fbpx
Close

Kuidas säästlikult reisida nii, et elamused ei kannataks?

Avatar

Kuidas reisida säästlikult? Milliseid otsuseid teha ja mida silmas pidada, et rahakotis ei puhuks tuul, kuid reisist on välja võetud pea maksimaalne elamus?

Planeeri targalt

Alustame algusest ehk kuidas säästa raha ja mida silmas pidada, kui planeerid puhkust. Kui elad väga iseseisvat elu ehk võid minna reisile kas või homme, siis kasuta seda juhust: viimase hetke pakkumised on odavamad ja nii lennu- kui majutusfirmadele on soodsamalt ära antud pilet või broneering etem kui tühi lennukoht või vabaks jäänud hotellituba.

Teine variant on broneerida väga varakult endale reis ette. Siis säästab silmnähtavalt, sest nõudlust pole veel tekkinud ja hinnad püsivad madalamad. Kindlasti vaata kalendrist, millised tähtpäevad on planeeritud reisi ajal – need mõjutavad hindasid ja samuti ei tasu alahinnata koolivaheaegu, mil reiside hinnad on lakke kruvitud.

Enne lennupakkumiste otsimist kustuta oma veebibrauseri ajalugu ja küpsised, sest lennufirmad näevad, et oled juba varem lennupileteid otsinud ning see võib hindu tõsta.

Reisi targalt

Kasuta ajakulukamat transporti. Mida aeglasemalt liigud, seda parem su rahakotile. On teada, et lennukid, kiirrongid ja ekspressbussid maksavad ning hea viis transpordilt raha kokku hoidmiseks on kasutada tavalisi ronge, busse, kus kaob kiirustamistunne ning saad tutvuda kohalike ja nende kultuuriga. Näiteks rongis teistega kaarte mängides, kohaliku keelt purssides ja õppides muutub reis kindlasti meeldejäävamaks.

Paki sisse ainult hädavajalik ning kasuta kohvri asemel seljakotti, niimoodi väldid suuremaid pagasitasusid ja ringi reisides on seljakott kordades mugavam kui kohvri järele tarimine. Reeglina võtavad inimesed reisile liiga palju asju kaasa ning pooled sisse pakitud riided viiakse kasutamata koju tagasi. Kui on plaanis ka ostlema minna, siis saab mõelda juba ette ja ostetud riided kohe reisil olles kasutusse võtta.

Kui su lendudel on eraldi pagasitasud, siis võib näiteks tunduvalt odavam tulla see, kui kohalikult rannaäärselt turult reisil olles osta endale sandaalid, rätik ning päikesekreemid ning need hiljem ära visata. Kui need arvutused enne ära teha, siis saab pagasis erinevate esemete pealt palju ruumi kokku hoida.

Usalda kohalikke

Selle asemel, et maksta hotelli eest raha, kasuta couchsurfingut, kus saad endale tasuta leida ööbimiskoha ning tutvuda kohalikega. Tee kindlasti eeltööd selleks, et vältida erinevaid erimeelsusi, mis võivad koha omanikuga tekkida. Loe läbi teiste arvustused võõrustaja kohta ning tee omad järeldused. Jäta meelde, et ka tema saab sulle arvustuse kirjutada ning sind hinnata, nii et ole viisakas, lugupidav ja abivalmis!

Kui võõra inimese kodus ööbimine on sinu jaoks liiga ekstreemne, siis hotelli valikuga saab samuti tublisti kokku hoida. Oluline hinnakomponent on asukoht. Täpselt ranna ääres asuvad ööbimiskohad on tihti tunduvalt kallimad, kui samaväärsed hotellid paarsada meetrit rannast eemal. Kui reisite suurema seltskonnaga, siis on kõige tasuvam vaadata hoopiski rendikorterit.

Pane Lonely Planeti reisiraamat kõrvale ja kuula ning vaata, mida kohalikud soovitavad.
Kõik, mis on turistidele suunatud kohad, vaatamisväärsused, kohvikud jm, on alati kallimad ja ülehinnatud. Selle asemel küsi kohalikelt nõu, mida külastada, kuhu minna, mida süüa. Niimoodi garanteerid endale tõelisema reisielamuse!

Ära lase ennast petta

Koht, kus kohalikke ei tasu pimesi usaldada, on turud ja tänavakauplused. Erinevates riikides on erinevad kombed ning turistina tuleb olla pigem ettevaatlik, et mitte saada petetud. Riikides, kus au sees on tingimine, tähendab turgudel omahinnaga millegi ostmine kindlat altminekut.

Teine koht, kus säästlik reisimine võib põntsu saada, on erinevad turistilõksud, kus üritatakse heausksetelt raha välja petta. On see siis Istanbuli tänavatel su nina ees maha viskuvad ja ilma küsimata tööd alustavad kingaviksijad, Milano kesklinnas “tasuta” käevõrusid pakkuvad Aafrika päritolu petturid vms.

Siia rubriiki läheb kindlasti ka turvalisuse aspekt. Turistid on eriti suurlinnades peamiseks sihtmärgiks taskuvarastele ja röövlitele. Oma rahakott tasub hoida kättesaamatus kohas ning kallis fotokaamera kaelas rippumas kahtlastes linnaosades kolamine võrdub endale ise õnnetuse kaela kutsumisega. Hea on, kui see lõpuks piirdub vaid rahalise kahjuga ning mitte millegi hullemaga.

scroll to top