fbpx
Close

Tuntud fotograaf Jake Farra: olen investeerimises veel roheline, aga tegutsen aktiivselt

Avatar

Käes on aeg pühkida tolm Rahajutud.ee veebilehe ühelt kõige populaarsemalt rubriigilt, kui toome oma lugejateni mahuka usutluse nimeka fotograafi Jake Farraga, kes mõned aastad tagasi alustas investeerimisega ning on jõudsalt selles vallas teadmisi hankimas ning oma portfelli suurendamas.

Rahajutud.ee käis külas Farra hubases ja mõnusas Tallinna stuudios, kus sai räägitud nii fotograafiast kui muidugi investeerimisest. Kuna intervjuu on tõesti pikk, siis enam sissejuhatusele ruumi ei raiska, vaid siin ta on, teie ees… fotograafist väikeinvestor Jake Farra!

Kes on Jake Farra? Palun selgita mis ametit pead ning mis veel Sind enda arvates kõige rohkem iseloomustab?

Jake Farra on fotograaf. Ma olen pildistanud nüüd 11 aastat ning selle aja jooksul teinud üle 2 miljoni pildi. Pildistan nii era-kui ka ärisektori jaoks. Mingit kindlat spetsialiseerumist mul
pole, kliente on igast eluvaldkonnast. Fotograafia on põimunud väga tugevalt minu ellu. Oma olemuselt pean ennast introverdiks, aga pildistamine nõuab just sellist ekstraverdi olemust. Mida avatum ja vabam ma ise olen, seda kergem on ka minu klientidel mu kaamera ees olla. Annan endast alati parima, et neil oleks kõige parem kogemus. Nii tuleb tihti ette, et viskan kaamera taga nalja, et inimesed naeratama saada, või pean tegema naljakaid hääli, et laste ning loomade pilk kaamerasse tõmmata. Fotograaf peab olema väikest viisi multitalent, et kõigi tähelepanu oleks kaamerasse koondunud.

Kuidas fotograafia juurde jõudsid?

Minust sai fotograaf nii, et noorena proovisin hästi palju erinevaid hobisid. Mingi hetk mängisin kitarri, aga tundsin, et ei saa selles nii heaks, kui ma sooviksin. Müüsin kitarri maha ja ostsin väikse peegelkaamera, millega hakkasin kätt harjutama. See hakkas mulle järjest enam ja enam meeldima ning sealt jäi pisik külge. Hakkasin juhuotsi tegema, et rohkem raha teenida ja paremat varustust osta. Sealt alates ei olegi midagi muud enam teinud.

Kuidas on Sul õnnestunud nii kiiresti Eesti fotograafide hulgas tipptegijaks tõusta?

Siin kehtib üks lause: hard work beats talent (raske töö ületab talendikuse). Sa võid olla väga andekas, aga kui sa ei tee oma tööd igapäevaselt, siis ei ole sellest andest kasu. Või kui pildistad
nö. sahtlisse, siis keegi ei näe su töid.

Kolm aastat tagasi elasin veel Austraalias ja enne seda Eestis pildistades ma ei kuulnud, et keegi oleks mind tippfotograafiks nimetanud. Ma arvan, et suuresti on mu tõusule kaasa aidanud aktiivne olek sotsiaalmeedias ning välismaa kogemus. Kui ma kaheks aastaks lahkusin, siis kaotasin kõik Eesti kontaktid. See on päris pikk aeg, et Eesti fotomaastikust eemal olla. Uskusin, et tagasi Eestisse tulles läheb üsna raskeks kõik nullist uuesti üles ehitada ja korralik kliendibaas saavutada.

Aga üllatuslikult oli see kergem kui ma arvasin ning ka kliendid tulid kiiresti tagasi ja neid tuli rohkem kui oskasin oodata. Ma arvan, et sellele aitas kõvasti kaasa minu aktiivsus sotsiaalmeedias. Hetkel ma enam nii aktiivne seal ei ole, sest ma ei jõua puhtfüüsiliselt pildistamise kõrval veel ka postitamistega tegeleda.

Kas väikeettevõtjana leiad aega ka eraelu jaoks?

