed näed suuri kraanasid ja ehitusobjekte. Euribor’i intressimäärad on olnud miinuses juba mõnda aega, mis on suurendanud laenuvõtmise atraktiivsust, kuid kui kaua võib kesta see ehitamine ja ostmine? Põhjamaade ja Baltikumi juhtiv pangandusfirma Swedbank tegi hiljuti makrouuringu, mis tutvustas mõningaid huvitavaid punkte praeguse ja tulevase kinnisvaraturu kohta.

Kas kinnisvaraturg on ülekuumenemas? 

Majandusteadlase Marianna Rõbinskaja läbiviidud uuringus selgub, et “Kuigi elamu taskukohasus Eestis on paranenud, võrreldes viimase kinnisvarabuumi tipuga, on see viimase nelja aasta jooksul püsinud samal tasemel.” Sellest võime välja lugeda, et kinnisvaraturg on stabiilne. Inimesed saavad endale rohkem lubada, kuid ostud ei kõigu.

Majapidamistel on rohkem ostujõudu

See on hea asi. Eesti majandus on õitsenud viimastel aastatel ja keskmised palgad on tõusnud. Kui inimestel läheb hästi tähendab see ka tavaliselt seda, et nad kulutavad rohkem. Uuring tõi välja, et “Majapidamiste julgus kodu ostmises või ehitamises on viimastel aastatel paranenud.” Siiski on oluline ka märkida, et “Majapidamised on laenamise suhtes vastutustundlikumad võrreldes olukorraga kümme aastat tagasi ja nende riskid on madalamad kui viimasel buumiperioodil.” See viitab sellele, et inimesed on mineviku vigadest õppinud ja tänapäeva ostjad on ettevaatlikumad.

Eluruumide hinnad 2017. aastal ületasid 2007. aasta tippväärtust

Swedbanki uuring väitis, et “Eelmisel aastal ületasid korterite hinnad Eestis 2007. aasta kinnisvarabuumi tippu. Kuid võrreldes viimase kinnisvarabuumiga on Eestis kinnisvara taskukohasus paranenud. Kümme aastat tagasi ei suutnud keskmine netopalga kasv kinni pidada korteri keskmisest hinnatõusust, mis oli enam kui kaks korda kiirem kui keskmise netopalga kasv, mis tegi kinnisvara ostmist tarbijale vähem taskukohaseks. Praegu on kinnisvaraturu üldine olukord kinnisvaraostjale soodsam ja nende riskid on madalamad, kui kümme aastat tagasi. Majapidamiste enesekindlus kinnisvara ostmisel või ehitamisel on viimastel aastatel paranenud ja me eeldame, et nõudlus eluaseme järele peaks jääma kõrgeks, vähemalt lähitulevikus.”

Teisisõnu: Hinnad on kõrgel, kuid asjad on kindlasti paremad, kui 10 aastat tagasi. Inimesed saavad endale rohkem lubada. Tundub, et kinnisvara nõudlus jätkub… vähemalt praeguseks.

Kas see võib olla vaikus enne tormi?

Me ei viita sellele, et midagi halba hakkab juhtuma, vastupidi, me arvame, et see võib olla just vaikus enne suurt aktiivsust. Asjad on viimase kümne aasta jooksul olnud nii stabiilsed, et need on määratud tulevikus muutuma. Swedbanki uuring väidab, et “Kuigi turu intressimäärad peaksid varsti liikuma ülespoole, jäävad need endiselt üsna madalaks. Seega, soodsa intressimääraga keskkond julgustab edasi laenu võtmist.” Nii et, võibolla inimesed ootavad pigem õiget ostu vastupidiselt õigele ajale?

Kinnisvaraturu tulevik tundub helge

Nii palju kinnisvara pakkumisi pole kunagi olnud! Makrouuring rõhutas, kuidas “Tegevus ehitussektoris on viimastel aastatel olnud kõige kõrgemal tasemel – ligi 8,000 ehitusluba oli väljastatud elamute ehitamiseks ja eelmisel aastal ehitati ligi 6000 uut eluruumi. Peaaegu pooled kõikidest ehituslubadest ja eluruumide lubadest väljastati Tallinnas.” Seega ostujõu tõusmisega ja kinnisvara pakkumiste suurenemisega, võib kindel olla, et inimesed jätkavad kinnisvara ostmist peamise elukohana ja investeeringuna lähiaastatel.

Kokkuvõttes on praegu Eesti kinnisvaraturg stabiilne. Nõudlus on kõrgel, ostjad on soodsamas olukorras ja on olemas palju pakkumisi… ning tundub, et asjad jäävad ka nii mõneks ajaks. Kõlab nagu suurepärane aeg, et alustada investeerimist kinnisvarasse!


Blogipostitus ilmus esimesena 27. augustil Reinvest24 blogis.

* Tegemist on Rahajutud.ee veebiportaali koostööpartneri poolt toetatud postitusega.

scroll to top