fbpx
Close

Andrew Kreimer – mida olen õppinud kauplejana pärast aastast tegutsemist?

Avatar

7. mail alustas tegevust Äripäeva, Delovõje Vedomosti ja Admiral Marketsi väljamõeldud tegelane Kaupleja Alex. Tegelase väljamõtlejad selgitavad, et Alexi käsutusse anti reaalne raha, millega hakatakse 2018. aastal kauplema aktsia-, võlakirja-, valuuta- ja tooraineturgudel.

Arvestades, et legendi kohaselt on Alexi näol tegemist 37-aastase kahe lapse isaga, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses, siis sellest tulenevalt on mõistlik uurida varasemalt sarnases olukorras kauplemisega alustanud inimeste kogemusi.

Näitkeks selgitab Andrew Kreimer enda Medium.com portaalis tehtud postituses, et pärast nelja aastat tarkvaraarenduse sektoris tegutsemist taipas ta, et see tee oli tema jaoks liiga etteaimatav. Ta astus isegi radikaalsema sammu kui Alex ning lõpetas enda karjääri tarkvaraarenduse vallas ning vahetas selle päevakaupleja elukutse vastu.

Enda 20. mai postituses toob Andrew Kreimer näiteid tehtud vigadest ning teeb kokkuvõtte, kuidas neid vigu vältida.

Enne, kui läheme Andrew Kreimeri kokkuvõtte juurde, alustaks lihtsamast. Medium.com blogis Hackernoon on toodud samuti üks põhitõde, kui tuuakse välja, et ära iial kauple rahaga, mille kaotamist sa ei saa lubada. Tegemist on lihtsa reegliga, kuid enda arvates heade võimaluste tekkimisel selle vastu eksitakse. Blogipostituses on hästi selgitatud, et finantsturud toimuvad, kui nullsummamäng, kus selleks, et keegi võidaks, peab keegi ka kaotama.

Eestis kauplemisega seoses avalikult kogemusi väga jagatud ei ole. Eriti just võrreldes tavapärase investeerimiskogemuse jagamisega, mille osas blogisid ja erinevaid platvorme on tekkinud viimasel ajal nagu seeni pärast vihma. Seega on Äripäeva poolt loodud Alexi kogemuste jagamine pigem tervitatav.

Investeerimishuvilised ilmselt kasutavad informatsiooni allikana ka LHV foorumit, kus on mõned teemad, milles on puudutatud kauplemist. Näiteks on LHV foorumis alates 2008. aastast postitatud kauplemise ideid teema “Kaido nädala kauplemisidee” alla. Lisaks pidas üks foorumi kasutaja lühiajaliselt ka avalikku päevikut, mille jälgimine oli üsna huvitav. Foorumist leiab selle päeviku ja teiste kasutajate tagasiside nime alt “Kauplemispäevik/tehingute analüüs”. Seal on kajastatud tehinguid perioodil 24. aprill kuni 14. mai käesoleval aastal. Eriti just viimasest teemast võib olla kasu alustavale kauplejale.

Tulles tagasi Andrew Kreimeri postituse juurde, siis järgnevalt toome välja mõningad tema soovitused ja kommentaarid kauplemise osas, mis on tal tekkinud ühe aasta jooksul pärast päevakauplemisega alustamist.

Masinõpe

Kreimer puudutab esimese asjana masinõppe haipimise küsimust. Ta selgitab, et probleem seisneb selles, et masinõpet on väga raske rakendada kauplemisele ning pigem on tegemist filtreerimise mehhanismiga, kui otsuste tegemise masinaga. Tema soovitus on vältida liigset häälestust. Monte-Carlo simulatsioon on heaks abimeheks, kuna selle abiga saad mitmed stsenaariumid läbi testida.

