Veel mõne aja eest ei olnud pensioniraha midagi, mille üle inimesed liialt palju mõtleks, peale selle, millises sambas ja kus pangas seda koguda. Seoses 2021. aasta pensionireformiga on aga võimalik kõigil II pensionisambast kogutud raha välja võtta ja enda äranägemise järgi investeerida.
Eeldatavalt on ligi kolmandik eestlasi teinud otsuse oma raha ise majandada ja kasutab seda enda meelest sobivaimal viisil tuleviku kindlustamiseks. Seetõttu on paslik rääkida valikutest, mis aitavad kindlustada tulevikku.
Keegi ei jää ilma
Iseseisev investeerimine pole tegelikult midagi kohutavalt keerulist, kui veidi süveneda. Küll aga võib võimaluste rohkus esimese hooga hinge kinni lüüa. Asja ei tee lihtsamaks, et lisaks pankadele on valikus erinevaid iseseisvaid fonde, vahendajaid, äppe ning platvorme, mille vahel valida. Igaüks neist tegutseb omakorda oma žanris nagu laenud, arved, aktsiad, kinnisvara….
Võimaluste rohkus tekitab “ilmajäämise” fenomeni. Nimelt kardetakse langetada otsus millegi kasuks, sest äkki on mõni valikust välja jäänud variant hoopis parem? Selliselt mõeldes jääks aga elus enamus otsuseid tegemata, sest alati on midagi muud, mida saaks valida. Arusaadavalt on oma tuleviku kindlustamise valikute puhul tegemist suure asjaga, kuid pikaajalisus annabki aega katsetada ja proovida, leida enda jaoks õige suund ja sobiv keskkond. Investeerima ei pea korraga üldse palju ja seda õiget kohta, kuhu raha peamiselt suunata, aitab leida aeg ja stabiilne tulusus investeeringutelt.
Kuidas valida ja mida jälgida pikaajalisemaid plaane tehes?
Kui plaan on investeerida raha stabiilselt ja turvaliselt, peaks otsima välja neid võimalusi, mis just seda ka välja reklaamivad. Üldjuhul pakuvad stabiilsust ja turvalisust erinevad investeerimisfondid, kinnisvara, pikaajalised investeeringud tugevatesse brändidesse aktsiate näol või ka spetsiaalsed pansionifondid.
Võimalusi on muidugi veel. Siinkohal võiks investeerija vaadata, mis on fondi või aktsia keskmine aastatootlus, et hinnata, missugune on ostmiseks sobiv. Fondides on üldiselt risk hajutatud, kuna need koosnevad paljudest erinevatest osadest, mis teeb neid turvaliseks valikuks. Aktsiatega saab teenida ostu-müügi tehinguid tehes või pikaajaliselt hoides dividende teenides.
Selleks, et tulevik oleks helge, on mõistlik hoida oma portfell mitmekesine. Kui investeerimisfondid hoiavad pikaajalist stabiilset tootlust, siis kõige rohkem raha teenib üldiselt veidi riskantsemate, kuid lühiajaliste tehingutega. Näiteks aktsia ostu-müügi tehingutega, laenudesse investeerimisega või ka lühiajaliste indeksfonididega. Selliselt tagab investor endale targalt valides tugeva tootluse ja samas erinevates varaklassides raha hoides ka turvalisuse.
Pensioni investeering on niiöelda “osta-ja-hoia” investeering ning üldjoontes kõik, mis on pikaajaline ja turvaline, on madalama tootlusega kui kiireloomulised ostu-müügi tehingud.
Kinnisvara hajutab riske ja on hea kaitse inflatsiooni eest
Lisaks muudele investeerimisvõimalustele pakub turvalisust ja kindlust ka kinnisvara. Kinnisvara loetakse üheks traditsioonilisemaks varaks kuhu pikaajaliselt investeerida. On ju meie vanemad meile maast-madalast õpetanud, et “osta maad”. Boonuseks pakub kinnisvarasse investeerimine head kaitset inflatsiooni eest. Kui hinnad kallinevad, nagu praegu, viib see trend kinnisvara omavate inimeste vara kasvuni.
Kinnisvara ostmine võib aga paljude rahakotile käia üle jõu. Isegi pensionisambast välja võetava pensionirahaga. Alternatiivseid lahendusi pakub börs, kui valida ettevõtteid, mis tegutsevad kinnisvarasektoris või soetada kinnisvaraosakuid. Mugavamalt saab kasutada platvorme, mis koondavad oma investeerimise valikutuesse erinevate võimalustega kinnisvaraprojekte.
Ühena platvormidest saab välja tuua Eesti juurtega Reinvest24, kus investeerimiseks on välja toodud põhjaliku taustauuringuga projektid ning nende hinnanguline tootlus. Plussiks on võimalus alustada väikeste summadega ja seetõttu sobib platvorm kõigile.
Pensioniiga on küll tulevikus, aga valikuid peab selleks tegema siiski juba praegu ja tulevikku saab panustada senikaua, kuni pensioniiga on käes. Investeerimist ei tasu karta ning läbimõeldud otsuseid aitavad teha oma ala spetsialistid, kes juhendavad ja abistavad. Küsida võib ükskõik millise investeerija käest ja enamasti saad vastuseks, et lihtsalt tuleb teha valik ja leida julgus kusagilt alustada.
Vaata täpsemalt siit.
Aeg uueks alguseks. Investeerides Reinvest24 kinnisvaraprojektidesse saad 30. novembrini boonuseks kuni 200 eurot.
* Tegemist on Rahajutud.ee veebiportaali koostööpartneri poolt toetatud postitusega.