fbpx
Close

Investor Karl | Sent-sendi haaval tilkuv tootlus on motivatsiooni tõstnud lakke

Avatar

Foto: Pixabay

Kirjutan neid ridu rahulikul jõuluajal verivorsti söömise kõrvalt ning veeretan peas lõppeva aasta sündmusi. Nagu Rahajutud.ee portaali suures jõululoos tegid erinevad Eesti investeerimiskogukonna liidrid ja blogijad, mõtlesin ka mina uues postituses keskenduda jõulude ajale läbi rahaprisma. Muidugi on viimane aeg ka paika panna uue aasta lubadused.

Minu jõuluaeg kulges üsna tavapäraselt, kui sai veidi aega veedetud parimate sõpradega ning külastatud ka vanemaid. Õnneks mingit kingihullust meie peres ja sõprade ringkonnas pole ning reeglina kingime üksteisele asju, mida igal juhul tarvis. Ehk siis tavaliselt anname üksteisele aegsasti teada, mis kingisoovid on ning siis vastavalt hinnalipikule üritame erineval moel ühineda. Kõik on üsnagi praktiline ja töötab vähemalt meie peres väga hästi.

Muidugi ei unustanud ma jõulude ajal ka investeerimist, kui lisasin esmalt detsembris säästetud 200 eurot Go & Grow kontole tulu teenima. Jah, lugesite õigesti, suutsin detsembris oma säästueesmärki lausa ületada ja planeeritud 100 euro asemel investeeringutesse suunata kaks korda suurema summa. Nagu juuresolevalt pildilt näha, siis minu portfell on vaikselt omasoodu podisedes teeninud veidi rohkem kui kuus eurot tootlust. Siin pole muud, kui sama hooga edasi minna ning lasta rahal rahulikult ennast juurde toota.

Kuus eurot… see võib tunduda justkui väike summa, aga minu investeerimiskarjäär on alles alguses ning kõik on pidanud kusagilt alustama. Sellest kuuest eurost veel olulisem on fakt, et minus tärganud soov investeerida, on pannud mind enda rahaasju korrastama ja säästma. Kui võtame suurema pildi ette, siis lisaks sellele kuuele eurole võiks minu tootluseks lugeda ka viimastel kuudel säästetud raha ning isegi seda esialgset 500 eurot, mis ettevõtte kontole kogunes. Põhjus lihtne: kui mul poleks tekkinud investeerimiseesmärki, siis suur osa sellest rahast oleks varem või hiljem läinud igapäevaste kulude katteks ja oleks minu jaoks nö kadunud.

Aga ühisrahastuse võlu on see, et koheselt, isegi väikese investeerimisportfelli puhul, hakkab tootlus vaikselt tiksuma. See sent-sendi haaval laekumine on eduelamus, mis motiveerib jätkama ja oma portfelli suurendama. Minu jaoks on Go & Grow puhul positiivseks aspektiks ka see, et pole näha nö sirmi taha ehk siis ma ei näe võlgu jäänud üksikuid laene ning ei saa selle pärast stressi minna. Muidugi võtab see võimaluse analüüsida üksikute laenude riski ja suunab minu kui investori jaoks riskid konkreetsete laenajate pealt Bondora peale.

Detsembri teises pooles olen veidi puhanud investeerimisteemadel lugemisest ning mõelnud uue aasta algust silmas pidades laiemas plaanis. Kuna väga populaarne on vana aasta lõpus teha plaane järgmiseks aastaks, siis võtsin minagi selle mõtteharjutuse ette. Panen enda 2019. aastaks seatud eesmärgid ka siia kirja, et aasta jooksul oleks hea nende täitumist kontrollida ning endale vastu otsaesist koputada, kui mingid asjad ei liigu soovitud rada.

Investor Karli 2019. aasta eesmärgid:

1. Jätkata enda rahaasjade korrastamist. 2018. aasta teises pooles minu jaoks alanud protsess saab kindlasti jätku, kuna kõike ei anna teha lihtsalt sõrmenipsuga. Paljud vanad harjumused on visad kaduma ning kui väljaminekute rea koomaletõmbamine käib suhteliselt kiirelt, siis sissetulekute suurendamine nõuab tunduvalt rohkem ja pikema aja vältel sihipärast tööd. Aga liikumine uuel suunal on alanud ning olen kindel, et aasta pärast kokkuvõtteid tehes võib saavutustele rõõmsalt tagasi vaadata.

