fbpx
Close

Tallinna Sadama aktsia avanes udupasunate saatel üle 2-eurose hinna pealt

Avatar

Kolmapäev 13. juuni oli see päev, kus jõudis lõpule pikalt investoreid põnevil hoidnud protsess ning börsile jõudsid AS-i Tallinna Sadam aktsiad (kauplemistähis: TSM1T). Ametlikult noteeriti aktsiad Nasdaq Tallinna börsil ning kell 10 helistasid börsikella Eesti peaminister Jüri Ratas ja Tallinna Sadama juht Valdo Kalm.

Tallinna Sadama aktsia avanes hinnatasemel 2,05 eurot. Seega võrreldes IPO hinnaga 1,70 eurot, said osalenud investorid nö paberil nautida momentaalset 20-protsendilist vara kasvu. Teatud osa spekulante võttis kasumi laualt ka ära, kui esimeste minutitega toimus 2,05 euro peal 174 tehingut ja omanikku vahetas veidi enam kui 700 000 euro väärtuses aktsiaid.

Huvi Tallinna Sadama aktsia noteerimise vastu oli väga suur ning näiteks LHV Powertrader rakendus, kus on võimalik jälgida aktsiate hindu reaalajas, survele vastu ei pidanud ning lõpetas korrektse funktsioneerimise.

Tallinna Sadama aktsiate noteerimine järgneb ettevõtte aktsiate avalikule esmaspakkumisele, mille käigus pakuti 25. maist kuni 6. juunini ettevõtte aktsiaid nii Eesti jaeinvestoritele kui institutsionaalsetele investoritele üle maailma. Pakkumise käigus kaasas ettevõte kokku 147,4 miljonit eurot. Aktsiaid märkis 13 723 Eesti jaeinvestorit ning 102 institutsionaalset investorit 22 riigist. Aktsiapakkumine märgiti üle enam kui kolm korda, kirjutatakse börsiteates.

Ettevõtte ainuomanik enne aktsiate avalikku pakkumist oli Eesti Vabariik. Pärast pakkumise läbiviimist on Eesti Vabariik Tallinna Sadama suurim aktsionär, omades 67% ettevõtte aktsiatest.

Aktsiate ametliku noteerimise alguse puhul helistasid Eesti Vabariigi peaminister Jüri Ratas, Nasdaq Tallinna juhatuse esimees Kaarel Ots ja Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm kolmapäeval kell 10 Vanasadama jahisadamas pidulikult börsikella. Lisaks tervitasid Tallinna Sadama börsiletulekut udupasunate signaaliga sadamas seisvad laevad Star, Victoria I ja Silja Europa.

“Tallinna Sadama noteerimine tähistab esimest Eesti riigiettevõtte börsiletulekut viimase ligemale 20 aasta jooksul. Pakkumise tulemused näitavad selgelt, kui väga investorid seda sündmust ootasid. Aktsiaid märkinud jaeinvestorite arvu poolest on tegemist suuruselt teise IPO-ga Eesti börsiajaloos,” ütles Nasdaq Tallinna börsi juht Kaarel Ots.

“Tallinna Sadama noteerimisega täidab Eesti valitsus mitu suurt eesmärki: pakub nii kohalikele jaeinvestoritele, kohalikele pensionifondidele kui ka rahvusvahelistele institutsionaalsetele investoritele võimaluse investeerida, ja loob samal ajal kõik eeldused, et ettevõte muutuks läbipaistvamaks ja juhtimiskvaliteet tõuseks veelgi.”

“Tallinna Sadam on ajalooliselt olnud tugevate majandustulemustega ja stabiilselt kõrget dividendi maksev ettevõte, mis aitas pakkumise käigus kindlasti suurendada investorite usaldust meie ettevõtte vastu,” ütles Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm.

“Avalikult kapitali kaasamine ning uute aktsionäride tagasiside paneb meid veelgi selgemalt ärile fokusseerima ja muudab ettevõtte tugevamaks. Peame jälgima, et kõik oluline informatsioon saaks avalikuks kõikidele investoritele üheaegselt ning et kõik aktsionärid oleks suuraktsionäri ehk Eesti riigiga võrdselt koheldud.”

Tallinna Sadam on Eesti suurim kauba- ja reisisadamate kompleks. Tallinna Sadama tegevused jagunevad peamiselt järgmiste valdkondade vahel: kaup ja selle käitlemine, reisijad ja nende teenindamine, laevandus ning kinnisvaraarendus. Tallinna Sadama kohta saab rohkem lugeda ettevõtte veebilehelt.

scroll to top