fbpx
Close

Kas säästmine aitab kasvatada tulusi?

Avatar

Foto: Pexels

Algus – väike samm on suur edasiminek

Mõnikord on kõige raskem raha säästmise juures lihtsalt alustada. See samm-sammult koostatud juhend säästmise kohta aitab teil välja töötada lihtsa ja realistliku strateegia, et saaksite säästa kõigi oma lühi- ja pikaajaliste säästmiseesmärkide jaoks. Esimene samm raha säästmise alustamiseks on välja selgitada, kui palju sa kulutad. Jälgi kõiki oma kulutusi – see tähendab iga kohvi, majapidamistarbeid ja isegi jootraha. Kui sul on andmed olemas, organiseeri kulud kategooriate kaupa, näiteks Casinoble meelelahutus, bensiin, toidukaubad ja laenud, ning summeeri iga summa kokku.

Alustamiseks loo aruanne

Aruande koostamisel saad appi võtta krediitkaardi ja pangakonto väljavõtteid, et veenduda, et olete täpne – ja ärge unustage kontrollimast erinevate pankade väljavõtteid. Veebis on saadaval mitmeid erinevaid tasuta kulutuste jälgimise programme, mis kõik aitavad soovikorral säästmisega alustada. Digitaalse programmi või rakenduse valimine võib aidata osa sellest tööst automatiseerida. Paljud pangad pakuvad oma klientidele võimalust kasutada kulutuste ja eelarve koostamise vahendit, mis kategoriseerib automaatselt tehingud, et lihtsustada eelarve koostamist mobiilirakenduses või veebis.

Eelarve aitab kulude sisu mõista

Kui teil on ettekujutus sellest, mida te kuus kulutate, saate hakata oma kirja pandud kulutusi korrastama ülevaatlikuks eelarveks. Eelarve peaks kirjeldama, kuidas kulutused ja sissetulekud kokku sobivad, et saaksite oma kulutusi planeerida ja piirata liigseid kulutusi. Kindlasti arvestage ka kulusid, mis tekivad regulaarselt, kuid mitte iga kuu, näiteks auto hooldus. Säästmisega alustamiseks on soovitatav eelarvele lisada säästukategooria – soovituslik on püüda säästa 10-15 protsenti oma sissetulekust. Kui kulud on nii suured, et säästa õnnestub vähe, tuleks vajadusel kaaluda kulude kärpimist. Tehke kindlaks mitteolulised kulutused, millele saab vähem kulutada, näiteks meelelahutus ja väljas söömine. Alati leidub võimalusi, kuidas säästa ka igakuiste püsikulude, näiteks televiisori ja mobiiltelefoni pealt. Mõned võimalused igapäevaste kulude kärpimiseks on tegelikult lihtsamad kui arvata võib ja alustamiseks tuleb vaid alustuseks mõtlemist muuta. Kui internetis veidi ringi vaadata võib sealt leida mitmeid tasuta või odavaid üritusi, et vähendada meelelahutuskulusid. Hea moodus on tühistada tellimused ja liikmemaksud, mis juba ammu kasutust ei leia- eriti kui need uuenduvad automaatselt. Üks võimalus on seada eesmärgiks süüa väljas vaid kord kuus ja proovida kohti, mis kuuluvad odavamasse kategooriasse.

Säästmist soodustab eesmärk

Üks parimaid viise raha säästmiseks on seada endale eesmärk. Alustada sellest, mille jaoks on soov säästa – näiteks pulmad, suur juubel, pikem puhkus või muretu pensionipõlv. Seejärel on oluline välja mõelda, kui palju selleks raha vaja läheb ja kui kaua selle säästmiseks võib kuluda. Kui on plaan säästa pensioniks või lapse hariduseks, tuleks kaaluda raha paigutamist investeerimiskontole, kasvukontole või kinnisele hoiusele. Kuigi investeeringutega kaasnevad riskid ja olemas on ka oht raha kaotada, loovad mõistlikud ja analüütilised investeeringud ka võimaluse raha kasvuks.

Realistlike eesmärkide seadmine

Säästmise harjumuse tekkimiseks ja säästmisega alustamiseks võib kahtlemata seada endale väikse, lihtsasti saavutatava lühiajalie eesmärgi. Seatav eesmärk peaks olema aga samas piisavalt suur, et igapäevaselt ei oleks käepärast olemas rahasummat selle ostmiseks – näiteks uus nutitelefon või erilised pühadekingitused. Väiksemate eesmärkide seadmine aitab need ka edukalt saavutada, mis muudab säästmise lõbusaks ja võimaldab paremini aru saada, et säästev tarbimine võimaldab alles jäänud  raha ka enda heaks.  See võib võib anda psühholoogilise tõuke, mis muudab säästmise tasuvuse kohesemaks ja tugevdab harjumust.

Pikaajalist eesmärki kaitseb hoius

Pärast kulusid ja sissetulekut mõjutavad iga inimese eesmärgid tõenäoliselt kõige rohkem seda, kuidas ja millele teenitud raha kulub. Ei maksa unustada ka pikaajalisi eesmärke – on oluline, et pensionipõlve planeerimine ei jääks tähelepanuta, ning sellesk oleks sobilik valmistuda juba nooremas eas. Peaaegu kõik pangad pakuvad automaatseid ülekandeid arveldus- ja hoiukontode vahel. See võimaldab valida millal, kui palju ja kuhu raha kanda ja soovi korral saav osa igast palgast suunata otse säästukontole. Eelarve tasub ka aegajalt ülekontrollida ning soovitatav on jälgida ka iga kuu edusamme. See aitab mitte ainult seatud eesmärkidest kinni pidada, vaid aitab ka võimalikke probleeme kiiresti tuvastada ja lahendada. Arusaam sellest, kuidas raha säästa, võib innustada leidma rohkem võimalusi säästmiseks ja saavutama seatud eesmärke kiiremini.

scroll to top