fbpx
Close

7 krüptovaluutat, mida jälgida aastal 2018

Avatar

Veebiportaali MarketWatch analüütikud valisid algavaks aastaks välja seitse krüptovaluutat, millelt võiks oodata tõusu “uueks Bitcoiniks” ehk maailma kõige võimsamaks krüptorahaks.

Krüptorahade maailmas on laialt levinud sündroom nimega “fear of missing out” (kartus ilma jääda – toim.), mistõttu inimesed, kes arvavad, et Bitcoini hind on läinud liiga kalliks, otsivad järgmist “suurt” krüptoraha, kuhu panustada.

Keskkonna Cryptos R Us kaasasutaja ja kogenud krüptorahadesse investeerija George Tung usub, et Bitcoinil on küll veel ruumi tõusta, kuid vähemtuntud alternatiividel on pakkuda palju suuremat tootlust.

“Kas me näeme mõnda uut coini möödumas turuväärtuselt Bitconist? Jah, kolme kuni viie aasta perspektiivis kindlasti,” sõnas Tung.

ItsBlockchain.com portaali krüptokonsultant Hitesh Malviya on sama meelt: “Alternatiivsete coinide turg on veel üsna uus ning võtab paar aastat aega, kuni see massidesse jõuab. Usun, et näeme 10x tõusu nii mõnegi alternatiivse krüptomündi puhul.”

Kui turul on üle 1300 alternatiivse krüptoraha, siis kuidas nende vahel need õiged valida? See pole kindlasti lihtne ülesanne, kuid George Tung pakub siinkohal neli põhimõtet, mida kindlasti tuleks jälgida.

1. Selgita välja, kes projekti taga on. “Kust need inimesed tulevad? On nad varem mõne krüptorahaga seotud olnud? Kui palju on neil kogemusi või kogemustega toetajaid? Alternatiivsed mündid, mille taga on ennast juba tõestanud inimesed, on tõusnud kõige tugevamalt.”

2. Uuri välja vastus küsimusele “miks?”. Kui kasulik see münt on? Kas nad üritavad lahendada probleemi, mis ei vaja lahendamist? Mõned välja tulevad krüptorahad on lihtsalt naeruväärsed!”

3. Selgita, mis faasis nad oma protsessiga on. “Ma võrdlen uusi krüptomünte teistega ning panen paika, kui kaugel nad oma arenguga on. Kas neil on uuendusi tulemas? Kas on võimalikud jagunemised?”

4. Proovi hinnata väärtust. “Kuna alternatiivseid krüptomünte kasutatakse palju “pump and dump” stiilis tehingute jaoks, siis tuleb teha kindlaks, et nende hind on õiglane. Paljud alternatiivmündid on selgelt liiga kõrge hinnaga ning neist tuleb eemale hoida.”

Neid nelja punkti silmas pidades analüüsime seitset krüptomünti, mis analüütikute arvates võiksid 2018. aastal ilma teha. Siinkohal tuleb kindlasti märkida, et kõik krüptorahad on äärmiselt volatiilsed ning riskantsed ning iga inimene peab tegema tõsise eeltöö ja oma investeerimisotsused hoolikalt läbi kaaluma!

Litecoin (LTC)

Turuväärtus 6. jaanuari seisuga: 15,988 miljardit dollarit.

Endiste Google’i töötajate loodud krüptoraha on nimetatud “hõbedaks Bitcoini kulla kõrval”. Lihtsalt väljendades oli selle mündi eesmärgiks vähendada aega, mis kulub uute tehingute kinnitamiseks ja muuta veidi Bitcoini kaevandamise põhimõtteid, et kõik inimesed saaksid sellest osa võtta.

Monero (XMR)

Turuväärtus: 6,039 miljardit dollarit.

Teadmata looja poolt turule toodud krüptoraha peamine tugevus on just anonüümsus. Monero puhul on küll kõik tehingud ja sellega seotud osapooled ja info kirjas avalikult, kuid sellisel moel, et midagi jälitada pole võimalik. Teoorias on võimalik Monerot kasutades jääda täiesti anonüümseks, mistõttu on see krüptoraha soositud just kurjategijate hulgas ning näiteks pahavara WannaCry loojad nõudsid ohvritelt tasumist Monero müntides. Samas on ka paljud muusikud hakanud oma loomingu eest tasumisel aktsepteerima Monero münte ning kohati isegi julgustavad inimesi selles maksma. Monerol puudub ka fikseeritud müntide arv, mis ringlusesse võib tulla.

