Close

Korrektsioon lõi ka Eesti krüptoringkondades emotsioonid lõkkele

Seoses krüptorahade turul juba mõnda aega aset leidva suure korrektsiooniga on sotsiaalmeedias sel teemal inimesed väga emotsionaalseks muutunud. Krüptoraha Eesti Facebooki grupis on alanud tõsine arutelu näiteks selle üle, kas kommuunist tuleks välja heita need, kes krüptovaluutades mingil määral kahtlevad või võiks säilitada arvamuste mitmekesisuse.

Üks aktiivne grupi liige kirjutas oma postituses otsese vihje, et teisitimõtlejaid võidakse hakata grupist välja viskama: “Grupp sai loodud, koondamaks krüptoraha huvilisi ning fänne Eestis. Eesmärgiks tehnoloogiat laiemalt kohalikus perspektiivis propageerida! Banhammer peab korralikult laksuma hakkama, või hakkavad eksperdid siit lahkuma.” Hiljem lisas ta täienduseks: “Siin on nii palju negatiivselt meelestatud inimesi ja kommentaare, need tuleb kõik siit eemaldada. Ja täiesti offtopic mula.”

Vastuseks tuli mitmeid toetavaid reageeringuid, millest mõned olid kantud peamiselt emotsioonidest, kuid mõned ka hästi argumenteeritud: “Väidan, et kohati on negatiivselt meelestatud kommentaar kainestava mõjuga selles krüptojoovastuses, kuid osaliselt nõustun sinuga: mina oleksin adminina ka juba nii mõnegi liikme siit grupist eemaldanud, kuna ilmselgelt nende kommentaaridest 95% negatiivselt meelestatud ning baseeruvad vaid pealiskaudsel informeeritusel.”

“See pole mingi MLM grupp, kus ühtegi negatiivset piuksu ei tohi teha. Kui negatiivseks peetakse seda, et ühele ei meeldi ripple või teisele teine coin, see on arvamuste mitmekesisus. Kui on postitus, et mis jamate selle krüptoga, ostke parem kulda, siis see muidugi ei sobi siia. Kui grupp on loodud propageerimiseks, siis uute liikmete rumalatena tunduvate küsimuste peale ei maksaks üleolevalt suhtuda, võib ka viisakalt vastata. Te kõik olete siin kunagi alustanud ja olnud samasugused,” oponeeris üks grupi liige veidi jõulisemalt.

“Et siis nagu ususekt kus võib ainult kaasa kiita?” küsis üks grupi liige kogu teemat kokku võttes ning tuli ka selline arvamus: “See tegevus on siin täiega kriminaalne!”

Hiljem tekkinud teise samas stiilis all hakkas arutelu kiskuma samas suunas, kui teemaalgataja soovitas kõigil, kes krüptorahadesse ei usu või nendest aru ei saa, lahkuda: “Kes ei taha aru saada siis palun, 3,2,1 LEAVE!”

“Teil mingi suurpuhastus täna?” päris üks huviline vastu ning seejärel lausuti imestunult: ” Ma küll ise tubli hodler, aga ma ei saa sellest foobiast küll aru. Negatiivselt meelestatud arvamus on samamoodi arvamus. Kas arutlus ja analüüs pole just see, mida me siit ootame? Kui see kommuun on pigem usklike kogunemispaik, siis ma asjadest valesti aru saanud ja lahkun.” Selle peale öeldi mehele: “Tore et läbi astuda said!”

Kulutulena levib näiteks uudis, et pikalt pettuseks ja ponzi skeemiks tembeldatud kauplemiskeskkond BitConnect suleti, kuna finantsregulaatorid hakkasid asja vastu tõsisemat huvi tundma. Firma küll ise väidab, et sulgemise peamisteks faktoriteks olid neid tabanud küberrünnakud, kuid see ei muuda olematuks fakti, et platvormi enda poolt välja antud krüptoraha BBC hind müüdi paanikas sisuliselt nulli.

Ka see teema leidis grupis elavat vastukaja. Oli neid, kes kommenteerisid, et see pettus oleks pidanud juba ammu hingusele minema, kuid ka neid, kes uskusid, et küll tõuseb ka BitConnect uuesti tagasi.

“Ega bitcoin langes ka just alla 9000 doltsi piiri, aga ara põe, tõuseb jälle,” sõnas üks grupi liige. Teine lisas: “See on kõigest rikaste pankurite katse odavalt kokku osta, et pärast jälle kallimalt müüa. Fooliummütsid pähe.”

Vastukaaluks kõlasid hüüded: “No way see scam tõuseb. Ponzi is dead”, “Otsi lolli…..”, “Juba varem oli teada, et see scam” ja “Kõik lending platvormid on Ponzi, 1%+ daily intresse maksta”.

Kuidas krüptorahaentusiastide Facebooki grupis need arutelud lõppevad ja kas “banhammer” hakkab tööle või mitte, tuleb igal lugejal juba ise uudistama minna.

scroll to top