fbpx
Close

Crowdestate: ettevõtte alt investeerimine võimaldab maksukohustust edasi lükata

Avatar

Crowdestate’i ühisrahastusportaalis on iga investor valiku ees, kas investeerida eraisikuna või oma ettevõtte alt. Ettevõtte alt pidevalt pikaaegselt investeerimine on maksuefektiivsem, kuid samas tekib raamatupidamiskohustus. Püüame siin artiklis Crowdestate’i näitel selgusele jõuda, kas ja millal oleks kasulikum investeerida juriidilise isikuna.

Hetkel on Crowdestate’i portaalis peaaegu võrdselt nii erakontosid kui juriidiliste isikute kontosid. Numbrite järgi on suhe väga napilt, 6843 – 6838, eraisikukontode kasuks. Eraisikute puhul deklareerib ja maksab Crowdestate tulumaksu juba vastavalt seadusele investori eest ära, juriidilise isiku kontole kantakse aga teenitud intressid täies mahus.

Crowdestate’is turunduse ja investorsuhete eest vastutav Gerda Laura Liiv ütles Rahajutud.ee portaalile: “Meil on olnud palju inimesi, kellel on nii eraisiku- kui ka ettevõttekonto. Iga kuuga investeerib meie portaali vahendusel üha rohkem inimesi ning tihtipeale alustatakse erakontoga ning ühel hetkel jätkatakse juriidilise isikuna.”

“Antud hetkel töötame lahenduse kallal, et inimesteni tuua lihtsam võimalus, kuidas enda investeeringuid ühelt kontolt teisele tõsta. Praegu on parim variant meile kirjutada, kui selline soov peaks tekkima. Saame omalt poolt selle kiirelt ja turvaliselt ära teha, et ei tekiks mingisuguseid sekeldusi,” andis Liiv investoritele teada.

Juriidilise isikuna investeerides on mitmeid plusse, kuid on ka miinused, mida kindlasti tuleks enne sellise otsuse tegemist läbi kaaluda.

Peamise plussina, miks väikeinvestorid kaaluvad ühisrahastuses ettevõtte alt raha paigutamist, on tulumaksu edasilükkamise võimalus. Kui eraisiku puhul maksustatakse laekuvaid intresse tulumaksuga igal aastal, siis juriidilise isiku puhul tuleb maksudele mõelda alles siis, kui raha ettevõttest välja võtta.

Mida kauem investor Crowdestate’i portaalis tegutseb, seda suuremaks tulumaksu edasilükkamisest saadav kasu aastate lõikes akumuleerub. Nii kaua, kuni oma kapitali portaalis reinvesteerid, tulumaksu tasuma ei pea ning kapitalikasvu “lumepalliefekt” on sellevõrra võimsam. Tegemist on igakuiselt võimenduva võiduga, mis on pikas perspektiivis väga suur.

Teise olulise nüansina on võimalus ebaõnnestunud projekti puhul kanda saadud kahjum kuludesse. Crowdestate’i portaalis pole seni ühtegi projekti küll nii negatiivse stsenaariumiga lõppenud, kuid teadmine sellistest võimalustest on oluline.

Ühe miinusena peab välja tooma, et juriidilise isikuna investeerimisel tekib raamatupidamiskohustus ning selle peale kulub raha või aega. Teise probleemina kerkib üles fakt, et 100% investeerimistegevusega ettevõtte puhul on oht, et firma kvalifitseerub finantsasutuseks, millele kehtivad juba täitsa omad reeglid ja seadused.

Kui investoril on juba tegutsev ettevõte, mis toimetab lisaks investeerimisele ka teistes valdkondades, siis tasub tõsiselt kaaluda juriidilise isikuna Crowdestate’i portaalis investeerimist.

Uurisime ühe raamatupidamistaustaga väikeinvestorilt, kes on Crowdestate’is toimetanud nii eraisikuna kui ka ettevõtte alt, mida tema soovitaks portaalis alustavale investorile.

“Kui summad on väiksemad, siis investeeriksin eraisikuna ja maksaksin iga-aastast tulumaksu. Kui räägime suurematest summadest, siis võib olla kasulikum kulutada aega või raha raamatupidamise peale ning lükata tulumaksukohustus edasi,” ütles väikeinvestor Rahajutud.ee portaalile.

Väljend “suuremad summad” on küll väga üldine ja iga investori jaoks täiesti erinev suurus, kuid siin on kõige kasulikum endal teha kalkulatsioonid ja arvestada, mis summadest ja mis ajahorisondist alates ületab tulumaksu edasilükkamisest saadav kasu raamatupidamisele tehtavad kulud.

Crowdestate’is investeerimiseks saab teha nii eraisikuna kui ettevõttele konto SIIN.

scroll to top