fbpx
Close

Viis ennustust | Mida toob aasta 2018 krüptorahade maailmas?

Avatar

Pärast seda, kui Bitcoini hullus jõudis eelmise aasta lõpus palavikulisele tasemele, on mitmed investorid ja analüütikud avaldanud CNBC vahendusel hulga ennustusi tulevikuarengute kohta krüptovaluutade turul. Toome siinkohal välja viis läbivat arvamust, mis erinevate ekspertide hinnangul alanud aastal selles sektoris võiks toimuda.

1. Kasvab institutsionaalsete investorite arv.

Sellise ennustuse käis ühena välja näiteks Canaccord Genuity analüütik Michael Graham, kes on avaldanud mitmeid kirjutisi krüptoraha teemadel. Ta arvab, et just alanud aastal hakkavad institutsionaalsed investorid selles valdkonnas jõulisemalt kätt proovima. Teatavasti on seni institutsionaalsete investorite huvi krüptorahade vastu olnud leige.

Mõned analüütikud on avaldanud arvamust, et finantsregulaatorid võivad selle aasta teises pooles või järgmise aasta alguses börsile lubada ka esimesed Bitcoiniga kauplevad ETF-id. Sellise otsuse ootusest on kirjutanud näiteks CoinDeski juht Nolan Bauerle. Tõsi,  US Securities ja Exchange Commission (SEC) on keeldunud neid kuulujutte seni kommenteerimast.

2. Regulatsiooni tase tõuseb ja Bitcoini hind langeb.

On üsna reaalne, et regulaatorid võivad hakata üha rohkem sekkuma, et vähendada krüptorahaga seotud spekulatsioone. Viimastel kuudel on SEC korduvalt hoiatanud investoreid krüptorahadesse investeerimise riskidest ja mõnedes ettevõtetes on kauplemine sootuks peatatud.

“Me hakkame nägema, kuidas regulaatorid üritavad ennast üha rohkema maksma panna,” arvas Michael Graham. Ta ennustas, et suurem regulatsioon tekitab ühtlasi ka “tõsise hinnakorrektsiooni”.

BlockChain Capitali esindaja Spencer Bogart avaldas arvamust, et paljud krüptofondid ei oleks valmis toime tulema üle 25-protsendilise langusega. “Turu puhastumisel võib 60-75% krüptoraha riskifonde kergesti tegevuse lõpetada,” analüüsis Bogart investoritele saadetud e-kirjas.

Ainuüksi 2017. aastal alustas USA turul tegevust üle 120 sellise fondi ja finantsuuringute firma Autonomous Next andmetel on USA turul tegutsevate krüptoraha riskifondide arv jõudnud juba 175-ni.

Erinevalt Bogartist usub Autonomous’i strateeg Lex Sokolin, et fondide arv kasvab veel edasi ja jõuab arvuliselt juba sel aastal lausa poole tuhandeni. Tema sõnul saab fookus rohkem olema mitte fondide arvul vaid nende poolt hallatava vara väärtusel, mis jõuab tema hinnangul tänavu 20 miljardi dollarini.

3. Tuleb metsik ja volatiilne sõit.

Paljud analüütikud ennustavad alanud aastal krüptorahade turul metsikuid laineid. Investeerimisfirma BlockTower Capital esindaja Ari Paul ennustab, et 2018. aastal kaubeldakse Bitcoiniga nii 3000 kui ka 30000 dollari tasemel.

Mõnede analüütikute usk Bitcoini edasisse tõusu on rajatud ootusel, et paljud investorid panustavad splitidele.  Eelmise aasta lõpus toimunud split, mille järel tekkis Bitcoini kõrvale Bitcoin cash, oli “trendi loov”, ütles Ramon Quesada. Hispaanlase sõnul kasutavad arendajad Bitcoini brändi ja splitivad seda veel.

“Usun, et näeme uuel aastal rohkem “kahvleid”, kui oli 2017. aastal,” on Graham veendunud. Uued kahvlid saavad olema Bitcoini väärtusele lühiperspektiivis pärituuleks ning pikas perspektiivis vastutuuleks,” sõnas ta.

Bitcoinil on algaval aastal ees veel mitu väljakutset, näiteks ülekannete tasu vähendamine ning kiiruse tõstmine.

4. Bitcoin jääb domineerima, kuid ka teised krüptovaluutad kasvavad.

Olukorras, kus Bitcoini hind on viimasel paaril nädalal stagneerunud, on väiksemad digitaalsed valuutad nagu Stellar, Ripple ja Tron tõusnud jõudsalt suurte tegijate hulka.

Digitaalse börsi ShapeShift tegevjuht Erik Voorhees toonitab, et kontrastina veel aasta tagasi täielikult valitsenud Bitcoini ajastule langeb praegu pool kogu tehingutemahust teistele krüptovaluutadele.

Sellegipoolest arvab ta, et ka Bitcoin võidab huvi tõusust väiksemate krüptorahade vastu. Mitmed analüütikud toonitavad asjaolu, et kuna Bitcoin on kõige populaarsem krüptoraha, siis uued investorid tihti alustavad sisenemist just sellest.

Bitcoini staatust suurima krüptovaluutana eksperdid kahtluse alla veel sel aastal seadma ei tõtta, kuid paljud usuvad, et senisest kümnest edukaimast krüptorahast vähemalt üks põrub algaval aastal totaalselt.

5. Krüptorahadega seotud ettevõtted hakkavad valmistuma IPO-deks.

Koos krüptorahade väärtuse tõusuga on mõned asjaga seotud ettevõtted endalegi ootamatult kasvanud miljardifirmadeks. USA krüptorahakeskkond CoinBase, mille väärtus on hinnatud 1,6 miljardile dollarile, on osutanud võimalusele, et nad võivad noteerida oma aktsiad börsil.

“Ma ei usu, et me näeme mõnda krüptorahadega seotud IPO-t veel sel aastal, kuid tulevikus saab see kindlasti teoks,” on Michael Graham veendunud. Ta usub, et krüptorahaga tegelevad ettevõtted asuvad üha rohkem keskenduma sellele, et näidata USA finantsregulaatoritele ennast heast küljest ja edaspidi toetutakse oma tegevuses paljuski traditsioonilisele vara haldamisele.

scroll to top