Neo

Turuväärtus: 6,382 miljardit dollarit.

Hiinlaste Da Hongfei ja Erik Zhangi poolt loodud krüptoraha on nimetatud ka “Hiina Ethereumiks”. Oodatakse, et kui Hiina valitsus peaks lõdvendama oma poliitikat ICO-de ja Bitcoini suhtes, siis just Neo saab sellest kõige enam tuult tiibadesse. Üks loojatest Da Hongfei on seejuures nõustunud, et krüptorahad on üks suur mull, kuid tema arvates on see uute tehnoloogiate puhul normaalseks nähtuseks.

Cardano (Ada)

Turuväärtus: 26,119 miljardit dollarit.

Hong Kongi juurtega krüptoraha on ekspertide arvates hea meeskonnaga ning uue generatsiooni platvormiga ning astub tõsiselt Ethereumi kandadel. Väga värske projektina on Cardano veel alles oma arengu algusfaasis, kuid juba on murtud suurimate krüptorahade hulka.

Ripple (XRP)

Turuväärtus: 120,5 miljardit dollarit.

Endised Bitcoini arendajad avasid oma tarkvarafirma Ripple’i 2012. aastal ning lasid välja ka oma krüptoraha XRP. Paljude arvates on selle näol tegemist Bitcoini loogilise järglasega. The New York Times nimetas Ripple’it “ristandiks Western Unioni ja valuutavahenduse vahel, ilma kopsakate teenustasudeta”, kuna tegemist pole vaid valuutaga vaid ka platvormiga, kus erinevaid valuutasid saab vahetada. Ripple on litsenseerinud oma plokiahela tehnoloogia rohkem kui 100-le pangale ning nad pole enda sõnul traditsioonilise panganduse vastased vaid soovivad selle sektoriga koostööd teha.

Iota (MIOTA)

Turuväärtus: 10,95 miljardit dollarit.

Erinevate ettevõtjate, matemaatikute ja arendajate poolt loodud krüptoraha peibutab sellega, et tal puuduvad kauplemistasud, kaevandajad ja plokid. Iga tehingu tegemisel sinu protsessori jõudlus rakendatakse kahe teise tehingu valideerimiseks, mistõttu iga Iota omanik on samas ka Iota “kaevandaja”. Iota maksimaalne maht on 2,8 miljardit ning kõik see on juba ka ringluses.

Bitcoin Cash

Turuväärtus: 44,23 miljardit dollarit.

See krüptovaluuta murdus Bitcoinist ning seda kontrollitakse nüüd erinevate eraldiseisvate arendajate poolt. Alles 2017. aastal sündinud krüptovaluuta loodi selleks, et paljud kasutajad olid pahased Bitcoini kõrgete teenustasude ja aeglase protsessimise üle. bitcoin Cashi loojate sõnul pakub nende suurem plokiahel madalamaid vahendustasusid ja suuremat kiirust.

One Comment

  1. Paras bulls**t ikka. Tõenäoliselt artikli kirjutajad ei viitsi kõiki u 1500 coini läbi töötada ja võtavad topist esimesed rääkimatta arusaamisest kuidas erinevad tehnoloogiad töötavad. LTC ja XMR ainukesed keda tasub mainida.

    Pigem tasuks nagu mõelda mis on tänased bitcoini valukohad. Kas neid saab lahendada ja kas on projekte mis keskenduvad tänaste probleemide lahendamisele.

    Kõige põletavamaks teemaks on (governance) ehk juhtimise probleem. Kuidas võtta vastu kollektiivselt otsuseid ja mõjutada edasisi arenguid koos üksmeelel. Kui kiiresti suudetakse need arengud käiku lasta. Bitcoini puhul võttis 4 aastat aega SeqWit implementeerimine just selle tõttu, et ei suudetud üksmeelele jõuda arendajate ja kaevandajate vahel. Sellest samast otsustamatuse jõu puudumisest lahvatas forkide teema millest ka artiklis välja toodud toodud Bcash tekkinud.

    Juba kõlab mitmelpool sotsiaal meedias üha enam nõudlus governance coinide järele. Mis on ka minu meelest next big thing.

    Ainus töötavat governacei pakkuv coin on hetkel Decred (DCR). Loodud BTC suite arendajate poolt. Samad mehed arendasid ka bitcoini.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

One Comment
scroll to top