Sel korral saime Rahajutud.ee portaali “intervjuupinki” ühe noore mehe, keda võib silmagi pilgutamata omaealistele eeskujuks tuua. 21-aastane Markus Roogna õpib TTÜ-s majandust, aitab vedada Investeerimisklubi ning on abiks suvise InvesteerimisFestivali korraldamisel.
Kõige selle juures haldab õpihimuline noormees ka oma isiklikku investeerimisportfelli, mis peaks 30. eluaastaks olema kasvanud piisavalt suureks, et tagada talle finantsvabadus ja -kindlus tegeleda vaid asjadega, mis tõeliselt huvi pakuvad.
Räägi palun lühidalt oma taustast. Kes Sa oled, kust Sa tuled ja millega tegeled?
Olen Markus Roogna, üks Investeerimisklubi aktiivsetest toimetajatest. Õpin Tallinna Tehnikaülikoolis majandust ning kooli kõrvalt suunan kogu oma aja Investeerimisklubile, isiklike investeeringute haldamisele ja täiendavale koolivälisele õppimisele. Mul on väga tugev huvi rahanduse ja finantsvaldkonna vastu, mistõttu olen end sidunud mitmete selle valdkonna tegemistega.
Millal ja kuidas sattusid investeerimise juurde?
Esimene kokkupuude tekkis keskkoolis, kus mõisted nagu “aktsiad”, “väärtpaberid”, ja “finantsturud” köitsid minu tähelepanu palju rohkem kui ainuraksed või Newtoni seadused. Sellele järgnes juba teadlikum eriala valik ülikoolis, kus olen paari aasta jooksul Kristjan Liivamägi, Tõnn Talpsepa, Tarvo Vaarmetsa jt heade õppejõudude juhendatavates ainetes ahminud endasse nii palju kui võimalik… ja see isu kasvab lumepalliefektina.
Kuidas oled seotud Investeerimisklubiga ja kuidas see alguse sai?
Sattusin Investeerimisklubisse täpselt aasta tagasi tänu ühisele tuttavale, Investeerimisklubi tiimiliikmele. Esimene projekt, mille korralduses kaasa lõin, oligi InvesteerimisFestival 2017. Toona sujus meil festivalil koostöö väga kenasti, Investeerimisklubi ajas minu jaoks väga huvitavat asja ning tänaseks olen klubi üks aktiivsetest korraldajatest ning suuna kujundajatest.
Mitu suve oled osa võtnud investorite suvepäevadest ja mida need üritused Sulle on andnud?
2017. aastal osalesingi esimest korda ja seda korraldaja, läbiviija rollis. Toona seisnes minu jaoks festivali võlu selles, et sain vahetult õppida inimestelt, kes on täna seal, kuhu mina soovin kunagi jõuda. Sai tutvuda, suhelda, nõu ja küsimusi küsida otse oma ala tegijatelt. See oli minu jaoks ülim väärtus ning tunnen, et selliste heade tuttavate ja nende antud nõuannete tõttu on tänaseks jäänud nii mõnigi kallis ämber kolistamata.
Mis on sellest eelmise aasta suvisest üritusest kõige eredamalt meelde jäänud?
2017. aasta suve esinemistest olid mulle kaks kõige huvitavamat Kaido Kubri DISC-i analüüs investorkäitumisel ning perekond Liivamägi kogemused ja teadmised teemal, kuidas nad oma lapsele, kes oli tolleks hetkeks vist ühe aastane, investeerimisportfelli ehitavad. Viimane oli minu jaoks täiesti uus ja ülimalt äge lähenemine, kus väike poiss, küll vanemate abiga, teenis nominaalis mitmekümne protsendilist aastast tootlust. Kõik Eesti lapsevanemad peaksid midagi sarnast tegema! Samuti oli väga äge sportlik tegevus “Portfellijaht”, kus sai meeskonnaga orienteerudes ja erinevaid ülesandeid täites koguda nii kapitali kui intressi – võitis see meeskond, kes kogus kõige võitvama kombinatsiooni.
Mida ootad tänavu suvel InvesteerimisFestivali nime kandvalt ürituselt?
Mina ootan võimalikult palju erinevaid arutelusid, lugusid, teadmisi ja nippe, mis omavad praktilist sisu ja väärtust, millest oleks igaühel võimalik võtta endaga kaasa palju huvitavaid mõtteid ja mida oleks võimalik otse praktikasse rakendada.
Kui palju erinevad koolitused reaalselt aitavad Sul investeerimisotsuseid teha?
