Teisipäeval kirjutas Tesla kaasasutaja ja tegevjuht Elon Musk Twitteris kogu maailmale lühikese sõnumi: “Kaalun Tesla börsilt ära viimist 420 dollari pealt. Rahastus on olemas.” Muski säutsule järgnes varsti uudis Financial Times’is, et Saudi Araabia investeerimisfond on hankinud Teslas 2 miljardi dollari suuruse osaluse.
Kui esmaspäeval lõpetas Tesla aktsia kauplemise 341,99 dollari peal, siis teisipäeval kerkis pärast Muski säutsu väärtpaberi hind 367,25 dollari peale, kuni kauplemine katkestati. 1,5 tundi hiljem kauplemine taastati ning Tesla aktsia kerkis 379,57 dollari peale.
Tasub mainida, et selle loo allikaks olevate ridade kirjutamise hetkel oli Musk 1,5 miljardi dollari võrra rikkam kui umbes 24 tundi varem. Tema säuts Twitteris läks Tesla aktsiaid lühikeseks müünud investoritele kokku maksma hinnanguliselt 1,3 miljardit dollarit.
Miks peaks Musk soovima Teslat börsilt ära viimist ning mis juhtub, kui ta tegelikult ka selle otsuse vastu võtab?
Põhiliseks plussiks oleks kergemad regulatsioonid ning võimalus paremini oma põhitegevusele keskenduda. Börsifirmadel kaasnevad erinevad kohustused, mis võtavad nii ajalist kui rahalist ressurssi.
Muski unistused on suured ning tihti ei jookse tema visioon sama rada väikeinvestorite plaanidega ning tundub, et mees on väsinud iga kvartal avalikult aru andmast. Börsivälise ettevõttena saaks ta keskenduda rahulikult oma plaanide elluviimisele ilma, et terve hulk investoreid kuklasse jõllitaks ja iga aruanderea peal näpuga järge ajaks.
Mitte väike põhjus pole ka see, et Tesla on väidetavalt kõige enam lühikeseks müüdud aktsia börside ajaloos ning avalikult kaubeldavana on firma pidevalt rünnakutele avatud ning negatiivse aura sees.
Pole teada, kui tõsised Muski plaanid tegelikult on ja kas tal tõepoolest oleks võtta ka vajalik rahastus, et firma 420 dollarilise aktsiahinnaga börsilt ära viia. Mitmete ekspertide hinnangul on see pigem ebatõenäoline. Investorite seas tekitas see üks Twitteri säuts palju elevust ning positiivne reaktsioon kergitas aktsia hinda üle kümne protsendi.