fbpx
Close

Veebiportaal hoiatab: mõne Mintose uue laenupakkuja suhtes tasub olla ettevaatlik

Avatar

Mintose ühisrahastusplatvorm on viimastel kuudel jõudsalt lisanud laenupakkujaid, kelle poolt välja antud laene vahendatakse investoritele. Kuna osad nendest laenukontoritest on väikesed ning sisuliselt ilma ajaloota, siis tasub investoritelt hoolikalt kaaluda, milliseid laene sisse võtta.

Väga tänuväärse töö on Mintose erinevate laenupakkujat hindamisel ära teinud portaal Explore P2P, kes peab SIIN tabelit kõikide laenukontorite kohta. Portaal on enda kriteeriumite järgi jaganud kõigile Mintose laenupakkujatele viies erinevas kategoorias punkte ning reastanud nad siis koguskoori alusel pingeritta.

Maksimaalsele võimalikule ehk sajale punktile jõudis kõige ligemale Mogo, kes kogus 84 silma. Autolaene pakkuv ettevõte sai kõige kõrgema skoori oma kasumlikkuse, ettevõtte suuruse ja avalikult kättesaadavate andmete kvaliteedi eest.

Teisel kohal on ID Finance 82 punktiga, kelle suurimateks tugevusteks pidas portaal kasumlikkust ja senist ettevõtlusajalugu.

Kolmanda koha teenis 77 silmaga Credit Star, kelle suurimad tugevused on portaali hinnangul kättesaadavate andmete kvaliteet ja senine ajalugu.

Mida arvab Explore P2P hiljuti Mintose platvormiga liitunud laenukontorite kohta?

Viimati on Läti ühisrahastusplatvormiga liitunud sellised laenupakkujad nagu Dindin, Bino, Pimpay, Sebo, Watu Credit, Kredit24 ja Invipay. Explore P2P hinnangul on mitmed neist väga kõrge riski, sisuliselt olematu ajaloo ning väga vähese avalikult saada oleva informatsiooniga ettevõtted, mistõttu ei soovitata neid enne aja jooksul enda tõestamist portfelli lisada.

Üllatuseks peetakse näiteks Bino nimelise firma pääsemist Mintose laenupakkujate hulka, kuna ettevõte alustas tegevust alles 2017. aastal ning taustainfot nende kohta leida pole võimalik.

Muret tekitavad ka riigis, kus uued laenupakkujad tegutsevad, näiteks Kasahstan, Keenia, Moldova ja Venemaa. Need riigid pole üldiselt investorsõbralikud ning vaatamata sellele ei saa Mintoses sinna raha paigutades suuremat tootlust. Näiteks Keenia riigivõlakirjade intress on 13%, mis on sama, mida Mintoses võib teenida Watu Crediti laenudesse raha paigutades.

Väga tõsiseks peetakse ka valuutariski, mida need firmad peavad taluma, kui nad annavad laene välja tolle riigi kohalikus rahas, aga Mintoses panevad laenud üles eurodes. Kui nende riikide valuutad peaksid ühel hetkel oluliselt väärtust kaotama, siis on tõenäoline, et laenupakkujatel on vesi ahjus. Ükski ettevõtetest pole seejuures selgitanud, kuidas neil valuutarisk maandatud on.

* Kuna Mintose platvormil on laenude valik läinud järjest suuremaks, siis paneme investoritele varasemast veel enam südamele, et enne automaatpakkuja seadistamist tuleks teha korralik eeltöö ning need laenukontorid, mille kohta piisavalt informatsiooni leida ei ole, peaks lihtsalt valikust välja jätma.

Allikas: Explore 2P2 Mintose laenude reiting.

scroll to top