Viimastel nädalatel on kogu kohaliku meedia täielikult vallutanud kurikuulus rändelepe, millest ei saa üle ega ümber. Mul on saanud tavaks nädalavahetustel raadiost kuulata erinevaid jutusaateid ning põhimõtteliselt kaks nädalavahetust järjest jaurati kokku tunde ja tunde sellel ühel teemal, mis tegelikult suures plaanis ei tee ilmselt eestlaste elu paremaks ega halvemaks. Olles taas ühe sellise raadiosaate meelevallas, hakkasin endamisi mõtlema, et kui sama innukalt ja suures mahus räägitaks Eesti inimestele näiteks paremast finantskäitumisest või enda rahaasjade õigemast korraldamisest, siis sellest oleks kõigile meile kordades rohkem kasu.
Kahjuks nõuab oma rahaasjade korraldamine pingutust ka inimeselt endalt ning ei piisa ainult sotsiaalmeedias sülje pritsimisest. Seetõttu jääbki investeerimine ja kõik sellega seonduv ilmselt üsna väikese kildkonna inimeste teemaks. Hakkan ise üha enam tundma, et olen ka oma tegemistelt liikumas nö väikeinvestorite sekka. Hetkel on küll minu ainus reaalne kogemus Bondora portaal, kuid käimas on väga aktiivne informatsiooni kogumise aeg.
Olen nüüdseks teadlikult investeerimisteemadest huvi tundnud kolm kuud ning läbi on töötatud päris korralik hulk erinevat infot. Järjest enam valdab mind tunne, mida rohkem ma loen ja uurin, seda rohkem mõistan, kui vähe ma tegelikult tean. Analüüsi paralüüs (inglise keeles: analysis paralysis) on kerge tekkima, kui sa sukeldud tühjalt kohalt enda jaoks täiesti tundmatusse teemasse. Mõtlesin, et kasutan blogi kui vahendit, et oma mõtteid korrastada ja mingid asjad peas enda jaoks lahtritesse panna.
Esimese valdkonnana üritan enda jaoks kaardistada oma personaalse rahakäitumise ning moodused, kuidas saaksin enda tegevusi muuta või tekitada paremaid finantsharjumusi. Tundub, et just igapäevane finantskäitumine ja vajadusel selle korrigeerimine on üheks põhialuseks, kas inimene hakkab järjepidevalt investeerimisega tegelema või mitte. Siinkohal panen kirja reaalsed sammud, mida olen praeguseks kas siis teadmatult või teadlikult õiges suunas juba teinud ning plaanid, mis on järgmisena vaja ette võtta.
1. Olen suutnud säästa. Nagu varasemates postitustes kirjutasin, siis raha säästmine pole mulle eriti suuri raskusi kunagi tekitanud. Pärast investeerimise juurde jõudmist on minu säästutegevus muutunud aga oluliselt teadlikumaks ning tänu sellele jätkusuutlikumaks. Kui lisatöö abil laekuv teenistus on ebaregulaarne ning sõltub paljudest teguritest, siis igakuiselt laekuva palgaga olen sisse viinud režiimi, kus maksan endale esimesena – palgapäevale järgneval päeval liigub 100 eurot automaatselt selleks eraldi loodud kontole.
2. Alustasin investeerimist. Selle üle on mul väga hea meel, et praeguseks on astutud esimesed reaalsed sammud ning 500 eurot on Bondora Go & Grow kontole teenima saadetud. Nalja teeb see, et tavapärase algajana meeldib mulle vähemalt kord päevas käia Bondora lehel oma kontoseisu piilumas, kas minu kapital on vahepeal tootlust teeninud või mitte. Praegusel hetkel vaatab portaalist vastu selline seis:
3. Olen olnud ja kavatsen edasi olla uudishimulik. Pärast investeerimismaailma sukeldumist olen neelanud infot paljudest erinevatest allikatest – blogid, foorumid, raamatud jm. Üsna kiirelt jõudis mulle kohale see, et tänapäeval pole mitte informatsiooni puudus vaid üleküllus. Kõikidel teemadel leiab lugemist ja arvamusi seinast seina, eriti, kui valdad vähemalt ühte võõrkeelt. Kuna mul selles valdkonnas pole veel välja kujunenud oskust olulisi asju mürast eristada, siis võtan õppimist protsessina ning ei kiirusta. Kui ma investeerimisega jätkan ja sellest saab minu elu osa, siis uue info hankimine ei lõpe tõenäoliselt mitte kunagi.
4. Plaanin hakata pidama eelarvet. Oma senise elu jooksul pole ma kunagi konkreetselt kulusid-tulusid kirja pannud, kuid nüüd mõned nädalad olen otsinud sobivaimat viisi, kuidas sellega pihta hakata. Hetkel olen jäänud kõige lihtlabasema exceli tabeli juurde, kus on eraldi tulude pool ning kulude pool. Kulude poole peal tekitasin ka mõned erinevad kategooriad, kuid väga keeruliseks pole asju ajanud. Siinkohal on tähtsam järjepidevus, mitte ideaalse programmi või meetodi otsimine.
5. Plaanin vähendada kulusid. Kuna eelarve tekib nüüd jooksvalt mul otse silme all, siis esimeseks ja ilmselt kõige lihtsamaks sammuks on kulude vähendamine. Erinevate blogijate näidetel tahan esiteks üle vaadata oma tv- ja internetiteenuse ning küsida mobiilioperaatorilt odavamat paketti. Sealt saadav kokkuhoid on küll väike, kuid tegemist on igakuise tulevikusäästuga, mis aja jooksul akumuleerub päris korralikeks summadeks. Kui eelarve rohkem kuju hakkab võtma, siis loodan leida veel mõningaid kokkuhoiukohti.
6. Plaanin suurendada tulusid. Kui ma seni lisatööd teadlikult ei otsinud, siis nüüd investeerimispisikust nakatununa olen hakanud astuma reaalseid samme selleks, et tulevikus oma sissetulekuid tõsta. Tegin siinkohal ühe põhimõttelise otsuse: jään üksnes oma erialase tegevuse juurde ning ei lähe sõitma Uberit või Wolti. Olen kindel, et võimalustele avatud olles leian ka oma tegevusvaldkonnas piisavalt lisatööd, millest saadavat tulu saaks investeerida.
Üks võimalik lähtekoht, kus alustada informatsiooni hankimist oma finantskäitumise parandamiseks, on Bondora blogi. Seal on kategoorias “Finantsnipid” kirjutatud võlgadest vabanemisest, rahaasjade korrastamisest, investeerimisnippidest ja paljust muust.
Alusta Bondoras investeerimist SIIT.
“Investor Karl” on koostöös Bondoraga sündinud projekt, kus Rahajutud.ee portaali kaastöötaja Karl investeerib ühisrahastusportaalis Bondora reaalse rahaga ning jagab oma kogemusi siin blogis. Tegemist pole finantsnõuga. Investeerimine on seotud riskidega ja ei pruugi sobida kõigile. Konsulteeri vajadusel asjatundjaga.