fbpx
Close

Kes on olnud Tallinna börsi viimase kümnendi stabiilseimad dividendimaksjad?

Avatar

Uue aasta esimene kuu on poole peal ning õues on talv võimust võtnud. Aktsiainvestorite jaoks tähendab see, et kohalikul börsil võib varsti hakata ennast sättima dividende ootama, kuna paljud firmad maksavad regulaarset omanikutulu välja kevadel.

Rahajutud.ee portaal pani Nasdaq Baltic veebilehe andmetel kokku tabeli viimase kümnendi dividendidest, mida praeguseks veel Tallinna börsil olevad firmad on välja maksnud. Võtsime ajavahemikuks aastad 2007-17, seega tärniga märgitud dividendid on välja makstud Eesti kroonides.

Esimesena paistavad silma kolm ettevõtet, kes on kogu selle aja börsil olnud ning igal aastal ka dividende maksnud – Harju Elekter, Tallinna Kaubamaja ja Tallinna Vesi.

Harju Elekter langetas küll eelmise majanduskriisi ajal kolmel järjestikusel aastal dividende (2 eek -> 1 eek -> 0,8 eek), kuid alustas aastal 2011 oma dividendi stabiilset tõstmist. Kui jätta välja aasta 2016, kui dividendi üheks aastaks tublisti kärbiti, siis 2011. aastal välja makstud kuus senti aktsia kohta kasvas väikeste sammudena mulluseks aastaks 18 sendini ühe aktsia kohta.

Tallinna Kaubamaja langetas samuti majandusraskuste ajal mitmel järjestikusel aastal dividende ning pärast seda on sarnaselt Harju Elektrile ühel aastal dividendi kärbitud, kuid üldine trend on alates 2011. aastast olnud tõusev,

Tallinna Vesi tundus aastaid olema kohaliku börsi kõige stabiilsem dividendiaktsia, kui alates 2011. aastast on makstud väga korralikku ja stabiilset omanikutulu. Eelmisel aastal see trend katkes, kuna ettevõte pelgas, et juba aastaid kestnud kohtuistungid toovad neile negatiivse tulemi. Kuna nii ka läks, siis oli firma dividendikärbe igati põhjendatud.

Stabiilselt kõrget dividenditootlust on näidanud Olympic Entertainment Group, keda eelmine majanduskrahh tabas eriti valusalt. Aastatel 2009-12 ettevõte dividende üldse ei maksnudki, kuid alates 2013. aastast on välja jagatud viiel järjestikusel aastal 0,1 eurot, millele 2016. aastal lisandus ka viis senti aktsia kohta erakorralist dividendi.

Merko Ehitus ning Tallink on suutnud pärast kriisist väljumist alates 2013. aastast maksta dividendi samuti viiel järjestikusel aastal. Pesutootja Silvano Fashion Group on omanikutulu maksnud aga kaheksa aastat järjest, kuid nende dividendi suurus on olnud aasta-aastalt väga kõikuv.

Ekspress Grupp on maksnud dividende viiel viimasel aastal ning aastatel 2015-17 tõsteti iga kord määra ühe sendi võrra. Nordecon on väljamakseid teinud neli järjestikust aastat ning eriti hoogu mindi mullu, kui mitme erineva otsusega maksti investoritele välja 0,12 senti aktsia kohta, mis oli neli korda suurem senistest dividendimaksetest.

Dividendimakse suurus on muidugi üksnes väike osa suurest pildist ning selle põhjal ei anna teha otsuseid, kas investeering on hea või mitte. Teatud üldiseid trende see tabel näitab ning ehk annab investoritele ka veidi mõtteinet, millised ettevõtted täpsemalt luubi alla võtta.

Tallinna börsi dividendide tabel aastatest 2007-17:

Tabelis toodud info allikas: http://www.nasdaqbaltic.com

* Rahajutud.ee portaal paneb oma lugejatele siinkohal südamele, et kõik investeerimisotsused tuleb endal ise hoolikalt läbi kaaluda. Siin portaalis ei anta finantsnõu, vaid arutletakse erinevatel teemadel, mis võiksid investorile anda mõne mõttekillu, mida siis iseseisvalt edasi analüüsida.
scroll to top