Kolm Eesti tuntud väikeinvestorit Kristi Saare, Jaak Roosaare ja Märten Kress, kelle kõigi blogid ka meie keskkonnas esindatud, on oma jõud ühendanud ning korraldavad 12. mail Viru konverentsikeskus aktsiainvestoritele suure koolituspäeva.
“Me saame kõik igapäevaselt küsimusi, mis tahaks vastamiseks aega mitu tundi. Koolitusel on võimalik üheskoos need küsimused ühe päevaga läbi võtta. Lisaks on see hea koht, kus mõtteid vahetada ja uusi kontakte saada. Ma ise saan sellistest üritustest alati kõva energialaksu ja ehk saan rohkem ideid ka “Rikkaks saamise õpiku” järgnevate raamatute tarbeks,” kommenteeris Roosaare portaalile Rahajutud.ee.
Roosaare tegi esimesed aktsiatehingud juba keskkoolis ning ülikooli lõpetamiseks oli tema aktsiaportfell väärt enam kui miljon krooni. Jaak on ühtlasi ka Eesti enimmüüdud aktsiaõpiku “Aktsiatega rikkaks saamise õpik” autor.
Naisinvestorite klubi asutaja ja Investeerimisraadio eestvedaja Kristi Saare on läbi “Kristi investeeringud” blogi ja koolituste andnud nii börsiinvesteeringutest kui investeeringute maksustamisest esimesed ABC teadmised sadadele alustavatele investoritele, kes seejärel on astunud esimesed sammud börsidel.
“Olen aastate jooksul paljude investeerimishuvilistega kokku puudunud ja sageli on just see mure, et saab ühe infokillu siit ja sealt, aga tervikpilti ei teki. Seetõttu ongi sellised pikapäevaüritused olulised, et saaks korraga oma portfelli mitme nurga alt üle vaadata ja päeva lõpuks otsuseid teha, mida täpsemalt edasi peaks tegema. Seetõttu oleme kõik murekohad plaani võtnud, mida ise kuuleme huvilistelt ja millised kirjad meile postkasti jõuavad,” sõnas Saare.
Märten Kress omab kümneaastast kogemust Danske pensionifondides investeeringuid juhtides. Oma pikaajalise kogemuse on ta nüüd suunanud ülipopulaarse dividendinvestor.ee investeerimisblogi kirjutamisele, kust paljud aktsia- ning indeksfondihuvilised väärt teadmisi koguvad.
“Esialgu keerleb alustavatel investoritel ennekõike peas küsimus, millise aktsia või ETF-i ma peaksin oma portfelli valima. Sageli arvatakse, et see ongi kõige raskem ja keerukam osa. Kui jõutakse lõpuks esimeste tehinguteni, siis tõusevad ootamatult uued teemad – kuidas toimub teenitud tulu maksustamine, kuidas toimetada kuluefektiivselt tehingu- ja haldustasusid silmas pidades, kas investeerida eraisikuna või läbi ettevõtte?” selgitas Kress.
Kogenud investor usub, et kõnealune koolitus peaks just nendele küsimustele vastama: “Katame sisutiheda päeva jooksul ära nii aktsiatesse ja börsil kaubeldavatesse fondidesse investeerimise teema kui ka kõik investeerimistegevusega kaasas käiva – maksunduse, teenusepakkuja valiku ja muu taolise. Seega, tegu on justkui aktsiatesse investeerimise intensiivse kiirkursusega, kus esindatud on nii teoreetiline pool kui ka praktikute näpunäited. Sihid oleme seadnud nõnda, et koolituspäeva lõppedes on igal osalejal juba hoopis selgem pilt sellest, kuidas oma investeerimistegevust korraldada (või ümber korraldada) ja konkreetne tegevuskavagi paika loksunud.”
Kressi sõnul on tema jaoks hetkel börsiinvesteerimise juures kõige huvitavam maksunduse pool: “Esiteks on mu enda toimetamised viimase aasta-kahe jooksul muutunud nõnda, et senisest elupõlisest palgatöötajast on saanud ettevõtja. See tähendab, et täna on väga aktuaalne teema, kas investeerida eraisikuna või ettevõtte alt. Teiseks, teadupärast on maksude rindel toimunud üpris olulisi muudatusi ja investorina lihtsalt tuleb selle kõigega kursis olla.”
Hoopis huvitava nüansi tõi välja Kristi Saare: “Mulle on kõige põnevamad kohvipausid, kuna olen ise alati sellistelt üritustelt saanud väga palju häid mõtteid, mille peale ise kodus ei tuleks. Muidugi on huvitavad ka esinejad, seega päevast maksimumi saab võtta nii, et kõik teemad ära kuulata ja siis ka võimalikult paljude inimeste käest küsida, kas nad on räägituga nõus või mitte.”
Lisaks Jaak Roosaarele, Kristi Saarele ja Märten Kressile räägivad koolitusel Tallinna börsi juht Kaarel Ots, TTÜ doktorant ja investor Kristjan Liivamägi, Eesti Panga rahapoliitika ja välismajanduse allosakonna juhataja Peeter Luikmel ja paar põnevat esinejat on veel täpsustumas.
Koolitusel räägitakse läbi:
– Maksuküsimused
– Aktsiaturgude uued regulatsioonid
– Olulised juriidilised küsimused
– Teenusepakkujate valimise
– Üksikaktsiate analüüsi ja valiku
– Indeksfondide analüüsi ja valiku
– Kriisiks valmistumise ja investorkäitumise
– Balti börsi tulevikutrendid
– Vaate maailmamajandusele
Rohkem infot saab koolituse veebilehelt või kirjutades aadressile info@aktsiakoolitus.ee.