fbpx
Close

Kuidas alustada investeerimist Tallinna börsil?

Avatar

Nasdaq Baltic | Foto: Siim Semiskar

Esmalt tuleb omada arvelduskontot mõnes pangas, mis vahendab väärtpaberitega kauplemist. Üldjuhul on kõik suured pangad maakleri staatuses, seega kui investeerimishuvilisel on mõnes Eestis tegutsevas pangas arvelduskonto, on esimene samm juba tehtud.

Teiseks tuleb avada endale väärtpaberikonto, mida saab teha mugavalt oma kodupanga internetipangas. Kui see on avatud, siis saabki hakata Tallinna ja teistel Balti börsidel olevaid väärtpabereid – aktsiaid, võlakirju ja fondiosakuid – ostma.

Investeerimiskontoga ajatad tulumaksu tasumist

Niisiis, Balti aktsiate ostmiseks on tarvis avada oma arvelduskontoga seotud väärtpaberikonto. Nii-öelda tavakasutuses arvelduskonto kõrvale on investoril aga võimalik avada ka investeerimiskonto. Kuna investeerimiskonto on oma olemuselt täiesti tavaline arvelduskonto, saab soovi korral enne väärtpaberikonto avamist omale investeerimiskonto avada ja seda saab teha samuti internetipangas. Seejärel saab vajaliku väärtpaberikonto avada juba sellele investeerimiskontole. Investeerimiskonto avamine pole kohustuslik, kuid selle kasutamine on mõistlik, kui soovitakse edasi lükata tulumaksukohustuse tekkimist.

Nimelt tekib investeerimiskontot kasutades tulumaksukohustus alles siis, kui sellelt kontolt väljavõetav summa ületab sinna investeerimiseks aja jooksul pandud summat. Konto ise ja selle sisse- ning väljamaksed tuleb siiski igal aastal deklareerida. Nii hakkab saldo igal aasta edasi kanduma (investeerimiskonto kohta saab täpsemalt lugeda veebilehelt investeerimiskonto.ee).

Esimese analüüsi saab tehtud aktsia infolehe abil

Enne investeerimisega alustamist on kasulik end teemaga kurssi viia. Näiteks tasub lugeda läbi mõni investeerimisteemaline raamat, praeguseks on ka eesti keeles päris mitmeid lihtsasti mõistetavaid investeerimisraamatuid ilmunud. Või tasub osaleda koolitusel.

Ilma igasuguse eelteadmiseta ei tohiks investeerima asuda, kuna esmalt tuleb kindel olla, et saadakse aru, mida tehakse ja millist riski võetakse. Kui põhiteadmised on omandatud, siis järgmise sammuna võiks vaadata huvipakkuva ettevõtte finantsnäitajaid. Need näitajad on Balti börsiettevõtete puhul väga ülevaatlikul ja kompaktsel kujul olemas börsi veebilehel nasdaqbaltic.com.

Täpsemalt: kui klikid aktsianimekirjas mingil ettevõttel, siis avaneb selle ettevõtte detailvaade, kust saab klikkida alajaotusel „infoleht“. Sellel infolehel on olemas kõik olulisemad ettevõtte finantsseisundit kirjeldavad suhtarvud aastate kaupa.

Oluline on enda jaoks määratleda, kas soovitakse osta nn kasvuettevõtte aktsiaid – kiiresti kasvav ettevõte – või dividendiettevõtte aktsiaid – ettevõte ei kasva kiiresti, aga on kasumlik ja maksab regulaarselt dividende.

Loe edasi SIIT.

scroll to top