fbpx
Close

Eesti Pank kutsub kuulama tasuta loengut sularahast

Avatar

Eesti Panga muuseumis toimub neljapäeval, 17. mail kell 17 avalik loeng, kus keskpanga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve räägib erinevatest maksevahenditest, sularaha tootmisest ja selle kättesaadavusest hädaolukorras. Loeng on huvilistele tasuta, kuid osalemiseks on vaja registreeruda.

„Ehkki Eestis nagu ka Hollandis ja Soomes tehakse palju kaardimakseid, näitavad uuringud, et ka sularaha on nii euroalal kui ka Eestis ringluses aina rohkem,“ ütles Rait Roosve loengu tutvustuseks.

Euroalal toodetakse aastas 4–8 miljardit uut pangatähte. Eesti Pank teeb europangatähtede tootmisel koostööd seitsme teise keskpangaga. Pangatähtede tootmiskulud on Eesti Panga jaoks olenevalt aastast jäänud 1,2–2,2 miljoni euro vahele, kirjutab Eesti Pank oma pressiteates.

Euromüntide tootmise ja emiteerimise pädevus on riigiti vägagi erinev. Osas euroala riikides, k.a Eestis, on müntide emiteerija keskpank, teistes aga rahandusministeerium. Liikmesriikidel on aastas võimalik emiteerida kuni kaks erikujundusega 2€ käibemünti , mida kutsutakse mälestusmündiks. Toodetakse ka meenemünte, mida vermitakse väärismetallist. Eestis on välja antud 26 Eesti krooni meenemünti ja 12 euro meenemünti.

Eesti Pank palub huvilistel registreeruda loengule e-kirja teel aadressil muuseum@eestipank.ee või telefonil 668 0760.

scroll to top