fbpx
Close

Investor Karl | Motivatsioon on laes, esimesed intressid teenitud!

Avatar

Pärast eelmise postituse ilmumist, kus ma kirjutasin, et tegelikult ennast investoriks veel nimetada ei saa, hakkasin kohe tegutsema. Nüüd, paar nädalat hiljem, võin uhkusega öelda, et esimene rahaline sissekanne Go & Grow kontole on tehtud ning esimesed eurod tootlustki juba teenitud. Seekordses blogipostituses räägin, kuidas sattusid minu kontole need 500 eurot, mis Investor Karli investeerimisportfelli algkapitaliks said ning mis plaani järgi on kavas edasi tegutseda.

Olen kogu senise töökarjääri tegutsenud spordimeedias ning suuri sääste pole mul kunagi olnud. Hiljuti olukord muutus, kui hakkasin lisaks põhitööle tegema ka üksikuid lisaotsi, mille jaoks lõin, nagu tänapäeval kombeks, oma ühemehefirma. Kuna OÜ arvele laekuvad tulud on ebaregulaarsed ja pole just ülemäära suured, siis seisis raha lihtsalt ettevõtte kontol – ei näinud mõtet seda endale välja maksta. Idee seda raha investeerimise alustamisel seemnena kasutada tuli täiesti juhuslikult, kui kuulsin, et Rahajutud.ee otsib seni selle maailmaga võõraks jäänud kandidaati oma osaluseksperimendi tarbeks.

Pärast nõusoleku andmist hakkasin omal käel investeerimise kohta järjest rohkem uurima ning lugema ja ühe põhipunktina on mulle silma jäänud reegel, et investeerida tasuks vaid seda raha, mida sul igapäevaseks elamiseks vaja ei lähe ja mille kaotamine su finantsolukorda uppi ei löö. See nõudmine on minu puhul täidetud, nagu ka see, et investeerida võiks pikaajalise plaaniga. Kuigi Bondora pakub võimalust raha Go & Grow kontolt igal hetkel välja võtta, siis põhilise efekti investeerimises annab ikkagi paljukiidetud liitintress, mille üks olulisemaid faktoreid on aeg.

Olen oma senise üsnagi lühikese tööelu suuresti läbi ajanud palgapäevast palgapäevani elades ning märkimisväärseid sääste pole pangakontol varem olnud. Tõsi, raha kulutamise piiramisega olen üllatavalt hästi toime tulnud, sest korduvalt olen palga laekumise järel teinud planeeritult suurema väljamineku pärast mida on olnud vaja püksirihma koomale tõmmata. Esimesena tulevad meelde alles hiljuti soetatud pesumasin ning varasemast ajast ka mõned puhkusereisid.

Nüüd ettevõtte alt töötades tekkis aga soodne olukord, kus raha polnud vaja välja võtta ning see hakkas kontole jääma. Kas ma suudaks ka palgast kõrvale panna, et investeerimiseks säästa? Seda saame näha, kuna mul on idanemas tõsine plaan proovile panna igal pool soovitatud säästmise kuldreegel “maksa endale esimesena”. See tähendab, et pärast palgapäeva kannad kohe endale summa X teisele kontole ning alles siis hakkad igapäevaseid kulutusi katma. Teemat teadvustamata olen suutnud seda varem teha (viide eelpool mainitud pesumasinale) ning miks ei peaks sellega ka edaspidi hakkama saama?

Kuna mul umbes poole aastaga oli ettevõttesse kogunenud veidi üle 500 euro, siis tegin plaani valmis, et alustangi investeerimist 500 eurose algkapitaliga. Nende ridade kirjutamise hetkeks on see raha Bondorasse sisse kantud ja kasvama suunatud. Veel panin endale eesmärgi, et edaspidi peaks iga kuu tegema lisatööd, millega saaks jooksvalt investeerimisportfelli paisutada. Go & Grow portfelli plaanin iga kuu paisutada vähemalt 100 euroga. See siin avalikult välja hõigata on hea motivatsioon, kuna nüüd justkui vastutan ka lugejate ees.

Lisaks kõrvaltööde aktiivsemale otsimisele plaanin hakata säästma ka põhipalga kõrvalt ning ellu viia teise alustavatele investoritele soovitatava tegevuse – luua endale nö vihmafondi (mulle meeldib kõige rohkem nimetus “tööandja pikaltsaatmise fond”). Erinevate investeerimisgurude soovitused hädaabifondi suuruse kohta kõiguvad seinast seina, kuid mina võtsin noore ja riskialti mehena endale esimeseks eesmärgiks kõrvale panna 3000 eurot, mis suures plaanis on praeguse elustandardi järgi umbes kolme kuu elamise raha. Ekspertide soovitused erinevad väga laialdaselt, kuni isegi summadeni, mis lubaksid terve aasta nulleurose sissetulekuga toime tulla. Arvan, et igaühel tuleb kasutada talupojamõistust ning enda jaoks mingi summa paika panna, millega süda rahul. Minu puhul on iga number, mis nullist suurem, juba puhas võit, kuna seni olen ju hakkama saanud ka ilma vihmafondita.

Kuna 3000 eurose hädaabifondi kogumine palga kõrvalt võtaks mul tõenäoliselt aastaid aega, siis optimaalsem variant on hakata samal ajal panustama ühtlasi ka investeerimisportfelli kasvu. Ühisrahastus pakub selleks suurepärase võimaluse, kuna sisenemisbarjääri sisuliselt pole ning väga väikeste summadega saab hakata juba varbaid vette kastma. Öeldakse ju, et kui oma raha mängus, siis on motivatsioon õppida suurem.

Minu suureks rõõmuks ja konkreetseks motivatsioonibuustiks avastasin selle blogipostituse teksti kirjutama hakates ja Bondora kontole sisse logides, et olin juba teeninud ka esimese tulu. Nagu juuresolevalt pildilt näha, siis esimesed 1,25 eurot on kontole kõlisenud ning sain kähku omal nahal tunda ühisrahastuse positiivset efekti, et esimesed väikesed võidud saab kiiresti kätte. Kindlasti ei tasu selle innustavat mõju alahinnata ning hea oleks tekkinud motivatsioonipuhang enda kasuks tööle panna. Mina igatahes just nii kavatsengi teha!

Alusta Bondoras investeerimist SIIT.


“Investor Karl” on koostöös Bondoraga sündinud projekt, kus Rahajutud.ee portaali kaastöötaja Karl investeerib ühisrahastusportaalis Bondora reaalse rahaga ning jagab oma kogemusi siin blogis. Tegemist pole finantsnõuga. Investeerimine on seotud riskidega ja ei pruugi sobida kõigile. Konsulteeri vajadusel asjatundjaga.

scroll to top