Risk

Järgmisena selgitab Kreimer, et kõik sisaldab riski ja see sõltub sellest, kui tugev sa oled, tundmaks ära võimaluste ja kaotuse tõenäosust. Ta selgitab, et temal optsioonide kauplejana on eelis ülehinnatud optsioonide müümisel ja nende tagasi ostmisel, kui hind langeb. Selleks on võimalik kasutada hinnastamise mudeleid nagu Black-Scholes-Merton, Binomial Trees and Monte Carlo. Need aitavad leida võimalikke hindu, kus varad võiksid vastaval ajal olla.

Arukas tagasiside

Kreimeri sõnul hakkavad inimesed sulle ütlema, mida sa oleksid pidanud tegema. Ta ütleb, et on teinud mitmeid vigu, kuna on kuulanud teisi. Samuti selgitab ta, et on pidanud kuulama mitmete inimeste kriitikat ja halvakspanu. Kaupleja sõnul tuleb järgida enda sisetunnet. Ta toob hea võrdluse, kus kauplejana oled justkui areenil võitlemas, millest tulenevalt pead keskenduma võistlusele ja mitte laskma ennast pealtvaatajatel eksitada.

Kerge hullumine

Kreimer on seisukohal, et kerge hullus tabab kõiki kauplejaid. Tema jaoks läks olukord isegi nii hulluks, et sõbrad hakkasid teda kirjeldama sõnadega külm, agressiivne ja ebaviisakas. Avalikud üritused muutusid tema jaoks tüütuteks ja aega raiskavateks. Samuti kannatas ta toitumishäirete all ja kaotas selle tõttu kaalu. Kokkuvõttes on ta seisukohal, et see oli halb tema tulemustele ja soovitab väldita liialdamist.

Taassünd

Pärast mitmeid ebaõnnestumisi Kreimer alandas enda ootusi ja mõistis vana ütlust selle kohta, et kui palju raha oli võimalik tegelikkuses teenida ja turult kokku koguda. Ta ei olnud enam naiivne ja mõistis riske, mis kaasnesid. Saades aru, kui habras ja ohtlik kauplemise maailm oli. Ta selgitab, et vähendas enda jälgimisnimekirja drastiliselt, keskendudes likviidsusele ja mahule. Selle tulemusena tekkis nii öelda “ahhaa moment” taibates, et tehingutesse sisenemine ja sealt väljumine on kohustuslikud, kui tahad teenida. Ta rõhutab, et kõik tema kaotustega tehingud olid seotud madala likviidsusega ja halbade fundamentaalnäitajatega.

Teenustasud

Enne suuremaid kaotuseid oli Kreimer kapitali tootlikus 4%. Teenustasud tundusid talle ebaolulistena ja väikestena. Samas, kui ta kaotas rohkem, kui 30% oma kontost ja vähendas oma positsiooni, siis taipas, kui olulised on madalad komisjonitasud. Interactive Brokers osas on ta seisukohal, et sellega on tal hetkel võimalik saada madalamaid komisjonitasusid arvestades platvormi funktsionaalsust. Kreimeri hinnangul on ainuke viis, kuidas komisjonitasusid madalal hoida, kaubelda suuri koguseid. Räägitakse, et mitmekesisus ja hajutamine olulised, kuid praktikas kauplemine väikeste mahtudega “tapab”.

Kannatlikkus

Kreimeri hinnangul on kauplemise juures kõige keerulisem saavutada kannatlikkust. Kohati on raha “kuningas” ja kauplemata jätmine või parema võimaluse otsimine on parimad lahendused. Seda just eriti kriiside ajal. Samas on tema hinnangul kauplemine nagu õhk, sest kui sa ei kauple, siis sind ei ole olemas. Seega on kauplemise tungi üle kontrolli omamine võtmetähtsusega. Ta nendib, et on ise mitmeid kordi kaotusepositsioone suurendanud või püüdnud päästa positsioone selle asemel, et oodata või hoida raha. Kreimer tsiteerib Charlie Mungerit, kelle kuulus väljaütlemine on: “Suuri võite ei saada ostes ja müües vaid ootamisega.”