Ma arvan, et see puudutab kõiki ettevõtjaid, et sul kaob ära piir töö ja eraelu vahel. Töö muutubki sinu jaoks eluks. Hommikul ärkad ja õhtul lähed magama töömõtetega. See pole halb, kui sa armastad oma tööd ja saad tegeleda sellega, mis sulle meeldib. Aga see kõik võib hakata mõjutama suhteid lähedaste ja perega, kuna väga kerge on mattuda töö alla. Õnneks mul elukaaslane tuletab ikka aeg-ajalt meelde, et voodi on kahele mõeldud.

Kas oskad eraldi välja tuua enda senise kõige ägedama pildistamise?

Iga töö on erinev. Üks lahedamaid oli eelmisel suvel, kui me Sportlandiga rentisime helikopteri ja jäädvustasime tossude kampaaniat selliselt, et modell oli jalgadega helikopterist väljas ja me pildistasime jalatseid, taustaks Tallinna vaated. See oli omamoodi äge kogemus, kuna ma polnud veel enne lahtise helikopteriga lennanud.

Miks on üldse fotograafi vaja, kui inimestel on järjest kvaliteetsem fotoaparaat igapäevaselt taskus kaasas?

Inimestel on fotograafi vaja, kuna mobiiltelefoniga saavad nad küll teha parema ja kvaliteetsema selfie endast, aga fotograaf juhendab ja paneb inimest pildistamise ajal mugavalt tundma ning vajadusel aitab tal hirmust üle saada. See on koht, mida parem tehnika asendada ei saa. Mõnel kliendil on olnud kerge kartus, kui nad pole varem kaamera ees olnud või on varasemast mõni negatiivne kogemus. Ma püüan nende jaoks pakkuda parimat kogemust ning personaalset lähenemist – aitan juhendamisega ja seda tehnikaga asendada ei saa. Senini on kõik mu kliendid naerusuil lahkunud ning soovin seda traditsiooni jätkata.

Kas Sulle meeldib olla ka kaamera ees?

Ma pigem olen kaamera taga, aga ma ei karda ka kaamera ees olla. Teinekord ongi huvitav olla teise fotograafi jaoks modell, et näha, kuidas tema töötab. See annab mulle ka võimaluse näha ja tunda, mis tunne minu klientidel olla võiks. Nii oskan oma kliente paremini suunata ja neile olemise võimalikult mugavaks teha.

Kui palju oled oma elu jooksul teinud palgatööd?

Palgatööd olen ma väga vähe teinud, võib-olla mõned aastad. Kui ma 18-aastaseks sain ja ostsin oma esimese kaamera, hakkasin kohe ka esimesi väikeseid üritusi pildistama. Tegin kõrvalt palgatööd, töötades veidi aega ühes klubis jõhvikana ning Tallinki laeval valgustajana. Laeva peal sain suuremat palka, kui tol hetkel fotograafina oleksin unistanud, aga see ei pakkunud mulle rõõmu ja rahulolu. Mu eesmärk oligi palgatöö abil raha kokku koguda ja osta parem fotovarustus, mille abil saaksin pakkuda professionaalsemat teenust. Vaikselt tuli kliente aina juurde ja juurde ning enam vajadust palgatööle tagasi minna ei olnudki.

Kas oleksid nõus ettevõtjana lõpetama ja naasma kunagi palgatööle?

Ma ei kujuta ette, mis töö see peaks olema. Ettevõtjana olen iseenda ülemus ja ma vist ei suudaks anda kellelegi teisele aru, peale oma klientide muidugi.

Läheme nüüd investeerimise lainele. Millal jõudis Sinu teadvusesse investeerimine esmakordselt?

Ma avastasin investeerimise juba üsna noorelt, kui alustasin Robert Kiyosaki raamatute lugemisega. Esimesed lugemised olid kinnisvarasse investeerimisest ning see oli kõik väga põnev. Kaugemale ma siis ei jõudnud ja mingit reaalset tegevust ei järgnenud. Eelmise aasta alguses lugesin Jaak Roosaare raamatu läbi ja hakkasin kuulama ka Kristi ning Tauri Investeerimisraadiot. Sain nendelt tõuke, et nüüd tuleks ka reaalselt midagi teha. Raha kogumine ja sellega mitte midagi asjalikku teha on kõige halvem variant. Investorina olen seega veel üsna roheline. Aga ma tegutsen investeerimismaailmas aktiivselt ja hetkel on mu portfellis mitu erinevat varaklassi esindatud. Lisaks kogutud rahale, olen enda portfelli lisanud ühisrahastuse, aktsiad ning kinnisvara.

