Close

Investor Karl | Bondora avas uksed Euroopasse ja ka mulle ehk lugu sellest, kuidas ma külas käisin

Foto: Rahajutud.ee

Uus aasta ehk minu esimene täisaasta investeerimismaailmas on hea hooga käima läinud ning meeldiva üllatusena sain kohe jaanuari esimestel päevadel blogi koostööpartnerilt Bondoralt kutse tulla nende kontorisse külla. Loomulikult ei mõelnud ma kaua ning võtsin pakkumise vastu, sest tahtsin uudistada, kuidas üks suur ühisrahastusplatvorm toimetab.

Enne veel, kui räägin Bondora kontoris kogetust, viskame pilgu peale minu investeerimisportfellile. Kuna jaanuari alguses õnnestus mul teha taas üks lisatöö ots, siis selle eest laekunud summa ümardasin üles 200 euro peale ning suunasin Go & Grow kontole kosuma.

Nagu juuresolevalt pildilt näha, siis olen oma raha portfelli panustanud praeguseks hetkeks 1000 eurot ning teeninud on see mulle juurde 8,5 eurot. See on 8,5 eurot, mida mul ilma investeerimata olemas ei oleks. Tegelikult, üsna suur on võimalus, et see on 8,5 + 1000 eurot, mida mul ilma investeerimisega alustamiseta poleks.

Aga nüüd siirdume veidi ajas tagasi ehk hetke, kui ma seisin Tammsaare Ärimaja kolmandal korrusel Bondora kontori ukse ees ja lasin kella. Nagu juuresolevalt pildilt näha, siis mul käsi värises suurest erutusest, kuna kohe esimese pildi suutsin korralikult ära raputada. See ei jäänud muidugi viimaseks selliseks jäädvustuseks, kuna fotograafia pole kunagi olnud mu tugevam külg.

Ei olnud mul tegelikult seal ukse taga pikalt aega fotokunsti viljeleda, sest minu võõrustaja Ketteri, kellel on huvitav inglise keelne ja minu jaoks tõlkimatu ametinimetus Head of Outreach, oli kiirelt ukse peal olemas ning juhatas mind kontoriruumidesse. Kui jope oli esimeste tervituste saatel nagisse riputatud, sai hakata põnevat töökeskkonda uudistama ja infot sisse ahmima.

Umbes 50 töötaja lauad mahutavad kontoriruumid olid mõnusalt heledates toonides ning kaunistatud Bondora veebilehelt tuttavate disaini- ja värvilahendustega ning kogu kooslus pehme põrandakatte ja potililledega tekitas hubase ja koduse õhkkonna. Huvitava faktina märkasin, et erinevad ruumid olid saanud nime kolme pealinna järgi, kus riikides Bondora laene välja annab. Suurem nõupidamisruum kandis seisusele kohaselt nime Tallinn, väiksem koosolekuruum oli Helsingi ning loomulikult puhketoa jaoks jäi sobivalt Madrid.

Kuigi 2008. aastal IsePankuri nime all alustanud Bondora on tüüpilise startupi kuvandist ammu väljas, siis käiakse ühte jalga tänapäeva töötajate ootustega ning näiteks kööginurgas olid laual värsked puuviljad ning kohe ühiskontori kõrval asuv Madrid ehk puhkeruum oli sisustatud selliselt, et minu spordimehe süda hakkas kohe kiiremini põksuma. Lisaks lõõgastuseks sobivatele diivanitele ja kott-toolidele olid seal atraktsioonideks lauatennise-, koroona ja lauajalgpallilauad.

Kuna ma ise olen senise teadliku elu töötanud veebimeedias ning pikalt erinevates meediamajades avatud kontorites, siis tean seda tunnet, kui tahad olulisel hetkel hullupööra oma tööle keskenduda ja kõrval sibavad inimesed edasi-tagasi. Seetõttu tundsin esialgu kerget piinlikkust, et me Bondora töötajaid oma lobisemise ja ringikäimisega segasime. Aga üsna kiirelt märkasin, et kohalikud ei lase ennast üldse segada ning kas keskendusid kõrvaklapid peas oma arvutiekraanile või vastasid mu pilgule sõbraliku naeratusega.

Ringkäik lõppes nõupidamisruumis Helsingi, kus sain Bondora inimestelt uurida firma tegevuse kohta nii palju, kui ma oma piiratud teadmistega küsida oskasin. Tegelikult räägiti mulle tunduvalt rohkem, kui ma pärisin ning minu õnneks kehtis reegel, et ei ole rumalat küsimust, on vaid rumalad vastused. Seejuures neid esimesi kindlasti sisse lipsas 🙂

Kuna minu teadmised investeerimismaailmast on lühikese ajaga plahvatuslikult kasvanud, siis pigem jätsin ennast teadlikult kuulaja rolli. Suurt huvi tundsin ka nö pehmemate teemade vastu ning pärisin ettevõtte töötajate päritolu, üldise kontorielu ja muu sellise kohta.

Minu jaoks polnud üllatus, et Bondoras töötab oma ala spetsialiste erinevatest riikidest, kuid kerge šokk oli info, et hiljuti tegid nad sellise triki, et inimesed saavad nüüd Bondora.com veebilehel valida koguni 24 kasutuskeele vahel. Kõik ikka selleks, et suurendada teiste riikide investorites usaldusväärsust, tekitada lehe külastajatele võimalikult kodusem tunne ning läbi selle investorbaasi võimalikult palju laiendada. Kui paljud ettevõtted võivad uhkustada sellega, et nende veebilehel saab tegutseda 24-s erinevas keeles? Usun, et mitte väga paljud.

Minu jaoks oli kogu külaskäik väga põnev, kuna olen viimasel ajal sattunud erinevates välismaistes investeerimisblogides päris mitme postituse peale, kus blogijad on sarnasel moel mõnel ühisrahastusplatvormil külas käinud. Inimeste jaoks on ikka väga oluline tunnetada, et see ettevõte, kelle kätte nad oma raha usaldavad, reaalselt eksisteerib ja tegutseb ning seal töötavatel inimestel oma asjadest rääkides silmad säravad. Tore oli enda peas nende lugudega paralleele tõmmata ning humanitaar nagu ma olen, siis keskendusingi oma külaskäigu jooksul pigem inimestele kui numbritele.

Vaid üks asi jäi tegemata – oleks pidanud esitama väljakutse Bondora kontori esireketile lauatennises ning pidama maha ühe korraliku lahingu. Aga see jääb siis järgmiseks korraks!


Alusta Bondoras investeerimist SIIT.

“Investor Karl” on koostöös Bondoraga sündinud projekt, kus Rahajutud.ee portaali kaastöötaja Karl investeerib ühisrahastusportaalis Bondora reaalse rahaga ning jagab oma kogemusi siin blogis. Tegemist pole finantsnõuga. Investeerimine on seotud riskidega ja ei pruugi sobida kõigile. Konsulteeri vajadusel asjatundjaga.

scroll to top