fbpx
Close

Investor Karl | Panen raha tootma raha

Avatar

Kuigi blogi nimi on Investor Karl, siis tegelikult veel ma ennast investoriks nimetada ei saa, kuna olen seni teinud vaid ettevalmistusi ning raha pole Bondora kontole kandnud. Ka see blogipostitus möödub veel ettevalmistuste tähe all, kui lõpetan Go & Grow kasvukonto loomise ning kogun infot ja kuulan maad.

Nagu oma debüütpostituses kirjutasin, siis sai minu kokkupuude investeerimisega alguse seetõttu, et Bondora ja Rahajutud.ee otsisid oma koostööprojekti jaoks inimest, kellel kogemused puuduvad ning kes saaks puhta lehena hakata tegutsema.

Seeria avapostituse kommentaarides küsiti üsna otse, kas minu puhul on tegemist reaalse isikuga või olen Bondora turundusosakonnast. Tõde on see, et ma tõepoolest eksisteerin, mu nimi on päriselt ka Karl ning ma alustan reaalselt investeerimist täiesti nullist. Kogu projekti mõte selles ongi, et täiesti valdkonnavõõras inimene võtaks kätte ja saaks ühisrahastuses käe valgeks.

Varjamata kirjutan uuesti välja ka selle, et postituste sarjale on Bondora pannud õla alla, sooviga tutvustada laiemalt oma Go & Grow toodet. Olen lugenud, kuidas Go & Grow on tekitanud investorite hulgas vastakaid tundeid – Bondora numbrid näitavad, et üha rohkem inimesi usaldab oma raha nende kätte kasvama, kuid teiselt poolt on ühisrahastusinvestorid avaldanud ka kriitilisi arvamusi. Kuna minul hetkel seisukoht puudub, on lugejatel hea koos Investor Karliga ette võtta teekond, jõudmaks tõele mõned sammud ligemale.

Need korralduslikud aspektid üle räägitud, naaseme taas blogipostituse põhiteema juurde ehk vaja on avada konto. Nagu korduvalt juba öeldud, siis Bondora toodete hulgast paluti mul valida Go & Grow, mida veebilehel tutvustatakse nii: “Go & Grow on uskumatult lihtne ja automatiseeritud tööriist, mis lubab Sulle Su investeeringutelt 6,75%* suurust aastast tootlust ning saad oma raha välja võtta Sulle sobival ajal. Go & Grow kasvukonto sobib neile, kes soovivad investeerida madala riskiga ja ilma suurema vaevata, kuid samas saada prognoositava netotootluse.”

Tootlusnumbri juures on muidugi tärnike, mis viib infoni, et tootlus ei ole garanteeritud, kuid arvestades Bondora 10-aastast ajaloolist kogemust on nad kindlad, et 6,75% suurune tootlus koos kiire likviidsuse eelisega on nende poolt investorite jaoks saavutatav. Kui Bondora Go & Grow toodet tutvustav leht üle vaadatud, läksin meie kõigi sõbra Google’i jutule ning tegin kiire otsingu. Muu info hulgas tuli välja ka ühe kogenud investori seisukoht, kus ta kirjeldas mitut Go & Grow kitsaskohta. Kuna investeerimises on korralik kodutöö äärmiselt oluline, siis otsustasin küsida Bondora käest vastust ka mõnele minul tekkinud küsimusele.

Toon intervjuu Bondora esindajaga täies pikkuses ka teieni:


Kes on Go & Grow toote sihtrühm ning mis on teie hinnangul Go & Grow atraktiivsed küljed investorite jaoks?

Go & Grow’d on niivõrd mugav ja lihtne kasutada, et see sobib meie meelest kõigile! Üheks oluliseks küljeks ongi toote lihtsus ning nagu mõtteteragi ütleb – lihtsuses peitub võlu. Go & Grow’ toimib sama lihtsalt (või sageli isegi lihtsamalt) kui traditsioonilised investeerimismeetodid ja pakub samas konkurentsivõimelist aastast tootlust. Seda saavad hõlpsasti kasutada näiteks nii vanaduspõlve nautivad pensionärid Eestis kui välismaal ülikooli alustav 18-aastane tudeng, kelle jaoks on investeerimismaailm midagi täiesti uut. Investorid on soovinud aastaid toodet, mis oleks lihtne, konkreetse eeldatava tootlusega ja mille taga on usaldusväärne pakkuja. Go & Grow toode on mõeldud investorile, kes soovib ilma investeeringutele liigselt aega kulutamata teenida arvestatavat kasumit.