Kauplemise juures on kannatlikkus oluline sisenemise ja väljumise momendil. Kreimer selgitab, et kui sa oled kaotuspositsioonis ja aegumine on nädalane, siis ära torma seda parandama. Turud võivad põrkuda. Selle tulemusena võivad su kaotused olla väiksemad. Ta toob näite 2018. aasta veebruarist, kui turgudel volatiilsus märgatavalt kasvas. Sel ajal sai ta ühe tehinguga suure kaotuse, kuid vähendas seda hoides positsiooni ning järgmisel päeval oli tema kaotus kordades väiksem.

Kunsti omandamine

Kreimer on seisukohal, et kauplemine on pigem kunst, kui teadus. Selle kunstiliigi harjutamine on oluline ja kõva töö on edu võti. Ta toob võrdluse maailmakuulsa kitarristi Steve Vaiga, kes on küll tohutult andekas, kuid pidavat harjutama kaheksa tundi päevas. Siit jõuab ta seisukohani, et hobikauplejate ja professionaalide erinevus peitub pingutuse vahes ehk kui palju on vaja pingutada, et jõuda tulemusliku tehinguni.

Ta selgitab, et on lugenud mitmeid raamatud ja artikleid, vaadanud mitmeid tunde videomaterjali ning õppimise protsess ei peatu kunagi. Ta on seisukohal, et kauplemise plaani on vaja igapäevaselt täiendada ja kujundada või muidu ei ole see asjakohane ning kaotab eelise.

Tunne oma platvormi

Mehe hinnangul on oluline tunda enda tehnikat ja platvorme. Võrdlusena toob ta fotograafide näite, kus parimad neist alati rõhutavad, et parimate fotode saavutamiseks peab tundma kaamerat. Seega on oluline, et tunneksid tehnikat ja platvormi, millega kaupled. Kreimer läks Interactive Brokers Trader Workstationi täielikuks mõistmiseks kuus kuud. Pärast seda kasutas ta tarkvara juba pingutusteta. Tal on loodud erinevad võimalused, kus kaubelda ning näiteks internetiühenduse kõikumiste või probleemide vastu on tal ehitatud süsteem, kus ühe süsteemi kõikumisel kasutatakse teist.

Analüüsimine

Ülekauplemine on Kreimeri hinnangul halb. Kauplemine on ülimalt põnev ja sellest satub sõltuvusse. Ta ei olnud alguses võimeline ekraanide tagant lahkuma. Tal oli süsteem selliselt üles ehitatud, et futuurid ja Tastytrade ülekanne olid ühel ekraanil ja positsioonid teisel ekraanil. Lõpuks istus ta kuus tundi ja arendas, kauples ja parandas. Seega õppis ta enda sõnul keerulist teed pidi, et optsioonide puhul peamine kauplemine toimus turu avanemisel ja sulgumisel ning kõik muu on pigem kõrvaline ja kehvem aeg.

Uute asjade proovimise osas annab Kreimer positiivse hinnangu. See on tema sõnul osa õppimisest, kuid seda ei tasu teha live kontodel. Ta toob näite, et ta proovis leida endale sobivat kasumimäära ja riski suhet, tehes seda enda live kontol. Lõpuks jõudis ta suhteni, mis tundus sobivat, kuid sellele eelnevalt oli ta kaotanud palju ja ta oleks sama teadmise saavutanud ka kasutades demokontosid.

Alpha

Kaupleja selgitab, et kõik peamised Kaggle võistlused on võidetud keskmise meetodiga. Kaggle on platvorm ennustavate mudelite ehitamiseks ja analüütiliste võistluste korraldamiseks. Ta mängis pikka aega geeniust ja püüdis kasutada viimase sõna tehnikaid, algoritme ja tööriistu. Tema hinnangul need kohati töötavad ja kohati mitte. Tavaliselt arusaamine, mis läks valesti, jõuab kohale alles nädalate pärast. Samas on see kulukas ning pigem tuleks keskenduda lihtsamale.
Tema hinnangul peitub lahendus lihtsas statistikas, Monte Carlo simulatsioonis ja lühikeses Pythoni koodi jupis. Lihtsate, kuid hästi simuleeritud ja valideeritud eeldustega mudelitega on täiesti adekvaatselt võimalik leida ülehinnatud või alahinnatud pakkumisi. Keerukalt üles ehitatud mudelid on tema hinnangul head üldjuhul ainult egole ja üldisele mõistmisele.

