Praeguse kümnendi alguses oli äärmiselt populaarne teha investeeringuid laenuga võimendatult. Osteti näiteks kinnisvara (uusarendused, paneelmajade korterid, maa), aktsiad, võlakirju või paigutati kapital ühisrahastusse. Mujal maailmas algas riskantne investeerimine juba varem, nagu paljud asjad ikka, jõudis see Eestisse veidi hiljem.
Leidub mitmeid edulugusid, kuidas targasti rakendatud laen teenib tänaseni passiivselt sissetulekut ning kogu tagasimakseperioodi vältel tootis rohkem kasumit kui kahjumit. Mis tegelikult eristas läbikukkujaid ja edukaid, oli korrektne ja põhjalik riskianalüüs. Toimiti kindla ja läbimõeldud kava järgi, mitte kõhutunde ja emotsiooni järgi. See tagas kontrolli ja võimaldas investoril kogu protsessi selgelt näha.
Võimalused
Finantsmaailmas tegutsevatele inimestele meeldib laene kahte segmenti jaotada: head laenud ja halvad laenud. Head laenud on reeglina madala intressiga ja võimaldavad laenusaajal suuremat kontrolli tagasimaksete osas. Halb laen on kõrgema intressiga laen, mille tagasimaksete võimalused jäävad 100% laenuandja otsustada. Laenu investeerimisel tuleb jälgida neid kahte tegurit.
Heade laenude puhul on raha teenimise võimalused head, kuid kuna paljud hoiavad silmad lahti, siis häid laene liigub vähe. Tavatarbija lepib reeglina ka halvema laenuga, sest soov on suur ja muid valikuid ei näi saadaval olevat.
Laenurahaga investeerimine ei tähenda, et see oleks lineaarne protsess, kus laenatud raha läheb ühte kohta ja seal ta siis kas toodab kasumit või põleb ära. Vastupidi, raha ei pea olema kuskil kinni. Kui laen ei tööta näiteks aktsiates või võlakirjades ning ei ole lepinguliselt seotud, siis on võimalik see sealt iga kell vabastada ja, miks mitte, näiteks ettevõte asutada. Ettevõtlus on samuti investeering.
Laenuvõimalused
Fintech valdkondade arenguga on laenu- ja finantsturgudel toimumas revolutsioon. Traditsiooniline laenu võtmise süsteem hakkab uue generatsiooni raha laenamisega asenduma. Soomes on võimalik nutitelefoni abil soovitud laen vormistada ning juba 5 minutiga oma äriplaan või investeering käima lükata. Ühe näitena võib tuua laenutooted, kus igale kliendirühmale on soovitud laen olemas. Eestis on sellele vastu panna vaid kiirlaenud, mis paigutuvad pigem halva laenu alla ning omavad ühiskonnas õigustatult negatiivset kuvandit.
Sellegipoolest on üsna tõenäoline, et järgmise mõne aasta jooksul jõuab ka Eestisse laenuvõtmise võimalus, kus klient saab mugavalt erinevaid heal tasemel pakkujaid oma seadmest võrrelda ning meelepärase kiirelt välja valida.
Mida jälgida?
Laenuvõtmisel tuleb ära otsustada laenu tüüp, laenu maht ning vajadusel ka tagatise tüüp. Tagatis saab olla kas isiklik vara, ettevõtte vara, väärtpaberid vmt. Kindlasti ei saa piisavalt rõhutada riskianalüüsi tegemise tähtsust, sest laenuga võimendatult investeerimine on riskantsem, kui on oma raha investeerimine – kaotada on topelt, sest laenul on reeglina ka intress. Kui arvutused näitavad, et teenitav kasum järjepidevalt ületab laenu tagasimaksete summat, alles siis saab hakata laenurahaga investeerimist kaaluma.
Kindlasti tasub konsulteerida mõne lähedase inimesega ja investeerimiseksperdiga. Miks mitte leida endale mentor, kes juhendaks ning õpetaks. Siis ei ole pea ees vette hüppamist ja jäävad ära mõned unetud ööd. Loodetavasti.
Kuidas täna lood on?
Laenurahaga investeerimise idee pole tegelikult kuskile kadunud, see pole pärast suurt majanduskriisi enam niiväga peavoolu teema ja väga ei taheta sellel teemal sõna võtta. Turult on kadunud impulssinvestorid ning jäänud on pigem haritumad ja kaalukamad tegijad. See muidugi ei tähenda, et uustulnukaid poleks ja vigu ei tehtaks.
Laenu võetakse targemalt ja valivamalt, seda just investeeringuteks mineva laenuraha puhul. Enamus väikeinvestoreid üritavad siiski isiklikust rahast portfelli kasvatada ning laenukapitali investeerimine jääb rohkem julgemate või suuremate tegevuseks. Julge hundi rind on endiselt rasvane, kuid igal hundil on ka terane jahiplaan olemas. Ilma kindla plaanita on laenuga investeerimine pigem õnnemäng.