Kirjas on, et pakute kuni 6,75% tootlust, mis aga ei ole garanteeritud. Kui tegelik tootlus on suurem, mis siis rahast saab ning kui tegelik tootlus on väiksem, mis siis juhtub?

Netotootlus Go & Grow’d kasutades on tõepoolest kuni 6,75%* aastas ega ole garanteeritud, kuid teeme kõik endast oleneva, et meil oleks võimalik seda meie investoritele pakkuda nii praegu kui ka tulevikus. Selle eesmärgiga reinvesteerime kõik antud protsenti ületavad tulud ja lisame need reservidesse – see aitab hoida aastast netotootlust 6,75%* juures ning pakkuda investoritele vajadusel kiirema likviidsuse võimalusi.

Kas investor peaks muretsema, et Go & Grow puhul ei näe ta üksikute laenude vaadet ning ei oma ülevaadet riskidest?

Go & Grow’ga teeme kogu investeerimisprotsessi investorite jaoks mugavaks ning investor ei pea muretsema laenude haldamise ja tähtaegade pärast ning ka selle pärast, et teeb näiteks emotsiooni ajel vale otsuse. Selle raske töö teeb Bondora investori eest juba ära. Sellest tulenevalt langeb Sinu risk, ja kuna Bondora keskmine netotootlus on olnud ajalooliselt üle 9% aastas, saame pakkuda Go & Grow’ kasvukonto näol investoritele konkurentsivõimelist tootlust.

Kas tõepoolest kehtib see, et investor võib igal hetkel oma investeeringu rahaks teha ja väljuda?

Go & Grow’ eeliseks meie teiste toodete ees on kindlasti kiirem likviidsus. See sobib kõigile neile, kes otsivad lühiajalisemat investeeringut, mille saab vajadusel rahaks teha, milleks ei pruugi kõige paremini sobida meie teised tooted, kus investeeringute likviidseks muutmisel mängib turu nõudlus suurt rolli. Go & Grow’d kasutades ei osta investor aga kindla laenu osakut, vaid investeerib investeerimistootesse, mistõttu investeeringu rahaks tegemisel jääb ära teiste investorite aktiivne roll antud protsessis –  saad oma investeeringu rahaks teha, klõpsates lihtsalt nupul „Väljamakse“. Samas tuleb alati arvestada, et investeerimine on seotud riskidega ja inimeste riskitaluvus on erinev. Seepärast soovitame me alati tutvuda enne investeerimisotsuse tegemist ülevaatega riskidest ja vajadusel konsulteerida ka finantsnõustajaga, et olla kindel, et riskitase on Sulle sobilik.

Kas 6,75% tootlust hetke ühisrahastuse konkurentsiolukorras liiga vähe pole?

Erinevaid võimalikke riske ja likviidsusaspekti arvesse võttes oleme välja arvutanud optimaalse tootlusmäära, mida saame pakkuda. Eks turg reguleerib end alati lõpuks ise, kuid võime kindlalt öelda, et investorid on Go & Grow suhtes positiivselt meelestatud ja üles näidanud väga suurt huvi – tegemist on hetkel juba meie kõige populaarsema tootega, mis on konkurentsivõimeline teiste pakkujate seas. Go & Grow’l on mitmeid eeliseid:

* Kiirem likviidsus – saad investeeringu hõlpsalt rahaks teha.
* Madalam riskitase kui meie olemasolevatel toodetel – hajutatud investeeringud, mida toetab arenenud ja usaldusväärne tehnoloogia.
* Maksad tulumaksu ainult siis, kui teed väljamakse, mis ületab esialgse sissemakse summa.
* Saad oma olemasoleva Bondora konto investeeringud kanda otse Go & Grow’ kontole.
* Saad häälestada automaatsete ülekannete tegemise olemasolevatest investeeringutest otse Go & Grow’sse – kasulik juhul, kui soovid reinvesteerida oma rahavoo kontole, kus Sul on sellele kiirem juurdepääs.
* Väljamakse tehingutasu on fikseeritud 1 € olenemata summa suurusest.
* Puudub aastane haldustasu.
* Saad anda oma kontole juurdepääsu inimestele, keda usaldad, et ühise eesmärgi nimel koos investeerida.
* Kasvukonto rahaks tegemine ei nõua mingisuguseid järelturu tehinguid.
* Automatiseeritud funktsioonid.


