Balti kinnisvaraturgu ootab 2025. aastal tõenäoliseimalt stabiilne taastumine. Seda toetavad langevad intressimäärad, paranevad rahastamistingimused ja suurenev nõudlus kvaliteetse kinnisvara järele. Parimate kontorite ja tööstuskinnisvara tulemused on prognoositavalt head, stabiilsete üürihindade ja kinnisvara väärtuse tõusuga.
Alternatiivsed varaklassid, nagu andmekeskused, mitmepereelamud ja seenioride eluasemed, koguvad populaarsust ning pakuvad paljulubavaid kasvuvõimalusi. Taastumine on siiski ebaühtlane – ühed suurimad kasusaajad on eluasemed tänu taskukohasematele hindadele ja madalamatele intressimääradele.
Samuti jätkub 2025-2026 perioodil kinnisvaraturu arenemine uutes suundades, mis on seotud üha suureneva digitaliseerimisega, ESG (jätkusuutlikkusel põhineva äri põhimõtted: keskkonnategurid – Environment, sotsiaalsete tegurid – Social ja juhtimisalased tegurid – Governance) integreerimisele ning tarbijate käitumise muutustele.
Tehisintellekti ja nutitehnoloogiate kasutuselevõtt on kaasa toomas mitmeid muutusi kinnisvarahalduses ja üürnike ootustes kui ka kogemustes. Samal ajal on jätkusuutlikkusega seotud initsiatiivid muutumas uute arenduste puhul üha olulisemaks. Lisaks on linnapiirkondi ümber kujundamas uudseid mikrokogukondi loovad segakasutusega projektid ja linnapiirkondade taaselustamise initsiatiivid.
Jätkusuutlikkus on kaasaegsete arenduste alustala
Balti kontekstis suunavad jätkusuutlikkuse poole püüdlemist Euroopa Liidu-spetsiifilised arengud, nagu Euroopa roheline kokkulepe, mille eesmärk on saavutada 2050. aastaks liidu liikmesriikides kliimaneutraalsus.
ESG (keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimisalaste aspektide) põhimõtted on üha olulisemad suunanäitajad ning ka arendajad keskenduvad kõrgel määral jätkusuutlikele materjalidele ja -lahendustele kinnisvaraprojektides.
Üha enam võetakse kasutusele innovaatilisi ehitusmaterjale, energiaefektiivseid küttelahendusi ning ka uuenduslikke arhitektuurilisi komponente, et vähendada üleüldist keskkonnamõju ning tõhustada energia kasutust.
Kasvav nõudlus energiatõhusate hoonete ja roheliste sertifikaatide järele on Balti kinnisvaraturule samuti mõju avaldanud. Rahvusvahelised korporatsioonid, kes on rentnikud ka Balti riikides, nõuavad tihtipeale rohelisi sertifikaate hoonetele või ruumidele, mida üüritakse. Rahvusvaheliselt tunnustatud rohesertifikaadid on vajalikud selleks, et täita ettevõtete siseseid jätkusuutlikkuse eesmärke ja nõudeid, mis võivad omakorda olla ka erinevate regulatsioonidega seotud.
Sageli taotlevad arendajad selliseid sertifikaate nagu BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) ja LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), mis on rahvusvaheliselt aksepteeritud ning tõestavad kõrgete keskkonna- ja energiatõhususe standardite järgimist.
Estmak Capital, kelle portfelli kuuluvad mitmed uuenduslikud arendused Baltkumis, integreerib edukalt jätkusuutlikkuse põhimõtteid oma projektidesse innovaatiliste lahenduste kaudu, nagu soojusvaiad, päikesepaneelid ja soojustagastusega ventilatsioonisüsteemid. Näiteks kasutavad Promenaadi hooned energiavaiasid 20 meetri sügavusel maapinnas, vähendades küttekulusid 20–30%.
Lisaks sai Tallinnas asuv Estmak Capitali Exploreri büroohoone Eestis esimeseks ehitiseks, mis saavutas prestiižse LEED Platinum sertifikaadi tänu oma täiustatud kütte- ja ventilatsioonilahendustele.
Estmak Capital on ka esimene Eesti arendaja, kes osaleb Makeitneutral programmis, mis hõlmab puude istutamist iga üüri- või müügitehingu eest. Need algatused mitte ainult ei suurenda kinnisvara väärtust, vaid mängivad olulist rolli ka kogukonna heaolus ja keskkonna säilimises.
Nutilahenduste ja tehnikaga integreeritud kinnisvaraobjektide tõus
Nutikodu tehnoloogiad ja tehisintellektil põhineva kinnisvarahalduse kasutuselevõtt tõstab pead kogu maailmas ja nii ka Balti riikides. Digitaalsed tööriistad, nagu virtuaalsed tuurid kinnisvaraga tutvumiseks ja plokiahela põhised tehingud, suurendavad kinnisvaratehingute mugavust ja läbipaistvust. Baltimaades on tehnoloogiliselt uuenduslikud arendused muutumas üha tavalisemaks, uued arendused integreerivad mitmeid erinevaid nutilahendusi oma projektidesse.
