Kui alles hiljuti pakkusime ülevaatliku pildi Tallinna börsi viimase kümnendi dividendimaksjatest, siis jätkame seda seeriat nüüd Riia börsifirmadega.
Riia börs on Tallinna ja Vilniuse börsidest nukramas seisus seetõttu, et põhinimekirjast leiame vaid viis ettevõtet. Lisanimekirjas on küll palju väikefirmasid, kuid suur osa neist ei maksa üldse dividende või on seda teinud mõnel üksikul aastal.
Põhinimekirjas paistab koheselt silma Jaak Roosaare “lemmikaktsia” SAF Tehnika, mille olemasolust ilmselt enamik Eesti väikeinvestorid said teada “Aktsiatega rikkaks saamise õpiku” vahendusel. Elektroonikatootja on viimasest üheksast aastast dividende maksnud kaheksal. 2017 maksis SAF Tehnika ka oma ajaloo suurima dividendi 0,67 eurot, mis oli 2016. aastaga võrreldes koguni kaks korda suurem.
Eesti investorite hulgas on Läti aktsiatest populaarsed ka ravimifirmad Grindeks ja Olainfarm, kelledest dividendimaksjana on parem ajalugu ette näidata viimasel.
Latvijas Kugnieciba ehk Läti laevakompanii pole meie vaadeldaval perioodil dividende maksnud ning neid ootab tõenäoliselt ka börsilt äraviimine. Viienda firmana põhinimekirjas olev elektroonikafirma HansaMatrix maksis aasta pärast noteerimist sümboolse dividendi.
Huvitavamaks ja ka tunduvalt kirjumaks läheb vaatepilt Läti börsi lisanimekirjas, kus on päris palju ettevõtteid, kellel on päris pikk dividendide maksmise ajalugu, kuid on ka hulk firmasid, kes pole kunagi omanikutulu välja maksnud või on teinud seda minimaalses mahus.
Dividendiaktsiana paista silma Latvijas Gaze ehk Läti Gaas, kes eriti just 2017. aastal tegi lisadividendide näol oma omanikele kopsakaid väljamakseid. Aga dividendiajalugu on ettevõttel korralik ning viimase kümnendi jooksul on investorid alati omanikutulu teeninud.
Veel võivad dividendihuvilised luubi alla võtta näiteks huvitava nimega ettevõtte “Siguldas ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas stacija” (SCM1R) või “Valmieras stikla šķiedra” (VSS1R). Esimene neist tegeleb pullide tõuaretusega ning sellega kaasnevate teenuste pakkumisega ja teine klaaskiust erinevate toodete valmistamisega.
Huvitava ettevõttena jääb silma ka taas ülipika ja keerulise nimega “Kurzemes ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas stacija” (KCM1R), mis küll 2017. aastal jättis dividendi maksmata. Tegemist on samuti tõuaretuse valdkonnas tegutsev firmaga.
Siinkohal tasub meeles pidada, et Riia börsi lisanimekirjas noteeritud ettevõtted on enamuses väga ebalikviidsed ning infot nende igapäevase äritegevuse kohta on Läti keelt valdamata väga keeruline leida.
Dividendimakse suurus on ka üksnes väike osa suurest pildist ning selle põhjal ei anna teha otsuseid, kas investeering on hea või mitte. Teatud üldiseid trende see tabel näitab ning ehk annab investoritele ka veidi mõtteinet, millised ettevõtted täpsemalt luubi alla võtta.
Riia börsi dividendide tabel aastatest 2007-17*:
Tabelis toodud info allikas: http://www.nasdaqbaltic.com
*Tabelist on välja jäetud lisanimekirjas noteeritud ettevõtted, kes pole selles vahemikus kordagi dividende maksnud.