Sõltub koolitustest ja nende läbiviijatest. Seda oskan kindlasti öelda, et mida praktilisema väljundiga on koolitus, näiteks töötoa formaat, kus saad ise käed külge panna ja protsessid läbi teha, seda suurem on ka väärtus, mida olen endaga kaasa võtnud. Lisaks eelpool mainitud suurepärastele õppejõududele sooviksin välja tuua kindlasti Paavo Siimanni, kelle juhendatavates töötubades ja praktikumides olen omandanud hulganisti asendamatuid teadmisi ja oskuseid, mis mängivad täna olulist rolli minu investeeringute analüüsil ja strateegiate kujundamisel. Kokkuvõtlikult, koolitused aitavad kindlasti väga palju, kuid õpitu tuleb kindlasti ka praktikasse rakendada.
Mis on investeerimisel Sinu eesmärk ja millised on kindlad põhimõtted, mida järgid?
Minu investeerimise pikaajaliseks eesmärgiks ja motivatsiooniks on peamiselt kaks faktorit. Esiteks, valikuvabadus ja kindlustunne – ma soovin olla tulevikus finantsiliselt rohkem kindlustatud ning omada sissetulekuid mitmest allikast. Samuti soovin omada kontrolli selle üle, millele ja kui palju oma aega panustan. Hindan aega oma suurima varana ning soovin, et mul oleks rahaline sõltumatus ja valikuvabadus tegeleda just nende projektide ning tegevustega, millega parasjagu ise soovin – olgu need siis tasuvad või mitte. Teiseks, huvi finantsvaldkonna vastu – ma lihtsalt tunnen end koduselt analüüsides erinevaid ettevõtteid, projekte või hoopiski mõtiskledes uute strateegiate üle. Pean tunnistama, et ettevõtete äritegevuse ja siseeluga tutvumine läbi majandusaasta aruannete on minu jaoks ühtlasi ka maailmapilti ning silmaringi avardav kogemus. Alustades sellest, millise loo jutustavad numbrid finantsaruannetes, kuni tutvumiseni, milliseid tehnoloogiaid erinevates sektorites kasutatakse. Ma ütleks, et investeerimine ei ole ainult finantsarvestus ega rahandus, vaid palju loomingulisem ja laiemat maailmapilti selgitav kogemus.
Põhimõtete poolelt toon välja kaks peamist: esiteks, investeerin sellesse, mille toimimisest saan täielikult aru ning mille puhul eksisteerib reaalne alusvara kinnisvara või ettevõtte vms näol ning teiseks, “kiirelt rikkaks” skeemidesse mina ei usu ning nendes kaasa ei löö.
Kui kaugel oma eesmärkidest oled ning milline peaks olema ajahorisont sinna jõudmiseks?
Rahalises mõttes on täielikult investeeringutest elatumiseni minna veel üksjagu, aga olen endale võtnud sihiks, et 30. eluaastaks (täna olen 21-aastane) võiks see punkt saavutatud olla, kus ma ei peaks otseselt enam raha teenimise pärast tegutsema.
Milliseid varaklasse Sinu portfellist leiab ja millised hetke mõtted Sul erinevate varaklasside kohta on?
Hetkel on minu portfellis selgelt suurima osakaaluga tagatud ja tagamata laenud, mida olen välja andnud valitud ühisrahastusportaalide kaudu. Näen, et minu valitud konkreetsed portaalid ja strateegiad on hetkel aktsepteeritava riski-tulu suhtega võrreldes laiemalt teiste varaklassidega. Hoian silma peal ja otsin aktiivselt võimalusi ka Balti aktsiaturult, kuna arvan, et siit on võimalik leida huvitavaid ebaefektiivsusi. Aktiivseid positsioone mul hetkel ei ole.
Investeerimisest huvitatud inimeste esimene küsimus on tavaliselt: “Kuidas ja millest ma alustan?” Kuidas Sina sellele küsimusele vastaksid?
Soovitan võtta fookusesse mingi varaklass, mis tundub endale huvipakkuv ja atraktiivne. Seejärel soovitan tutvuda, õppida, küsida nõu võimalikult paljudelt selle konkreetse varaklassi ja valdkonna spetsialistidelt, rakendades õpitut paralleelselt ka praktikasse. Usun, et nii on areng kõige kiirem ja suuremad ämbrid jäävad kolistamata, kui on võimalik kogenenumatega oma ideid ja mõtteid põrgatada ning vajadusel seisukohti ja strateegiaid muuta.
Kuidas Su tuttavad, kes investeerimisega ei tegele, Sinu tegemistesse suhtunud on? Kas oled suutnud kellelegi ka investeerimispisikut levitada?
Kuna olen leidnud oma “kutsumuse” ja panustan sellesse teadlikult väga palju oma aega, siis ega see lähedastele ja sõpradelegi märkamata jää. Nad kiidavad ja innustavad ikka takka. Investeerimispisikut olen püüdnud levitada ka oma isale, kes on mingil määral ka nakatunud.
