Kinnisvarainvesteeringute üks põhiline eelis on asjaolu, et kinnisvarasse investeerides omandate materiaalse vara, näiteks korteri, mis on inimese üks põhivajadustest. Kuigi ükski turg ei ole kokkuvarisemise vastu kindlustatud, sealhulgas ka kinnisvara, on teil alati midagi füüsilist, mille nõudlus ei kao kunagi kuskile.
Oletame, et te ei leia üürnikke, kellele oma kinnisvara üürida, sellegipoolest saate kinnisvara enda kasutusse võtta või maha müüa. Halvimal juhul, kui kinnisvara hinnad langevad võib kinnisvara müük aega võtta. Juhul kui müügiga on kiire tuleb hinda langetada.
Kogenumad kinnisvarainvestorid langetavad pigem üürihinda ning ootavad müügiga, sest ajalugu on näidanud, et kinnisvarahinnad on alati taastunud peale langusperioodi. Teisest küljest, kui kaotate aktsiatesse investeerides raha, ei jää teile midagi. Seetõttu on kinnisvara üks ohutumaid ja kindlamaid investeeringuid, kuid kinnisvara omamisega kaasnevad ka teatud kohustused ja riskid.
Rahavood
Kinnisvara soetamine ning selle üürimine on turvaline viis endale igakuine lisasissetulek luua. Siiski ei saa sellist investeeringut nimetada päris passiivseks, sest siin tuleb ka pisut tööd teha. Üürikinnisvara puhul omab suurt tähtsust kinnisvara rahavoog, ehk raha liikumine. See mis laekub ja väljub sinu kontolt, millest võib ka saada negatiivne rahavoog ehk negative cash flow (kulud on suuremad, kui tulud) või positiivne rahavoog ehk positive cash flow (tulud ületavad kulusid).
On palju viise, kuidas investeerida kinnisvarasse. Mõnel on võimalik kinnisvara välja osta oma vahenditest, teised kasutavad finantsvõimendust ehk võtavad laenu ning kolmandad on ise laenuandja poolel, et teenida intressitulu.
Esimene variant nõuab suurt summat vaba raha ning sellepärast ei ole see kahjuks enamustele kättesaadav.
Laenu on küll võimalik üldjuhul teenindada igakuisest üüri tulust, kuid ka see sõltub laenu maksegraafikust ning arvestama peab ka teatavate riskidega.Näiteks juhul kui kui üürnik lahkub ja te ei leia uut üürilist asemele, võivad tekkida raskused laenu tagasimaksetega.
Hüpoteek
Finantsasutused tahavad alati kinnisvara ostuks raha laenates tagatist, milleks on üldjuhul hüpoteek ostetaval kinnisvaral. Niimoodi on võimalik välja laenatud raha kaitsta näiteks olukorras, kus laenu tagasi ei maksta.
Hüpoteek annab õiguse hüpoteegipidajal kinnisvara müüa, et enda raha tagasi saada. See on üldjuhul kõige mustem stsenaarium, näiteks laenuvõtja pankrot. Küll aga ei tähenda see, et laenu andja oma raha maha kirjutab.
On väga tõenäoline ka sellisel juhul oma raha tagasi saada. Siinkohal saab esimese järjekoha hüpoteegi omanik oma raha müügitulust esimesena tagasi.
Kui teisel järjekohal hüpoteeki ei ole, jääb ülejäänud müügitulust saadav raha kinnisvara omanikule.
Ühtlasi annab hüpoteek võimaluse turvalisteks kinnisvara investeeringuteks. Samamoodi nagu pangad laenu väljastades oma raha kaitsevad, saad ka sina seda kasutada kinnisvarasse investeerides. Seda tüüpi kinnisvarainvesteeringud kui kõige enam levinud arendusprojektide puhul.
LTV – loan to value
Hüpoteek on üks enamlevinud viise väljastatud laenu ehk investeeringu kaitsmiseks. Siinkohal tuleb mängu LTV, ehk väljastatud laenusumma ja hüpoteegiga koormatud kinnisvara väärtuse vahekord. Pangad on üldjuhul valmis laename kuni 80 protsenti ostetava kinnisvara väärtusest. Näiteks kui ostetava kinnisvara hind on 100 000 eurot ning pank laenab 80 000 eurot , on panga jaoks LTV 80 protsenti. Mida madalam on LTV, seda madalamad on riskid laenu tagasi saamiseks.
Lihtne näide, kui LTV on 50 protsenti, siis tähendab see et 100 000 eurone investeering on tagatud 200 000 euro väärtuses kinnisvaraga. Sellise LTV protsendi juures on laenul piisavalt tagatist ka sügava kinnisvaraturu krahhi stsenaariumis. Seda peaks jälgima ning arvesse võtma kõik, kes kinnisvaraga tagatud laenudesse investeerivad.
Lihtne viis alustada kinnisvarasse investeerimisega
Paljude jaoks on siiani olnud kinnisvarasse investeerimisega alustamine keeruline, sest ei ole piisavalt vaba raha, et objekt välja osta. Kinnisvarasse investeerimine on olnud justkui rikaste mängumaa. Tehnoloogia- ja internetiajastu on seda aga muutnud.
Tänapäeval on erinevaid võimalusi turvaliselt kinnisvarasse investeerida ka väiksemate summadega. Üks lihtsamaid ja populaarsemaid viise selleks on näiteks ühisrahastus.
Sellised platvormid nagu Reinvest24 võimaldavad investeerida turvaliselt kinnisvarasse alates sajast eurost. Kodust lahkumata on võimalik investeerida nii üürikinnisvarasse, kui ka arendusprojektidesse.
Üürikinnisvara soetatakse teiste investoriga ühiselt, teenides proportsionaalselt igakuist passiivselt üüritulult ning samuti kinnisvara väärtuse kasvult. Siinkohal teeb kogu haldustöö ära Reinvest24 kinnisvara meeskond, kes on seda siiani väga edukalt teinud. Üüritootlust on oodata 6-8 protsenti aastas ning väärtuse kasv on väljutud objektide põhjal veel sama palju lisaks.
Samuti on võimalik investeerida kinnisvaraga tagatud laenudesse viiel erineval Euroopa turul. Kõik Reinvest24 projektid on investoritele tagatud hüpoteegiga, kusjuures LTV on enamuste projektide puhul 50 protsenti ning intressimäär 13-15 protsenti.
Reinvest24 platvorm on tegutsenud üle kolme aasta, selle aja jooksul on rahastatud üle 100 projekti, mis on keskmiselt teeninud investoritele ~14 protsenti tootlust. See on märkimisväärne tulemus, arvestades et siiani ei ole ükski projekt ebaõnnestunud.
* Tegemist on Rahajutud.ee veebiportaali koostööpartneri poolt toetatud postitusega.