Polnudki see nii ammu kui 2020. aastal algas üleilme viirusepalavik ja ühiskonnad sulgusid. Miljonid inimesed olid sunnitud nelja seina vahele ning igasugu online ärid puhkesid õide.
Lisaks e-kaubandusele nägid kasumite kasvu ka online hasartmängude pakkujad. Kas hasartmängu firmade aktsiad on aga alati hea investeering?
Samamoodi nagu sõjatööstuse aktsiatega tuuakse hasartmängu aktsiate puhul aeg-ajalt ikka välja argumenti nagu poleks tegu moraalse investeeringuga. Jätame selle igaühe enda otsustada, sest vaevalt kõik kasiinod üle maailma niipea kinni pannakse.
Vaatame hoopis natuke lähemalt, kuidas on asi üles ehitatud Eestis ja Soomes ning artikli teises pooles heidame pilgu ka globaalse haardega online mängude ja spordiennustuse pakkujatele.
Hasartmängud Eestis ja Soomes
Õnnemängude reklaam on Eestis päris kõva, kuid vähem tähelepanu pööratakse sellele, kuidas kujunevad võidusummad. Tegelikult ongi asi väga lihtne ja tööpõhimõte on sarnane loto võitude kujunemisele.
Nii füüsilises mängusaalis kui online kasiinodes on kasutusel spetsiaalsed tehnoloogiad, mida nimetatakse inglise keeles Random Number Generator.
Random Number Generator algoritm tagab, et iga mänguvooru tulemus on juhuslik ja sõltumatu eelmisest. Vastavalt mängu seadetele maksab masin välja umbes 80-99% rahast mis mängurite poolt sisse pandud.
Soome netikasiinod teevad hasartmängude reklaami vähem. Seal tegutseb riiklik monopol, mis võimaldab riigil sektori üle rohkem kontrolli omada. Mängude toimimise puhul on põhimõte ikka sama. Seda enam, et parimad mängud pole kasiinode enda toodetud vaid neid arendavad samuti globaalse haardega ettevõtted nagu Playtech, Microgaming ja NetEnt.
Millised on hea kasvupotentsiaaliga hasartmängu firmade aktsiaid?
Hasartmängu tööstuse ettevõtetesse investeerimiseks on hea kui tunda sektorit lähemalt. Kindlasti pole tegemist kõige stabiilsema või riskivabama investeeringuga. Rasketel aegadel on mängijatel lihtne loobuda meelelahutusest ning kulutada näiteks ainult esmavajalikele teenustele ja toodetele.
Selline lihtsustus võib töötada enamikel juhtudel, kuid mitte alati. Veelgi enam mõjutavad hasartmängu ettevõtteid seadusandlikud piirangud ja regulatsioonid, mis varieeruvad riigiti ja regiooniti. Näiteks Soome on üsna suur turg, kuid sealne õnnemängude monopol takistab sektori arengut.
Maailma mastaabis on viimasel ajal enim kõneainet pakkunud Evolution Gaming Group AB ja Entein plc. Mõlemad on huvitava arengulooga ning viimastel aastatel on üles ostetud mitmeid väiksemad ja suuremaid konkurente.
Kui tahta raha panna hasartmängu tööstuse turuliidrite peale, siis need kaks nime võiks olla esimeste valikute hulgas. Ettevõtted on kaubeldavad vastavalt Stockholmi ja Londoni börsidel.
Alternatiivina võib välja tuua aastakümneid meie regioonis aktiivselt tegutsenud ja kasvanud Kindred Group PLC ja Betsson AB. Samuti Stockholmi börsil kaubeldavad aktsiad on alates 2000. aastate algusest, kui börsile tuldi, kerkinud vastavalt 300% ja 1300%.
Kokkuvõtteks. Hasartmängu firmade aktsiad – võimalikud arengud ja riskid.
Nagu juba öeldud, siis majanduskasvu perioodidel võivad hasartmängu firmade aktsiad head tootlust pakkuda kuna tarbijatel on rohkem vaba raha meelelahutuse peale kulutamiseks.
Majanduslanguse või ebakindla perioodi ajal võivad aga hasartmängu firmade aktsiad kannatada kuna tarbijatel on vähem vaba raha ja nad võivad vabalt piirata oma mängude peale kulutatavat aega ja raha.
Valitsuste otsused võivad samuti hasartmängu firmade aktsiatele olulist mõju avaldada. Näiteks, kui valitsus kehtestab hasartmängu tööstusele rangemad seadused või kõrgemad maksud, võib see vähendada hasartmängufirmade kasumlikkust ja viia nende aktsiate hinna langusesse.
Lisaks võivad tarbijakäitumise trendid samuti mõjutada hasartmängu firmade aktsiate tootlust. Näiteks võib online-hasartmängude ja spordiennustuse populaarsuse tõus kasuks tulla internetis tegutsevatele ettevõtetele. Maapealsete mängusaalide ja panustamisputkade operaatorid ei pruugi uue turuolukorraga kohaneda.