2. Investeerimisportfelli laiendamine. Juhuse tahtel algas minu investeerimine ühisrahastusest, kuid portfelli suurenedes plaanin laiendada nii hajutatust ühisrahastuse sees kui ka vallutada enda jaoks uusi varaklasse. See punkt on paljuski kinni ka eelmises punktis, sest portfelli laiendamiseks on vaja kapitali ning kui seda hakkab senisest kiirema tempoga kogunema, siis saab oma varbad ka mõne teise investeerimisväljundiga nö märjaks teha. Lähemalt on plaanis investeerimisideedest kirjutada mõnes tulevikupostituses.

3. Eneseharimise jätkamine rahateemadel. Kuna olen pigem selline üksik hunt, siis seni olen ahminud informatsiooni iseseisvalt internetist. Uuel aastal tahan kätte võtta erinevad investeerimisteemalised raamatud, mida eesti keeles üha rohkem ja rohkem ilmub. Alustan tõenäoliselt kodumaistest kultusteostest (võin saladuskatte all öelda, et üks raamat tuli mul välja ka jõulupakist), kuid loodetavasti jõuan aasta jooksul tudeerida veidi ka väliskirjandust. Siin on tööpõld lai ning tundub, et üha rohkem antakse välja ka eesti keelset kirjandust.

4. Networking. Panin selle eesmärgi kirja küll moodsa ingliskeelse sõnaga, kuid milline saab olema selle endale antud lubaduse tegelik sisu, seda ei oska veel täpselt isegi öelda. Põhimõtteliselt on minu soov leida sarnaselt mõtlevaid inimesi, kellega saaks investeerimisteemadel näost-näkku arutada. Kuna ma tutvusringkonnas ei ole seni veel taoliste huvidega tüüpe täheldanud, siis saabki eesmärgiks need kas sõprade-tuttavate hulgast välja peilida või minna mõnele üritusele, kus väikeinvestorid koos.

5. Mõjutada enda lähedaste rahakäitumist positiivses suunas. Kuna mina leidsin tee investeerimise ja finantsharjumuste parandamise juurde välise mõjutuse tulemusena, siis tahan kellelegi sarnase tõuke anda ka ise. Ma ei mõtle siinkohal hakata kellelegi mingit tõde kuulutama (mul pole veel endalgi teadmisi, mille pealt seda teha), vaid lihtsalt rääkida positiivsetest efektidest, mida oma rahaasjade kordaseadmine tuua võib ja võimalustest, mida investeerimise abil endale saab tekitada. Seega, vähemalt ühe inimese võiks algaval aastal sellele teele nö nügida. Veidi on tegemist ka egoistliku eesmärgiga, kuna see on hea võimalus ka osaliselt täita eelnev eesmärk ehk ise tekitada enda ümber sarnaselt mõtlevad inimesed, kellega huvipakkuvatel teemadel arutada ning infot jagada.

Kokkuvõte. Lugesin pärast kirjapanekut kõik eesmärgid uuesti rahulikult üle ning üritasin hinnata, kui keerukas mingit sihti täita saab olema. Üldiselt tundub, et midagi ülemäära rasket ei ole, kuna eesmärgid said pigem kirja pandud nii, et õnnestumiseks pole palju vaja. Samas, kui motivatsiooni ja julgust jagub, siis võib nende eesmärkide raames õnnestuda kas väikselt või suurelt. Võib-olla aasta pärast tunnistan, et oleks pidanud seadma endale täpselt mõõdetavamad eesmärgid, kuid siis saabki võtta seda kõike õppetunnina ning järgmisel aastal teha vajalikud korrektiivid.

Kas sinul on juba uue aasta eesmärgid kirjas?

Alusta Bondoras investeerimist SIIT.


“Investor Karl” on koostöös Bondoraga sündinud projekt, kus Rahajutud.ee portaali kaastöötaja Karl investeerib ühisrahastusportaalis Bondora reaalse rahaga ning jagab oma kogemusi siin blogis. Tegemist pole finantsnõuga. Investeerimine on seotud riskidega ja ei pruugi sobida kõigile. Konsulteeri vajadusel asjatundjaga.

 

scroll to top