Rahajutud.ee keskkond alustab alates tänasest koostööprojekti ühisrahastusplatvormiga Bondora, kus reaalne isik Karl investeerib Bondoras päris rahaga ning peab selle kohta blogi. Projekti nimeks on “Investor Karl” ning eesmärgiks on tutvustada lugejatele Bondora Go & Grow toodet, võttes pulkadeks lahti kogu investeerimisprotsessi, alates portaalis konto loomisest kuni raha väljavõtmiseni.
Karli näol on tegemist 26-aastase mehega, kes igapäevaselt töötab spordimeedias. Finantsoskustelt on ta üsnagi keskmine noor Eesti mees, kes käib rahaga küll igapäevaselt küllaltki hoolikalt ringi, kuid täpsemalt oma eelarvet ei jälgi ning investeerimisega kunagi kokku puutunud ei ole.
Investor Karli blogipostitustes saavad kajastatud tema tegevused läbi Bondora portaali ühisrahastusmaailma sisenemisel. Kõikidele sellel teekonnal tekkinud küsimustele otsib Karl vastust Bondora esindajatelt, kes on lahkesti lubanud algajat investorit tema teekonnal aidata. Investor Karliga saab ühendust meiliaadressil info@rahajutud.ee.
Edasi saab sõna Investor Karl…
Viimasel ajal on järjest enam minuni jõudnud erinevaid infokillukesi säästmisest, investeerimisest ja kõigest sellega seonduvast. Seni pole ma nendele sõnumitele väga vastuvõtlik olnud, kuna olen keskendunud pigem igapäevasele tööle ja noore mehena ei ole tuleviku peale liiga palju veel mõelnud. Kui Bondora otsis Rahajutud.ee koostööprojekti jaoks täiesti algajat investorit, siis olin hea meelega nõus kaasa lööma, kuna näen, et siit võib minu jaoks kasvada suurem ja laiapõhjalisem huvi selle valdkonna vastu.
Esimest korda Bondora.com leheküljele minnes võttis mind vastu kena joonistatud näitsik, kes kutsus naerul näoga ühisrahastusplatvormi kontot looma. Kuna see minu eesmärk oligi, siis täitsin rõõmuga neiu palve ning sisestasin oma nime, meiliaadressi ja telefoninumbri. See info jagatud, sain endale ajutise parooli, et keskkonda esmakordselt sisse logida. Kuna võtan internetiturvalisust väga tõsiselt ja investeerimise puhul on käigus veel ka reaalsed rahasummad, siis vahetasin esimese asjana parooli korraliku 20-tähemärgilise salasõna vastu.
Järgmiseks käiguks oli oma vastloodud konto isikustamine ja pangakonto kinnitamine. Selleks tuli esmalt saata dokumendi mõlemast poolest foto Bondorale. Teise olulise sammuna oli vaja teha pangast mikromakse Bondora kontole, et kinnitada konkreetne arvenumber minu kasutajakontoga.
Bondora kasutajakonto eraisikuna olemas, hakkasin planeerima järgmist sammu. Nimelt soovitati mul tutvusringkonnas alustada ühisrahastuses investeerimist ettevõtte alt, kuna siis on juriidilise isikuna võimalik tulumaksukohustust edasi lükata. Mõeldud, tehtud. Otsus oli sellevõrra kergem, et kuna ma meediavaldkonnas ka vabakutselisena tegev, siis oma ühemehefirma on mul täiesti olemas.
Ettevõttele konto avamiseks saatsin Bondorasse PDF-formaadis äriregistri väljavõtte oma OÜ kohta, kus oli kirjas juriidilise isiku nimi, registrikood, ettevõtte aadress, tegevusala, riik ja olulise osalusega isikud. Viimase all tuli kirja panna eraisikud, kelle vahetu või kaudse kontrolli all on rohkem kui 25% ettevõtte osalusest. Minu puhul siis olingi mina see kõige olulisem isik.
Kuna entusiasm investeerimisega alustada oli nii suur, siis pidin Bondora klienditoega mitmel korral suhtlema, kuna esimese hooga saatsin neile valede andmetega väljavõtte. Lõpuks sai aga kõik korda ning nüüd on minu Bondora kontol võimalik ekraani üleval paremal servas asuvas menüüs vahetada eraisiku konto ja OÜ konto vahel.
Sel ajal, kui dokumendid liikusid ja minu juriidilise isiku kontot loodi, uurisin Bondorast nende ajaloo ja numbrite kohta, et saada veidi rohkem aimu, kuhu ma oma tööga teenitud raha kasvama panen. 2007. aastal alustanud ühisrahastusplatvorm on tänaseks kaasanud rohkem kui 41 000 aktiivset investorit ning igakuiselt vahendatakse umbes 2000 laenu, kogusummas 5,5 miljonit eurot. Eesti investoreid on sellest hulgast umbes 11 000 ehk suures plaanis neljandik.
Võtsin endale ühel päeval tunnikese, et enne raha portaali kandmist ennast Bondora keskkonnaga tuttavaks teha. Esimese asjana märkasin võimalust kutsuda sõpru Bondoraga liituma ning teenida oma sõprade investeeringutelt 5% tulu. Infot saab saata meili ja SMS-i teel või unikaalset kutselinki jagades. Kui minu kogemus Bondoras osutub positiivseks, siis kaalun kindlasti ka sõprade kaasamist ja selle abil oma tootlusnumbrite suurendamist.
Teiseks jäi silm pidama Bondora viimastel blogipostitusel ja hakkasin sealt ajaratast tagasi keerates ka vanemaid postitusi huviga lugema. Lisaks Bondora turunduslikele sõnumitele oli ka huvipakkuvaid üldisi postitusi, nagu näiteks: “Kuidas rakendada ühisrahastust lapsekasvatuses”, “Mis on rahavoog? Loe, kuidas Sa saad selle enda kasuks tööle panna”, “4 viisi, kuidas investeerimiseks raha säästa” ja “Kuidas alustada investeerimist vähem kui 100 euroga”.
Blogipostitused läbi kammitud, nägin konto juhtpaneeli vaates, et minu järgmine etapp peaks olema esimese investeerimisportfelli loomine ja strateegia seadistamine, seejärel esimese sissemakse tegemine ning Bondora pakub loomulikult kolmandaks sammuks sõprade kutsumist. Need esimesed kaks tegevust ongi mul järgmisena kavas, kuid sellest juba järgmises blogipostituses.
Alusta Bondoras investeerimist SIIT.
“Investor Karl” on koostöös Bondoraga sündinud projekt, kus Rahajutud.ee portaali kaastöötaja Karl investeerib ühisrahastusportaalis Bondora reaalse rahaga ning jagab oma kogemusi siin blogis. Tegemist pole finantsnõuga. Investeerimine on seotud riskidega ja ei pruugi sobida kõigile. Konsulteeri vajadusel asjatundjaga.
Vaene Karl, peab reaalse rahaga Bondoras investeerima.
Kõlab nagu mingi turundusinimese poolt püüdlikult kirja pandud jutt? Või on päriselt keegi pärisinimene seal, kes kirjutab sellist copy-paste teksti veebilehelt? Kas sellel pärisinimesel on lubatud ka Bondorat kritiseerida?
Vot sellise liigutusega kaotasite minu kui teie portaali lugeja igasugse usalduse ja tean, et pole ainuke. Promoda Bondorat kui head investeerimiskohta? Nalja teete? Ammu on juba igal pool kirjas, et see on viimane koht kuhu raha panna. Aga teie hakkate koostööd tegema sellise kohaga?