Kas oled käinud oma algusteekonnal ka erinevatel investeerimiskoolitustel?

Koolitustel ei ole ma käinud, aga ühisrahastuse kohta lugesin alguses väga palju. Tegelikult ühisrahastus, täpsemalt siis Mintos, oligi esimene koht, kuhu ma julgesin lõpuks investeerida. Lugesin väga kaua erinevaid artikleid ja jälgisin Rahafoorumit, kuid lõpuks mingi hetk sain aru, et ma võin lõpmatuseni lugeda, aga kui ma midagi reaalselt ei tee ja oma isiklikku raha käiku ei pane, siis ma ei ole asjas 100% sees ja sellel ei ole mõtet.

Millised on investeerimisel Sinu eesmärgid?

Konkreetseid eesmärke ei ole, kuid ideaal on mul silme ees küll. Lugesin hiljuti Kristi Saare üht postitust, kus ta tõi välja finantsvabaduse tasemed ja mul jäi silma seitsmes tase, kus sa teenid passiivset tulu nii palju, et see katab kõik su kulud ja on veel raha edasi investeerida. Hetkel olen viienda ja kuuenda taseme vahepeal, kus enam vähem kõik kulutused on passiivse sissetuleku näol kaetud. See annab mingil määral mõnusa kindlustunde, et kuu lõpus külmkapist söök otsa ei saa ning keegi kuuse alla ei tõsta.

Kui aga rääkida konkreetsetest summadest, siis minu jaoks võiks see kunagi olla 5-10 tuhande eurone passiivne sissetulek kuus. See tundub hetkel väga ulmeline summa, aga mida kaugemale sa mõtled ja unistad, seda reaalsemalt on see saavutatav. Teine mõte eesmärgi osas oleks see, et kui mul on suurem pere ning lapsed, siis ma pigem tahaks keskenduda lastele ja neile oma aega panustada. Ma soovin, et ma ei peaks muretsema raha pärast ja mõtlema, et pean iga päev tööle minema. Selle abil on mu pere õnnelikum ning ka mina. Kui olen rahaliselt vabam, siis see annab võimaluse pühendada veelgi rohkem heategevusele ja keskenduda ka teistele rõõmu pakkumisele. Olen pildistanud erinevaid heategevuslikke üritusi ja teinud pro bono projekte ja pean ütlema, et need on alati väga ägedad ja südamelähedased olnud!

Kas Sinu jaoks tuleb raha säästmine kergelt?

Pigem tuleb kergelt, sest ma olen eluaeg olnud kokkuhoidlik inimene, kes väga ei larista ja hoiab iga kopikat. Kuna ma ei ole mitte kunagi alkoholi joonud ega suitsetanud, siis see on juba andnud märgatava säästu. Soovitan samuti soojalt kõigil see ette võtta!

Milline varaklass või varaklassid on Sinu jaoks hetkel kõige meelepärasemad?

Kindlaid eelistusi ei ole, kuid ma arvan, et kõige rohkem õppimisruumi on hetkel veel aktsiatest ja kõige vähem ühisrahastusest. Teisel kohal on selles vallas kinnisvara, aga otseselt eelistust mul ei ole. Püüan hajutada erinevate varaklasside vahel, et portfell oleks võrdses osakaalus. Ja siin
kehtib vana hea ütlus: mida rohkem õpid, seda rohkem mõistad, kui vähe sa tead.

On Sul eesmärk, milline Sinu portfelli jaotus erinevate varaklasside vahel võiks olla?

Kõik varaklassid võiksid olla omavahel võrdselt jaotatud.

Milline varaklass on hetkel Sinu portfellis kõige suurema osakaaluga?

Põhimõtteliselt on ühisrahastus ja kinnisvara üsna võrdsel tasemel.

Kuidas suhtud krüptorahadesse kui investeeringusse?

Never say never, aga hetkel ma ei näe ennast investeerimas krüptovaluutadesse, sest see tundub liiga riskantne. Lühiajaliselt on ka hetkel suurem rong sellega mööda läinud. 2000. aastal toimunud dot comi krahhi ajal langes hind 78% ning hetkeseisuga on krüptovaluuta selle numbri ületanud ca 80% kukkumisega.