KISS (Keep It Simple Stupid) ehk hoia asju lihtsana

Kreimer selgitab, kui keegi, kellel ei ole kogemust kauplemise vallas, küsib sinult, kuidas sa raha teenid, siis pead sa olema võimeline seda paari lausega selgitama. Muidu sa tõenäoliselt raha ei teeni. Varasemalt oli ta inimestele selgitanud, kui peened on tema masinõppe süsteemid, ilma, et ta tegelikkuses oskaks sisu avada. Nüüd ütleb ta lihtsalt, et ta müüb ülehinnatud optsioone.

Turg on karusell

Kreimeri sõnul on kuus kuud järjest kasumlik olla tore, kuid sa võid kõik oma teenitud tulu kaotada. Vahel on tema hinnangul turg karm ja kiire nagu alligaator. Selleks, et selliseid olukordi vältida, tuleb tegutseda väikeste mahtudega. Tema enda suurim viga on olnud ülepakkumine suurte mahtudega. Kelly kriteeriumi kasutamine on tema hinnangul hea lahendus, kuid alapakkumine on alati parem, kui ülepakkumine. Kõrge võidutõenäosusega strateegia on sama oluline, kui positsiooni suurus.

Kauplemispäevik

Kreimer selgitab, et tihti on kuulda, et kauplemispäevikut peetakse oluliseks, aga keegi tegelikkuses neid ei pea. Usutakse, et need on kasutud, kuna kauplemisplatvormil on kõik tulemused näha ja sellest tulenevalt eraldi päeviku pidamine on ajaraiskamine. Samas usub kaupleja, et lõpuks peab kauplejana täiskasvanuks saama ja sa taipad, kui oluline kauplemispäevik on. Mehe hinnangul parandab kauplemispäeviku ajakohasena hoidmine kõike, alates komisjonitasudest, kuni tehingute tulemuslikkuseni. Tema ise kasutab Google arvutustabeleid kauplemispäevikuna. Nädal pärast kauplemispäevikuga alustamist taipas ta, et tema tehingute risk oli liiga kõrge ja tehingud olid mahult liiga väikesed. Selgus, et tema risk ei olnud üks neljale vaid üks viiele, kuna ta mahud olid liiga väikesed.

Täitmata jätmine tapab

Olukorrad, kus sa ei saa ostmissoove täita, ajavad hulluks. Kreimer on mitmeid kordi hindu taga ajanud, jõudes lõpuks hinnani, kuid see on tekitanud pigem kahju, kui kasu. Turg näitab alati, et oleks saanud parema võimaluse soovi täitmiseks ja näitab harva enne tehingu tegemist paremat võimalust, kui see mis sai täidetud. Mehe hinnangul tuleb seda vältida. Ta soovitab enne tehingusse sisenemist otsida rahuldavaid võimalusi, mis täidaksid sinu riski ja tulususe vajadust. Suure tõenäosusega juhtub alati kaks asja. Esiteks, saad enda ostusoovi täidetud ja teiseks, näed paremat hinda vahetult pärast seda.

Ära korda oma vigu

Kreimeri sõnul on oluline vältida vigade kordumist, kuid keeruline on teha vahet edukatel ja kaotusi andvatel tehingutel. Ta selgitab, et on ise samuti teinud vigu ja neid korduvalt korranud. Selleks, et kauplemise oskust korralikult omandada, läheb aega aastaid.

Kokkuvõte

Kreimer loodab, et tema kogemuse jagamine aitab teistel säästa aega ja raha. Ta soovib, et teadnuks ise enda poolt nimetatud asja enne seda, kui hakkas ujuma haid täis basseinis.

Kui on soov pikemalt mehe mõtetega tutvuda, siis tema jutud on leitavad SIIT.

Rahajutud.ee kaasautor Madis Laas

scroll to top