Close

Miks Baltikumi börs ei võiks ühineda Soome või Rootsi börsiga?

Tallinna börs kuulub 2008. aastast rahvusvahelisse Nasdaq-i kontserni, mis korraldab börside tegevust lisaks Baltikumile näiteks ka Soomes, Rootsis, Taanis, Islandil ja USA-s. Tallinna börs kuulub Riia ja Vilniuse börsiga ühise Nasdaq Balti väärtpaberituru alla.

Kui Baltikumis on ühine börsisüsteem, kus lihtsa vaevaga ja samadel alustel saab investeerida nii Eesti, Läti kui Leedu väärtpaberitesse, siis miks mitte ei võiks Baltikumi börsi liita omakorda mõne Skandinaavia turuga, et teha investeerimine veel lihtsamaks ja odavamaks?

Nasdaq Tallinna kommunikatsiooni- ja turundusjuhi Ott Raidla sõnul on seda küsimust esitatud neile aastaid. “Seda juttu on muidugi olnud, et Balti börs võiks liituda Soome või Rootsi börsiga. Seda on räägitud umbes 15-20 aastat kindlasti.”

“Aga miks ei tehta maailmas vaid ühte börsi? Sellised ühinemised toimivad eeskätt nende ettevõtete jaoks, mis on juba niigi suured. Kui me vaatame Baltikumi börsi ja liidame need ettevõtted Skandinaaviaga, siis juhtub nii, et need firmad kaovad arvatavasti sinna nimekirja ära,” tõi Raidla välja peamise põhjuse, miks börside ühinemine ei ole väga levinud praktika.

“Paratamatult turuväärtuselt jääksid ühisel börsil meie ettevõtted nimekirja alumisse otsa, kui tahes head firmad nad tegelikult on. Ettevõtted ei saa seega enam sama tähelepanu, mida nad saavad kodubörsil. Mis kasu on Tallinna Kaubamajal olla noteeritud Rootsis, kui tal seal kliendid puuduvad?” selgitas Raidla portaalile Rahajutud.ee.

“Võrreldes Põhjamaadega oleme me vaieldamatult väga väikesed – ettevõtete arvult, kauplemismahult jne. Kokkuvõtteks võibki öelda, et oma börsi põhjus on see, et Eesti ettevõtted selgelt võidavad sellest, kui nad on noteeritud ja kaubeldavad kohalikul börsil. See kehtib ükskõik millise riigi puhul,” lisas ta.

Raidla arvates on Balti börs oma arengus tõenäoliselt selles faasis, kus meie ajalugu arvesse võttes olema peabki: “Turu areng, et tekiks juurde rohkem investoreid ja tuleks börsile rohkem ettevõtteid, see kõik käib aja jooksul.”

Tema sõnul Soomes või Rootsis aktsionäride koosolekutel käies on väga palju just pensionäre, kes on kogu oma elu investeerinud ja seetõttu asjaga kursis. “Rootsi börs on eksisteerinud 150 aastat ning neil on käinud investeerimine generatsioonide kaupa – on ostetud aktsiaid ja siis need lastele edasi pärandatud.”

scroll to top