Mis on Sinu senises investeerimiskarjääris olnud suurimad “ahhaa!” momendid?
Investeerimises on mulle üllataval kombel palju selliseid “common sense” asju, mis sisult erilist tuumafüüsikat endast ei kujuta. Minu hinnangul peab oskama hästi luua seoseid, eristada olulist ebaolulisest ja näha suuremat pilti, omada helikopteri vaadet. Mõni aeg tagasi lähenesin investeerimisele ja strateegiatele äärmiselt keeruliselt, kuid tegelikult võivad lõpplahendused olla palju lihtsamad, kui osanuks arvata – tuleb lihtsalt konks ära tabada. Arvasin, et analüüsiprotsessis peituvad tohutult suured matemaatilised meetodid, kuid tegelikkuses piirdub see tehniliselt liitmis-lahutamis-korrutamis-jagamis tehetega ja valdav rõhk on informatsiooni õigel tõlgendamisel ja laiema pildi kokkupanekul – ilmselt see ongi olnud suurim “ahhaa!” avastus.
Kui Sa peaksid ühe lausega veenma inimesi tulema suvel InvesteerimisFestivalile, siis kuidas Sa seda teeksid?
InvesteerimisFestival on see koht, kus on võimalik tutvuda ja õppida nendelt inimestelt, kes on täna seal, kus sina soovid kunagi olla – ja see on parim viis oma soovide ning eesmärkide saavutamiseks!
Kui see intervjuu tekitas ka Sinul soovi tänavu suvel InvesteerimisFestivalile minna, siis Rahajutud.ee portaali lugejatele on korraldajatel sooduspakkumine, kus kõikide pakettide piletist saab 10% allahindlust. Selleks tuleb ostmisel kasutada “Omad sooduskoodi?” nuppu ja sisestada sinna sooduskood “Rahajutud”.
Osta oma pilet SIIT*!
* Ole kiire, sest kuni 30. aprillini kehtivad supervarajased piletihinnad!
Poiss pole ühtegi majanduslangustki omal nahal tundud, millest me räägime? Tuult tiibadesse.
Sellistest on lihtsalt kahju … Tahaks kohe küsida “mis on Teie elu mõte”? 🙂 Finantsvabadus?? Elu eesmärk?? Ma vist pigem laseks maha ennast ….
Aga lase siis, peame kõik kambas tagasi hoidma?
Liina, kust lugesid välja, et finantsvabadus on selle noormehe elu mõte? 🙂 Küsimused ise olid tugeva finantsilise suunitlusega, kuid Markus viitas väga selgelt, et põhjused miks ta rahalise sõltumatuse poole liigub on valikuvabadus, kindlustunne ja kontroll oma aja üle. Ütleks, et väga head (ning üldse mitte rahaga seotud) eesmärgid.
Jaksu, sihikindlust ja õnnestumisi sulle, Markus! Väga äge, et juba nii noorena enda jaoks asjad läbi mõeldud ja pikemad eesmärgid paigas.
Need, kes selle loo puhul ei suuda vaadata kaugemale sõnast finantsvabadus, need on täpselt need inimesed, kes ilmselt vajaksid kõige rohkem rahatarkust. Konkreetselt Liina puhul näitab see mahalaskmise kommentaar kahjuks ära ka intelligentsuse taseme. Liina, ma võiks seda Sinu poolt nii palju vihatud raha vahele panna, et Markuse ja temasuguste najal hakkad Sina tulevikus elama, kui sotsiaalsüsteem peab hakkama Sinu halbu valikuid kinni klattima.
Ma olen ise ka investor ja minu kommentaar oli liiga emotsionaalne. Vabandan.
Mis eesmärgil investeerid Liina?
Ilus näide, jah! Verinoori investoreid tulekski eeskujuks tuua, sest enamus hakkab mõtlema alles siis kui 3 juba ette lööb. Intervjueerija ei uurinud, kas sa kooli kõrvalt ka töötad ? Millest Sinu investeeringud elavad? Mina 21-aastasena elatusin ema rahakotist ja õppelaenust, mida kuidagi investeerida ei kannata.
Aitäh teile kõigile, kes eelpool kirjutasite, heade soovide ning sõnade eest! 🙂
Ülikooli ajal olen sõltuvalt perioodist kas osalise või täiskoormusega tööd ka teinud, jah. Minu eriala on õnneks selline, mis on võrdlemisi paindlik ning jääb piisavalt aega ka koolivälisteks tegevusteks.
Suved ja koolivaheajad on enamasti olnud sellised head ajad, kus on olnud võimalik rohkem teenida ja seeläbi ka rohkem säästa.