Aga mingid alternatiivsed varaklassid, näiteks kunst või antiikesemed?

Tulevikus võib kindlasti kunsti peale mõelda. Mu vend investeerib maalidesse ning müntidesse. Ma ise olen tegelikult mõelnud idu- ja alustavate firmade peale, kuna see tundub põneva valdkonnana. Ma olen mõnda ettevõttesse raha ka paigutanud, aga nii suurelt nagu näiteks Madis Müür, veel ei ole.

Kuidas on lood väärismetallidega, mis võiks aidata rasked ajad üle elada?

Ma olen veel nii noor, et ei tundu mõistlik raha väärismetallidesse otseselt panna. Võib-olla ületaks tootlus inflatsiooni, aga muud kasu ma ei näe. Kui peaks tulema sõda, siis on nii kui nii kõigil lips läbi ning ma ei usu, et raha paigutamine väärismetallidesse mind väga aitaks.

Milliseid õppetunde oled enda jaoks senise investeerimisteekonna vältel kõrva taha pannud?

Ühte kindlat õppetundi ei oskagi välja tuua. Pigem arvan ja loodan, et kui investeerin hetkel majandustõusu ajal, siis tahaksin loota, et majanduslanguse käigus ei hakka ma kohe raha välja võtma. Tahan jääda endale kindlaks ja sobiva olukorra puhul allahindlusega varasid juurde soetada. Aga ühe soovituse saaksin anda alustavale investorile. See on küll klišee, aga kõige parem aeg investeerimisega alustamiseks oli eile ning sellest järgmine aeg on täna. Väga raske on turgu ette ennustada. Kehtib hea ingliskeelne väljend – time in the market is more important than market timing (turul oldud aeg on olulisem kui turu ajastamine).

Kui reaalselt majanduskrahh tuleb ning kõikide varade hinnad langevad, kas oled kindel, et suudad sellises faasis edasi investeerida?

Ma ei kujuta ette. Ma tahaks loota, et jään endale kindlaks, aga tundes ennast, tean, et võin ka murduda. Aga siin aitab see, kui sul on hea sõprusringkond, kellega saab rääkida investeerimise ideedest ja kes aitavad näha asju teise nurga alt.

Kas Sul on sõprade ja tuttavate hulgas inimesi, kellega investeerimisteemadel arutada?

Meil on üks sõpruskond, kümneliikmeline grupp, kus me arutame põhimõtteliselt iga päev erinevatel investeerimisteemadel, uutest ideedest ja projektidest. See on minu isiklikule arengule investeerimismaailmas palju kaasa aidanud. Ma soovitan kõigil leida endale mõttekaaslasi, kellega kord kuus kokku saada või Facebooki grupis suhelda. Üksi näed sa asju ühe külje alt ja ei suuda endasse nii palju infot sisestada, võrreldes sellega, kui sul on 10 inimest, kes näevad kõik asju erineva nurga alt.

Kas Eestis on praegu investeerimisbuum nagu kohati võib mulje jääda?

Investeerimisbuum on meedia poolt veidi üles paisutatud. Noorte seas on teema kindlasti levinum ja väga palju on inimesi, kes mõtlevad investeerimise peale või ütlevad, et tahaksid alustada, aga ei jõua rääkimisest kaugemale. Keegi võiks mõelda hea lahenduse, kuidas need inimesed, kes seni ainult mõelnud on, suudaks selle esimese sammu ära teha. Nende maailm avarduks ja nad saaks järgmiste sammudega edasi minna. Aga just see üks väike samm jääb väga paljudel astumata. Mulle jääb pigem mulje, et investeerimine on pigem selline nišiasi, kui et see oleks massidesse läinud. Investeerimist on kindlasti rohkem kui varem, kuna praegugi on Facebookis Finantsvabaduse grupis üle 18 tuhande liikme ning see arv on jõuliselt kasvanud, aga võrreldes Eesti rahvaarvuga on tegemist ikka väikese arvuga.

Kas investeerimismaailmas toimuvat loed ja jälgid igapäevaselt?

Enamasti jah. Jälgin kogu aeg näiteks ka Rahajutud.ee lehte, isegi mitu korda päevas. Äripäeval ja LHV foorumil hoian samuti silma peal. Siin aitab ka see, kui on mõttekaaslasi – mina jagan midagi huvitavat või nemad jagavad ja saame selle abil aktiivselt investeerimismaailmas toimuval silma peal hoida.