Läheme nüüd korraks ajas tagasi, sest sel ajal, kui ma Bondorast oma küsimustele vastuseid ootasin, ei istunud ma käed rüpes, vaid avasin endale nende veebikeskkonnas Go & Grow konto. Protsess on tehtud väga lihtsaks, kuid kohe alguses takerdusin ma väga huvitava küsimuse otsa, kus taheti teada, mille jaoks ma plaanin raha kasvatada.

Välistasin koheselt vanaduspõlve, laste tuleviku ja suure ostu variandid, kuna oma vanuses ei suuda ma veel liiga pingsalt pensioniaastatele mõelda, lapsi mul ka veel pole ning ühtegi suurt ostu praegu ei plaani. Järele jäid seega lisasissetuleku, mustade päevade ja reisi variandid. Kuna mulle meeldiks tekitada aastate jooksul endale palgale lisaks ka passiivne rahavoog, siis otsustasin lõpuks lisasissetuleku valiku kasuks.

Järgmises aknas läks veel põnevamaks, kui ette tuli automaatne kalkulaator, kus sain panna sisse summa, millega investeerimist alustan (minu puhul on see 500 eurot) ning summa, mida igapäevaselt säästes saan juurde suunata (esialgne plaan on vähemalt 100 eurot iga kuu lisada). Seejärel sai hakata mängima valikuga, kui pikkadeks aastateks investeeringut plaanid ning vastavalt sellele sai näha oma oodatavat tulu. Kuna mulle sellised kalkulaatorid kohutavalt meeldivad, siis kavatsen ühes tuleviku blogipostituses selle konkreetsemalt ette võtta ning proovida erinevaid “mis oleks kui” stsenaariume.

Linnukesega märku antud, et nõustusin kasutustingimustega, saingi endale Go & Grow konto loodud ning järgmises aknas tulid ette erinevad võimalused, kuidas saaks Bondorasse raha sisse kanda. Seda sammu ja oma investeerimisteekonna reaalset algust kajastan juba järgmises postituses, kus räägin ka lähemalt oma senistest finantsharjumustest.

Alusta Bondoras investeerimist SIIT.


“Investor Karl” on koostöös Bondoraga sündinud projekt, kus Rahajutud.ee portaali kaastöötaja Karl investeerib ühisrahastusportaalis Bondora reaalse rahaga ning jagab oma kogemusi siin blogis. Tegemist pole finantsnõuga. Investeerimine on seotud riskidega ja ei pruugi sobida kõigile. Konsulteeri vajadusel asjatundjaga.

* Investeerimine on alati seotud riskidega ning investeeringud ei ole tagatud. Tootlus on kuni 6,75% aastas. Enne investeerimisotsuse tegemist tutvu ülevaatega riskidest SIIN, vajadusel konsulteeri finantsnõustajaga.

2 Comments

  1. Selge pilt, tegu ongi siis Bondora turundusega. Piinlik üritus jätta heausksetele alustavatele investoritele mulje, et Karli puhul on tegu samasuguse sõltumatu algaja investoriga, kes leiab, et parim viis investeerimisteekonna alustamiseks on oma raskelt teenitud raha Go&Grow musta auku pumbata. Edu!

    P. S. Rahajutud.ee portaalile soovitan selle eksitava sisu kajastamise lõpetada

  2. 100% nõus Märdiga. Palun Rahajutud lehel selliseid postitusi mitte avaldada. Ammu on läbi käinud, et see toode pole investorile kuskilt kandist kasulik.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

2 Comments
scroll to top