fbpx
Close

Hasartmängude psühholoogia: online kasiinode kasutamist soodustavad ja pidurdavad faktorid

Avatar

Viimaste aastate hasartmängude keskkond on oluliselt muutunud. Kasiinoga tekib kohe kujutlus kuldses säras Las Vegasest, filmides nähtud Monte-Carlost ning Aasia mängupõrgust Macaus. Lihtsama kasiino leiab täna pea igas suuremas elurajoonis ka oma kodulinnas. Kõik see aga kahvatub hasartmängu võimaluste ees, mida internetikeskkonnad täna pakkuda suudavad.

Alustades põnevast pokkeriturniiridest, kus võid samal ajal juhtumisi ühe laua taga mängida 4000 km eemal asuva kohaliku Portugali pokkeristaari või naabermaja pereemaga, kelle kaardimänguoskustest Sul aimugi polnud. Ja lõpetades mängudega igale maitsele, mida isegi Las Vegase luksuslikumas kasiinos nähtud pole. Online kasiino on piiritu ja põhjatu!

Online kasiinod – kasutust soodustavad faktorid

Online kasiinode trend on täna kasvuteel ning hasartmängurlus lihtsa meelelahutuse vormina on tänu interneti kättesaadavuse teinud olulise hüppe. Online kasiinode eest räägibki eelkõige asjaolu, et nad on mugavad ja alati läbi arvuti või mobiiliekraani olemas. Võimalus osaleda järjekordses ruletis võib avaneda kodudiivanil lebades. Mark D Griffits toob oma online hasartmängude uuringus välja peamised põhjused, miks inimesed füüsilistest kasiinodest veebikeskkondadesse liikunud on:

* mugavus – mängi millal tahad ja kus tahad, pole asukohalisi ega ajalisi piiranguid;
* rahaline tasuvus – madalad sisenemisbarjäärid ja sportlik mänguhuvi – vahel saab liitumisel isegi tasuta mängukrediiti;
* suur mängude valik – isegi Eesti parimad online kasiinod pakuvad lugematu hulga erinevaid võimalusi kaardimängudest ja spordiennustustest mänguautomaatideni välja;
* anonüümsus – puudub hirm end mängus osaledes teiste ees lolliks teha, ka algajatel. Online kasiino annab mõningase kaitsva avatari loomise võimaluse;
* ehe emotsioonitus – võimaldab lihtsamini oma emotsioone ja näoilmeid varjata – näiteks pokkeris ja blackjackis.
* reklaamide ROI – kasiinopidajatel on online kanalites lihtsam hinnata kasiinode turundustegevusi, nähakse, kust liiklus tuleb ja kuhu on mõistlik raha suunata.

Online kasiinod – kasutust pidurdavad faktorid

Mugavuse ja lihtsasti kättesaadavuse kõrval on alati neid, kes eelistavad seda päris kasiinoelamust. Viskiklaasi, sigarid ja kaarte jagavad diilerid on iga kell ehedam kogemus kui koduköögis läbi mobiili ruletti mängida.

Peamiseks põhjuseks, mida pigem offline mängurid Griffitsi uuringus välja tõid, on online kasiinode vähene autentsus. Jääb puudu ehedusest, millega kaob ka osa mängurõõmust ja erutavast riskist. Online kasiinos asendub reaalne võidutrumbi mängimine paari hiireklikiga, mis tegelikkuses poole tekkinud tundest kaotab.

Peamised online kasiinode pidurdavateks faktoriteks on:

* päris reaalsuse puudumine – veebikeskkond nõrgendab emotsioone ning ekraanil toimuvat ei saa võrrelda reaalse kohapeal olevaga;
* virtuaalne raha – tekitab väiksema omanditunde ning annab liigse kergekäelisuse. Online kasiinodes saab liituja tihti ka algkrediidi, mis lubab ilma riskita alustada;
* interneti asotsiaalne pool – pokkeriõhtu päris sõpradega ei asenda online kaardimängu, puudub inimlik suhtluse aspekt;
* veebikasiinode ebausaldusväärsus – alati jääb küsimus, kas minuga mängib osav võidule orienteeritud programm või on ka mul päriselt võimalus võita?

Mängurlus internetis on tulnud, et jääda

Inimesed on hasartmängudega ühel või teisel moel tegelenud juba aastasadu ja trend jätkub. Online kasiinode lisandumine ja huvi hasartmängude vastu tõendavad valdkonna kasvavad võidetud summad. 2018. aastal ulatusid võiduraha numbrid ülemaailmsel kasiinoturul juba ligi 480 miljardi dollarini. Ka Eestis on 20 ettevõtet, mis ühel või teisel poel hasartmänguteenuseid pakuvad. Online kasiinode kasvu statistika on ennustatavalt rohkem kui kahekordistumas aastaks 2024 – 45 miljardilt 90 miljardile dollarile. Eelkõige nähakse kasvu spordiennustuses. Tavalisest tugitoolispordist on läbi online kasiinode saanud uutlaadi kõrgete panustega mugav ja kättesaadav meelelahutuse vorm.

On see riskipõnevus, uued tutvused või mõni muu põhjus, näeme kasiinot olulise meelelahutuse vormina – kellele arvutimängud, kellele online spordiennustused. Mängus osalemisel on oluline mitte lasta ennast kõigutada mängurluse psühholoogia faktidest, mis ei pea paika. Online või offline – pärast seitset musta numbrit, ei ole kaheksas suurema tõenäosusega punane. Võimalus on endiselt 50:50.

scroll to top