Kas investeerimine on Sinu hinnangul igav ja passiivne tegevus või ootad Sa investeerimisest ka mingit põnevust?

Pigem on passiivne. Keegi just blogis kirjutas, et investeerimine on üsna igav. Tegelikult nii ongi. Eriti saavad seda tunda palgatöölised, sest kui sa investeerid kuu alguses saadud palgaraha ära, siis terve kuu rohkem ei olegi midagi teha. Siis ootad järgmist kuud ja järgmist palka, et saaks jälle midagi teha. Mulle endale meeldib ühisrahastuse kontosid jälgida ja vaadata, kui palju raha liikunud on või kas keegi müüb järelturul laene allahindlusega. Kui mul hakkas igav ja tahtsin midagi uut leida, siis võtsin aktsiamaailma ette, sest see andis mulle võimaluse investeerimisellu põnevust tuua. Hakkasin lugema ettevõtete finantstulemusi ja nende börsiteateid. Eks ma natuke ikka otsin põnevust, kuid investeerimine on üldjoones ikkagi üsna igav. Aga ma ei mõtle, et see oleks negatiivne.

Kui otsid põnevust, kas krüptorahad poleks siis üks viis seda leida?

Võib-olla oleks jah krüptoraha põnev, aga mulle tundub, et see buum on mööda läinud. Kui oleks paar aastat tagasi sellega kaasa läinud, siis oleks väga ulmelisi summasid saanud teenida. Ma tean, kuidas ühel tuttaval oli ehitusmees, kes aitas tal paar aastat tagasi korterit ehitada, aga ühel hetkel ei tulnud enam tööle kohale. Kutt oli öelnud, et tal pole vaja enam tööd teha, kuna oli just turu tipus kõik bitcoinid maha müünud ning nüüdsest enam ehitustööd tegema ei pea. Aga sellised näited on pigem ekstreemsed ja väga vähesed kogevad seda.

Milliseid veebilehti Sa iga päev kindlasti vähemalt korra avad?

Rahajutud.ee kindlasti, G-mail ja Facebook muidugi ning erinevad uudistekanalid. Otseselt rohkem ei olegi.

Oled Sa igapäevaselt pidevalt internetiga ühendatud?

Pigem olen jah. Kui ma just ei pildista, siis olen ikkagi online. Ma arvan, et see aitab ka tööle kaasa, sest kui tuleb mõni äkiline pildistamine, siis olen kohe olemas ja reageerin. Mõni, kes ei
vasta nii kiiresti meilidele, jääb väga paljudest võimalustest ilma.

Kes on Sinu eeskujud nii fotograafias kui investeerimises?

Seda on mul ka teistel intervjuudel küsitud, et kes fotograafidest eeskujuks on, aga mul otseselt ei olegi. Eesti fotograafidest meeldib väga Paul Meiesaare töö, aga laiast maailmast ma fotograafe
otseselt ei jälgi. Investeerimismaailmas mul ka otseselt eeskuju ei ole, Warren Buffettit ja teisi jälgin, aga eeskujuks neid lugeda ei saa. Eesti tasandil on mulle sümpatiseerinud Kristjan Liivamägi – tema analüütilised mõtted on väga ägedad ja sisukad ning tema portfell tundub selline, milleni võiksin ka ise kunagi jõuda.

Millal saame lugeda Jake Farra investeerimisblogi?

Seda ei tea. Ma ei tea, kas ma jõuaks veel ka blogiga tegeleda töö kõrvalt. Praegu peaksin pigem keskenduma sotsiaalmeediale, et jõuaksin seal aktiivsem olla ja oma pilte vaatajatega jagada.

Jake Farra igapäevaste tegemistega fotomaailmas saab kursis olla läbi tema Instagrami konto ning veebilehe www.jakefarra.com vahendusel.


Küsis: Siim Semiskar
Vastas: Jake Farra
Kõik fotod: Jake Farra

3 Comments

  1. tuntud kus? mina olen teda ainult finantsvabaduse foorumis kommenteerimas näinud 😀

    1. Vaata Gena, elu ei tiirle ainult ümber Sinu. Pole mõtet ennast avalikult lolliks teha.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

3 Comments
scroll to top