Näiteks võib tuua nutikad hooneseadmed, mis optimeerivad energiakasutust, ja tehisintellektil põhinevad platvormid üürnike haldamiseks. Need uuendused mitte ainult ei paranda administratiivset ja operatiivset tõhusust, vaid muudavad paremaks ka üldist kasutajakogemust.
Kontorituumidest hinnatakse enim võimendatud videokõnede võimalusi, tarkvara, mis võimaldab ruume broneerida ning sensoreid, mis mõõdavad ruumide hõivet.
Segakasutusega arendused kujundavad uutviisi linnaelu
Segakasutusega projektid, mis ühendavad näiteks elamu-, äri- ja vaba aja ruumid, koguvad samuti Balti riikides populaarsust. Sellised arendused edendavad jätkusuutlikku linnaplaneerimist, vähendades pendelrände vajadust ja soodustades kohalike mikrokogukondade tekkimist. Eestis on silmapaistvad näited segakasutusega projektidest Wittenhofi elamu-ja ärikvartal ning äri- ja hotelliruume kombineeriv arendus kesklinnas, kus asub unikaalse kontseptsiooniga Novotel Living, mis pakub nii lühi-kui pikaajalist majutust külaliskorterites.
Segakasutusega arenduste eelised ei seisne vaid mugavuses, need suurendavad ka kogukonna kaasatust ja toetavad kohalikku majandust. Segakasutusega ruumidega kinnisvaraarenduste kasvu oodatakse ka 2025. aastal elustiiliga seotud eelistuste ning nõudluse tõusmisega multifunktsionaalsete ruumide järele.
Ajalooliste ja tööstusalade taaselustamine
Kultuuripärandi säilitamine koos hoonete renoveerimise ja kaasajastamisega on Balti kinnisvaraturul jätkuvalt tugevaks fookuseks. Projektid, nagu Lāčplēša Skvērs Riias, muudavad ajaloolised ja tööstusalad elujõulisteks keskusteks, taastades seisma jäänud ruumid ning tühjad piirkonnad äritegevuse ning eluga. Sellised arendused kombineerivad edukalt vajaduse modernisatsiooni järele ühes kohaliku identiteedi säilitamisega, luues ainulaadseid ruume, mis tõmbavad ligi nii kohalikke elanikke kui ka turiste.
Nii Eestis, Lätis kui ka Leedus on käimas sarnased algatused. Arendajad muudavad vanu tehasepiirkondi ja -ruume ning ladusid modernseteks segakasutusega ruumideks. Elule tärkavad põnevad arendused taaselustavad linnamaastikke ning on oluline osa jätkusuutlikust arendusest Baltikumi linnades.
Paindlikud tööruumid ja ärikinnisvara areng
Hübriidtöö levik on suurendanud nõudlust paindlike kontorilahenduste järele Euroopas. CBRE 2024. aasta uuringu tulemustes, kus küsitleti Euroopas kontoripindu omavaid ärisid, plaanis pea 60% küsitletud firmadest oma kinnisvaraportfooliot järgneva kolme aasta jooksul vähendada.
Kaasaegsed ärikeskused, nagu Explorer Ärihoone Tallinnas pakkuvad uue põlvkonna äriruume, mis on üliefektiivse energiakasutusega ning planeeritud mitmekülgseks kasutuseks. Kergesti erinevatele vajadustele kohandatavad äriruumid pakuvad ettevõtetele vajalikku paindlikkust oma tegevuse laiendamiseks ja ka ideaalseid võimalusi ajas muutuvatele vajadustele sujuvaks kohanemiseks.
Jätkusuutlikke ESG-le vastavuses olevate kontoriruumide nõudlus on samuti tõusuteel ning mitmed ettevõtted on kas juba teinud või tegemas otsuse kompaktsemate ruumide kasuks, mis on ökonoomsed ning vastavad kaasaja standarditele efektiivsuses. Suuremad pinnad vahetatakse välja väiksemate, kuid uuemates arendustes asuvate kontoriruumide vastu, mis pakuvad ka näiteks paremat asukohta ning kõrgema kvaliteediga keskkonda.
Kui Tallinnas on saadaval mitmeid uusi kontoripindasid, siis Riias on uute arenduste turule tulek aeglustunud. Uute arenduste suuremat lainet on taas oodata aastatel 2027-2028. Ka Vilniuses on nõudlus kasvanud kohandatavate äriruumide ja paindlike rendilepingute järele ning avalik sektor on saanud oluliseks rentnikuks.
Kokkuvõte
Balti kinnisvaraturg on 2025. aastal valmis muutusteks, mida juhivad suunad jätkusuutlikkuses, tehnoloogilises innovatsioonis ja tarbijate muutuvates eelistustes. Alates segakasutusega arendustest kuni paindlike tööruumideni – uued suunad on kujundamas ümber linnakeskkonda ning loovad uusi võimalusi investoritele ja arendajatele. Turu jätkuval kohanemisel on jätkusuutlikkusel põhinevad põhimõtted ja nutilahendused kesksel kohal, juhtides kinnisvarasektorit Balti riikides.