fbpx
Close

Mis on First North turg?

Avatar

Foto: Pixabay

99,9% Eesti ettevõtetest on väikese ja keskmise suurusega ettevõtted. Kas see tähendab, et 99,9% Eesti ettevõtetest pole börsile asja? Kindlasti ei tähenda!

Just siin tuleb mängu väikese ja keskmise suurusega ettevõtete kasvuturg ehk First North.

First North on börsi light-versioon. Ettevõte on avalikult kaubeldav, aga nõuded on oluliselt leebemad kui reguleeritud turul oleval ettevõttel.

Kui börsi põhinimekiri on mõeldud mõnevõrra küpsematele ettevõtetele, siis börsi väikevend First North on just varasema faasi ettevõtetele: uutele, väiksematele, kiiremini kasvavatele. First Northil on reegleid ja nõudeid võrreldes põhinimekirjaga vähem, kuid samas annab see ettevõttele sisuliselt kõik avalikuks ettevõtteks olemise eelised: lisaks raha kaasamisele ka börsi – ehk globaalselt tegutseva Nasdaqi – kvaliteedimärgi.

Mida tähendab „börsi kvaliteedimärk“? Lihtne näide: Paljud Eesti väikestest ja keskmise suurusega ettevõtetest on eksportöörid. Igal eksportööril on tarvis koostööpartnereid välisturgudel. Koostööpartnerite leidmiseks ja nendega tehinguni jõudmiseks on vaja head referentsi. Börsil olemine on üks paremaid referentse, mis ettevõttel olla saab, selgub Nasdaq Baltic teadaandest.

Mitmed Tallinna börsil kaubeldava ettevõtte juhid on öelnud, et just börsil olemise fakt iseenesest on neil aidanud välisturgudel jala ukse vahele saada ning häid koostööpartnereid leida. Rääkimata sellest, et avalikult kaubeldav ettevõte saab koduregioonis palju tuntumaks. Sellist nähtavust ja tuntust mujalt ei saa.

First Northi abil raha kaasamine ja väärtpaberite kauplemisele võtmine on ettevõtte jaoks ka kiirem ja soodne: sõltuvalt sellest, kas ettevõte toob turule aktsiad või võlakirjad, peab taotlemisel arvestama kuluga 1500-3000 eurot ning aastase halduskulu puhul 1000-3000 euroga.

Kaaludes võimalikku saadavat lisaväärtust börsil olemisest ja mainitud kulu, siis … kuidas tundub? Kas Sinu ettevõte võiks olla börsiettevõte?

Kui vastus on JAH, saada meile e-mail aadressile tallinn@nasdaq.com ja saame juba täpsemalt rääkida.

scroll to top